Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Celebrity

ROZHOVOR: Z koučky slavnou návrhářkou. To je příběh módní guru českých celebrit Vlaďky Kouřilové

Už jako malá holčička milovala, když ji něco vznikalo pod ruka. To a mnohem více o sobě prozradila módní návrhářka Vlaďka Kouřilová, která se kromě módy věnuje také koučování. A právě o tom bude náš rozhovor.

Zdroj: KF Production
Zdroj: KF Production

Jak jsi se ke koučování dostala? 

Kdysi jsem si na vlastní kůži zažila, jaké to je být koučovaná a sama se přesvědčila, jak zásadní hodnotu to pro mě mělo a jak moc může koučování změnit život. K profesi kouče mě pak přivedly moje klientky, se kterými jsem pracovala jako výživový poradce, když jsem začala během pandemie podnikat. Dokázala jsem jim pomoci, co se týče nastavení jídelníčků a stravování, ale čím víc jsme řešily jídlo a váhu, tím víc se začaly objevovat a vylézat veškeré limity a negativní přesvědčení v hlavě, které jakoby bránily jakékoli změně a úspěchu. To mě dovedlo k tomu, že jsem si konečně udělala koučovací výcvik a začala s klientkami pracovat především na nastavení a změně mindsetu. A pak se teprve začaly dít věci. Byl to pro mě tak mocný nástroj, že jsem nakonec víc a víc opouštěla téma jídla a začala především koučovat. 

Co je vlastně smyslem koučinku? 

Koučování je proces, kdy kouč vytváří bezpečný prostor pro druhého a vede ho tak, aby se koučovaný dokázal podívat na svůj život z jiného úhlu pohledu, objevil, co ho v životě brzdí a zároveň dokázal objevit a mobilizovat vnitřní zdroje a potenciál k tomu, aby našel to nejlepší řešení pro sebe a dokázal udělat v životě změnu, kterou chce. V koučování věříme, že člověk má všechny odpovědi v sobě a že každý z nás je tím největším expertem na svůj vlastní život. Kouč neradí, ale pomáhá klientovi přemýšlet o svém životě tak, aby si sám dokázal odpovědět na svoje otázky a uvědomil si svoji vlastní hodnotu a to, co v životě chce a jak toho má dosáhnout. V koučování vždy směřujeme směrem do budoucnosti, aby klient dokázal realizovat postupné kroky ve svém životě a viděl tak reálnou změnu. Díky tomu pak člověk dokáže posílit svoji sebedůvěru a rozvíjet svůj potenciál. 

Co vás na koučování nejvíce baví – samotný proces, kdy klientku vedete a nebo až výsledek? 

Nejvíc mě baví vidět tu změnu. To, že se můžu dívat a být svědkem toho, jak se moje klientky mění, stávají se silnější, sebevědomější, dokážou si jít za svým a mají odvahu dělat to, co doopravdy chtějí. Dělá mi nesmírnou radost, když pak dokáží opustit situace, které jim v životě neslouží a jdou si za lepším – ať už jsou to lepší vztahy, větší sebedůvěra, nová práce nebo cokoli dalšího. 

Mimo jiné jste i módní návrhářkou. Jak se vlastně z koučky stane módní návrhářka? 

Už jako malá holka jsem to milovala. Ten pocit, kdy vám něco vzniká pod rukama. Kdy můžete z ničeho udělat něco. Sotva jsem se držela na nohách, pořádně ještě neuměla ani mluvit, ale spolehlivě jsem dokázala držet v ruce jehlu, abych se trefila do kanavy, do který jsem vyšívala křížky. A abych z obyčejný bavlnky dokázala vytvořit obrázek. Bylo to jako kouzlo.Postupem času jsem se propracovala k jehlicím, háčku a nakonec odkoukala šití od babičky. Ten tvůrčí proces mě nesmírně bavil. Zároveň mě ale vždycky fascinovalo, jak dokáže oblečení změnit váš pohled na sebe samu. Jak dokáže změnit náladu, to, jak se cítíte ve vlastním těle, jak vás vnímají ostatní, nebo to, jak samy sobě věříte. Oblečení pro mě odjakživa byl prostředek k tomu, jak říct, kdo jsem, aniž bych musela promluvit. Jak ukázat, že jsem silná, i když jsem si v danou chvíli ani trochu nevěřila. Ať se dělo cokoli, moje šaty tu pro mě vždycky byly, aby mě podržely a nenechaly padnout na zem. Doslova. 

Pro koho je vaše móda určená?

Pro reálné ženy, aby se cítily svobodnější ve svém těle a dokázaly si víc důvěřovat. Pro mě je důležité přemýšlet nad mojí tvorbou tak, aby zapadala do našeho každodenního života, byla udržitelná a měla hlubší přesah a smysl. Takže základem jsou kvalitní materiály a nadčasové střihy s propracovanými detaily, které nepodléhají posledním trendům, ale jsou stylové a budou fungovat roky. Velkou prioritou je pro mě respekt ke křivkám a ženskému tělu, proto tvořím modely tak, aby se v nich každá žena bez rozdílu věku nebo velikosti dokázala cítit sebevědomější a měla dobrý pocit ze sebe sama. Protože když se cítíte dobře navenek, cítíte se i mnohem lépe uvnitř. A naopak.

Jak s dá skloubit móda, koučink a marketing, tedy vlastně tři práce?

No, někdy je to náročné, to nebudu tvrdit, že ne. Ale mě to všechno baví a tak nějak to pořád všechno do sebe zapadá. Já jsem beran a neumim se nudit. Potřebuju mít kolem sebe akci a trochu rušno. A právě to, že toho mám tolik, mě učí určovat si priority, lépe plánovat čas, pracovat co nejvíc efektivně a zároveň neztrácet čas věcmi, situacemi nebo lidmi, které si nezaslouží mojí pozornost a kradou mi energii.

Jaký byl nejlepší rok vašeho života? 

Ten loňský. A příští rok bude nejlepší ten letošní.  Máš nějaká přání, která by sis letos chtěla splnit?Ježiš, no jasně! Mám jich spoustu. Chtěla bych určitě zrealizovat koučovací program pro ženy a mít svojí vlastní aplikaci, která by sloužila jako sebekoučovací nástroj. Zároveň bych se konečně chtěla dokopat k natáčení podcastů a zrealizovat i jeden svůj velký projekt, který mi leží v hlavě. Mám i velké plány s mojí módní značkou samozřejmě. Přála bych si s manželem přelézt kus rakouských Alp a se synem letět do Dubaje. A moje velké přání je třeba mít článek v Elle (nebo Vogue).

Jak nejraději odpočíváš?

Umíš se vůbec zastavit a odpočívat? Už umím, ale byl to proces naučit se to. Nejvíc odpočívám u šicího stroje a pletení. Ale hodně mi pomáhá i běh a teď třeba i čtení. Odpočinek a relax je pro mě ale i to, že si dám večer s manželem skleničku , že každou středu doma hrajeme společně deskovky nebo že chodíme na procházky se psem. 

Zdroj: Autorský text

Může se Vám líbít