Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Celebrity

Simona Stašová: Bez dobrých vztahů v rodině nemůže být člověk šťastný

Simona Stašová má v létě napilno. Většinu letních dnů tráví vystupováním na divadelních prknech či opakováním textů. Mistryně svého oboru v našem rozhovoru prozradila, zda po delší koronavirové pauze nepociťuje trému. Co pro ni bylo v rámci příprav na představení nejvíce náročné? Populární herečka se rozpovídala také o svém kolegovi Petru Nárožném a své slavné mamince Jiřině Bohdalové, se kterou má velmi blízký vztah.

Foto: archiv Simony Stašové
Foto: archiv Simony Stašové

Paní Stašová, je o vás známé, že svoje role berete jako psychoterapii. Co však bylo vaší psychoterapií v době koronaviru, kdy jste se musela herectví stejně jako vaši kolegové na čas vzdát? 

Asi jako každý z nás jsem si uvědomila, že se sice musím uskromnit, ale že to nucené zastavení je také k něčemu dobré. Tolik času pohromadě v jednom kuse jsem se svou maminkou nestrávila ani nepamatuji. Byly jsme spolu každý den. Cítila jsem, že jí musím a měla bych dělat společnost, protože ona jako nejohroženější skupina lidí, ve svých devadesáti letech, opravdu nikam nechodila. A tak jsem jí vždycky nakoupila, ona uvařila, pustily jsme si nějaký pěkný film, nebo jsme probíraly staré fotografie a u toho si povídaly. A máma vzpomínala. Musím říct, že její historky, které samozřejmě už znám, ale které si ráda znovu poslechnu, jsou neskutečně vtipné. Ať už mi vyprávěla o svých milých kamarádech Vladimíru Dvořákovi a Menšíkovi, nebo o panu Jiřím Sovákovi, Stellince Zázvorkové, Květě Fialové. Zkrátka jí chybělo publikum a já byla šťastná, že to jediné publikum jsem teď jen a jen já. Co by kdo za to dal! 

Jak moc vám hraní a vystupování na divadelních prknech chybělo? 

Chybělo, ale nesmutnila jsem. Četla jsem si další scénáře a nacházela nové hry pro čas, kdy je budu moci dát na jeviště jako novinku. Také jsem si každý týden vzala jednu hru, kterou uvádíme už teď na jevišti. Celou jsem si ji zopakovala, aby mi text nevyběhl z hlavy. Například monodrama Shirley Valentine jsem si říkala každých čtrnáct dní v kuchyni se svou nápovědkou. A to mi věřte, že tři hodiny říkat text bez reakcí diváků bylo opravdu namáhavé. Ale musela jsem, jinak by se mi na jevišti po roce rozklepaly nohy, a to jsem rozhodně nechtěla.  

Vy jste vždy chodívala na představení naprosto připravená. Jak je tomu nyní? Nepociťujete po té delší odmlce lehčí nervozitu? 

Zastávám názor „těžce na cvičišti, lehce na bojišti“, takže ta poctivost v přípravě a opakování se mi opravdu vyplatilo. Neříkám, že jsem se někdy musela nutit, ale v představě nervozity před publikem jsem do toho v kuchyni šla naplno, jako by ti diváci byli přede mnou. Dokonce se moje nápovědka občas zasmála, a to prosím zná představení skoro sama zpaměti. To byla pro mě veliká vzpruha a pocta. Pokaždé, když mě po představení přijdou pochválit uvaděčky, které to představení znají jak své vyšlapané boty, tak to je opravdu veliká odměna. A vím, že to bylo dobré. 

Změnil vám koronavirus některé vaše priority? 

Ne, to nemůžu říct. Jsem už ve věku, kdy mám své priority poskládané a nějaký koronavirus už s tím nic nenadělá. Jen si člověk víc a víc uvědomil, jak je důležitá rodina. Vztahy v rodině, že na tom vlastně závisí a stojí jeho spokojenost a klid v duši. A tak vlastně ano, ještě víc jsem si upevnila svůj už dávný názor, že bez dobrých vztahů v rodině nemůže být člověk šťastný. 

Foto: archiv Simony Stašové
Foto: archiv Simony Stašové

Nedávno jste se stala kmotrou knihy vaší dobré přítelkyně Lucie Bílé. Nepřemýšlela jste někdy nad tím, že byste napsala svoji vlastní knihu? 

Ještě určitě ne. Ještě se necítím na to, abych psala svoje paměti. A ani vlastně nevím, jestli je někdy budu psát. Tu potřebu opravdu nemám. Ale pokud mluvíte o Lucii Bílé, tak se musím pochlubit, že jsme spolu otevřely její nové divadlo Lucie Bílé v Karlově ulici. Je to takové moje vracení se na dobře známé místo, protože v tom divadle jsem poprvé stála na jevišti před 45 lety. Bylo to totiž divadlo DISK – studentské divadlo DAMU. Tam jsem začínala svoji divadelní pouť, znám tam opravdu každý kout a mám nádherné vzpomínky. Lucie to divadlo perfektně zrenovovala, celou rekonstrukci podřídila tomu, aby se všichni cítili hodně dobře. Divák tam má herce před sebou jako na dlani, velmi intimní prostředí, je tam skvělý bezbariérový přístup, žádné schody a je tam hezký bar se stolečky. Zkrátka je to krásné divadlo jak pro herce, tak pro publikum. A od podzimu budu v tom divadle pravidelně hrát. Opravdu se na to moc těším. Přijďte se podívat. 

Jak jste již zmínila v předchozí odpovědi, v zrekonstruovaném divadle Lucie Bílé budete mít i svá představení. O jaká se konkrétně jedná?  

Budu hrát především s panem Petrem Nárožným naši kouzelnou komedii Poslední ze žhavých milenců. Mám tam trojroli a oba se na jevišti opravdu vyřádíme. Pak tam budu hrát svoji komedii Drobečky z perníku, jež je inspirovaná životem dvou hereček a zpěvaček – matky a dcery – Judy Garland a Lizy Minnelli. Moc krásný příběh, dojemný a vtipný. Pak tam mám svoji srdeční tragikomedii Skleněný zvěřinec. O matce Amandě, která svou láskou málem zadusí své děti – má tolik energie a tolik všechno ví, že to všechno pokazí. Je to velmi poučná, hluboká, ale i vtipná hra. Diváci se té mé Amandě s chutí zasmějí, ale i sami si něco uvědomí. To je to krásné spojení, že přes smích si divák uvědomí i své vlastní chyby. Té mojí Amandě se může pořádně vysmát, ale také si z ní vzít příklad, že takhle tedy ne! Já bych vlastně bez humoru nechtěla dělat žádnou hru. Se smíchem se člověku dostane všechno víc pod kůži.  

S kolegou Ladislavem Frejem jste měli premiéru představení Na Zlatém jezeře v divadle ABC. Prozradíte nám nějaké bližší informace o tomto představení?  

Je to moc krásná komedie o dvou stárnoucích manželích. Je to kouzelné soužití dvou vtipných lidí, kteří se milují a stále se hádají a špičkují. Je to návod, jak spolu vydržet celý život. Ve filmu tuto divadelní hru zfilmovali Katharine Hepburnová a Henry Fonda. Jejich dceru hrála Jane Fondová, opravdová dcera Henry Fondy – pro něj to byl poslední film v jeho životě, půl roku po skončení natáčení zemřel. S Láďou Frejem je pro nás čest, že tuto komedii můžeme v divadle ABC hrát. A já jsem šťastná, že jsem se mohla potkat na jevišti s takovým hercem, jako je Láďa. Opravdu vás na tuto komedii srdečně zvu. Je vtipná a má obrovský smysl. 

Diváci vás mohou spatřit také s Petrem Nárožným ve hře Poslední ze žhavých milenců. Co máte na panu Nárožném nejraději? 

Petr Nárožný je náš Vlasta Burian. Je to klaun a výsostný komik, jakých je málo. Troufám si říct, že jsme dobří přátelé a že jsme spolu na jevišti moc rádi. Opravdu jsem vděčná osudu, že tito umělci, byť i o generaci starší, se mnou rádi pracují. Je to pro mě další vysoká škola herectví, byť už ve zralém věku. Ale člověk, když chce, tak se učí pořád. 

Foto: archiv Simony Stašové
Foto: archiv Simony Stašové

Plánujete se objevit v nějakém novém filmu, nebo se chcete momentálně soustředit na hraní v divadlech? 

Teď mám spoustu závazků v divadle, ať už v divadle ABC nebo v divadle Lucie Bílé. A chci se věnovat především divákům naživo. Je to mnohem zábavnější a všechno ten večer držím ve své ruce, což mi vyhovuje. Divadlo je opravdu moje láska. 

Jakou radu byste dala začínajícím hercům z pozice zkušené herečky? 

Nebuďte líní, buďte poctiví, dívejte se kolem sebe a učte se ze života, který žijete a také od starých zkušených herců. Dělala a dělám to tak stále. 

Vaše maminka Jiřina Bohdalová, jež v květnu oslavila 90. narozeniny, je vaší velikou inspirací. V čem konkrétně vás nejvíce inspirovala? 

Vším. Jiřinka je taková osobnost, že když s ní žijete, nemůžete se nenechat od ní inspirovat. Ona vás prostě ovlivní svojí energií a chutí do života. A především svým humorem. Miluje smích, a proto ji lidi mají rádi, protože ho umí předávat. A to není málo. 

Foto: archiv Simony Stašové
Foto: archiv Simony Stašové

Jak trávíte letošní léto? Chystáte se do Itálie, pro níž máte slabost?  

Celé léto hraji. Nadovolenkovali jsme se za poslední rok až až, tak teď zase musíme my herci pracovat. Dovolená je zatím v nedohlednu, ale vůbec mi to nevadí.  

Prohlásila jste, že raději půjčíte peníze než knihu. Z jakého důvodu?  

To je pravda, na knihy jsem žárlivá. Jestli po mně něco doma opravdu hodnotného zůstane, tak je to moje knihovna. Ale zase ode mě dostávají mí kolegové a kamarádi krásné dárky v podobě knížek – máte pravdu, nepůjčím, ale dám. 

Může se Vám líbít

Sticky Post

Divadlo Lucie Bílé v pražské Karlově ulici chystá ve spolupráci s Agenturou Harlekýn premiéru nové francouzské komedie Jen pravdu, drahý. Po úspěšné hře Mlčeti zlato půjde...

Sticky Post

Britská královská rodina se chystá na další bulvární smršť. Dnes má být vydána kniha s názvem „Endgame“, navazující na předchozí kontroverzní knihu „Finding Freedom“.

Sticky Post

Ve věku 86 let nás opustila významná česká herečka Zdena Hadrbolcová. Diváci ji mohli vidět v minulých letech v seriálu Ulice. V tomto seriálu...

Sticky Post

Přípravy uvedení nového muzikálu Srdeční záležitost v Divadle Lucie Bílé pomalu směřují ke svému konci. Na jevišti scény v pražské Karlově ulici v těchto...

Celebrity

Cimrmanovi fanoušci vědí, že odkaz tohoto génia byl objeven přesně 23. února, v 10 hodin a 5 minut dopoledne, někdy kolem roku 1966. To...

Sticky Post

Známý český herec František Němec oslavil na začátku srpna 80. narozeniny. Nedává rozhovory, nechodí do talkshow, ale Jiří Strach s ním a o něm...

Sticky Post

Herec Petr Rychlý spadl z pódia a přivodil si zranění, kvůli kterému neodehraje představení „Ženy Jindřicha VIII. aneb Chudák král(em)“ na Otáčivém hledišti v...

Sticky Post

Režisér Ridley Scott natočil film o Napoleonovi, kterého si zahrál charismatický Joaquin Phoenix. Čím ale Scott pobouřil Francouze?

Sticky Post

V pátek 28. července 2023 zemřela herečka Jana Šulcová ve věku 76 let. Ve filmu a televizi nejvíce působila v 70. a 80. letech....

Sticky Post

I letos si můžete užít světoznámá díla Williama Shakespeara pod širým nebem. Hraje se od června do září. Každý rok uvede festival minimálně jednu...

České celebrity

Už je to pár dnů, co padla poslední klapka filmu Jak přežít svého muže v hlavní roli s Janou Bernáškovou. Tato romantická komedie vzniká...

Seriály

Nekonečný seriál Ulice zažil v loňském roce neskutečný baby boom, což trochu zkomplikovalo práci scenáristům, kteří museli vymyslet, jak se věrohodně rozloučit hned s...