Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Celebrity

Slavní Češi pomáhají: Koller a Tuna vyrazili na ukrajinské hranice, Gavriely zajistila přepravu Ukrajinců až ze Zanzibaru. Ubytování uprchlíkům nabídl i ministr Vít Rakušan

Svět se neuvěřitelně semkl, aby pomohl lidem trpícím v důsledku války na Ukrajině. Výjimkou nejsou ani české osobnosti, které se rozhodly nabídnout obětem války ubytování, vyrazit k ukrajinským hranicím, podpořit a vytvořit sbírky humanitární pomoci nebo hledat způsoby, jak Ukrajince dopravovat do bezpečí.

Zdroj: ČTK
Ministr vnitra a první místopředseda vlády Vít Rakušan, zdroj: ČTK

David Koller a Jan Tuna pomáhají s přepravováním rodin

Novinář Jan Tuna vyrazil jako jeden z prvních na slovensko-ukrajinské hranice, aby pomohl lidem prchajícím před válkou.

„Milí přátelé a lidé dobré vůle. V noci odjíždíme s kamarádem Matyášem Procházkou na slovensko-ukrajinské hranice pomoci odvážet lidi (maminky s dětmi, studenty a staré) prchající před válkou a Putinem, kteří se nemají jak dostat dál, protože muži na Ukrajině musí zůstat a bojovat,“ napsal novinář na své sociální sítě.

Do Čech se jim podařilo dopravit tři maminky se dvěma dětmi a jedním miminkem. V současné době se Jan Tuna plánuje vrátit na hranice pro další uprchlíky.

Pro stejný krok se rozhodl i zpěvák David Koller. S manželkou Annou si půjčili dodávku, kterou až po strop naplnili vším potřebným – dětskou výživou, plenkami, hygienickými potřebami, karimatkami, vodami, lékárničkami, kanystry s benzínem nebo powerbankami. Potřeby byly mimo jiné financovány ze sbírky, kterou zpěvák s manželkou založili. Celkem se vybralo úctyhodných 383 000 korun a Češi tak znovu dokázali, že jim osud Ukrajiny není v žádném případě lhostejný. Do Čech přivezli manželé Kollerovi ukrajinskou rodinu – maminku a dvě děti. Otec rodiny už na ně čekal v Hranicích na Moravě.

Martina Gavriely a CK Čedok pomohly Ukrajincům na Zanzibaru

Jinou formu pomoci zvolila Martina Gavriely. Bývalá moderátorka odjela krátce předtím, než vypukla válka na Ukrajině, se synem a přítelem Marcusem Tranem na dovolenou na Zanzibar. Zde se seznámila se skupinou ukrajinských občanů, kteří na ostrově uvízli. Cestovní kancelář, se kterou na dovolenou odcestovali, z pochopitelných důvodů nyní nefunguje a nemohlo tak pro ně přiletět žádné letadlo ukrajinské společnosti. Skupině navíc začaly docházet peníze.

Za pomoci přátel, kolegů a cestovní kanceláře Čedok se Martině Gavriely podařilo zajistit jejich dopravu do České republiky.

„Ani nevím, co říci, jak jsem dojatá. Vy jste to dokázali a za cca 2 hodiny zařídili 6 míst v letadle. Čedok, jste neuvěřitelní!!! Bulím zase jak želva!!! Nevím, komu děkovat dříve. Strašně moc děkuji všem za sdílení a za snahu!!! Ukrajinci letí za svejma rodinama,“ napsala v emotivním příspěvku na Instagramu Martina Gavriely.

Střechu nad hlavou nabídl Vít Rakušan, Matěj Stropnický nebo Mirai Navrátil

Ubytování Ukrajincům prchajícím před válkou nabídlo hned několik osobností, mimo jiné i frontman skupiny Mirai. Mirai Navrátil zajistil uprchlíkům ubytování v hotelu Afrika ve Frýdku Místku a také ubytovací kapacity sportovní haly Basketpoint. Pozadu nezůstali ani politici. Matěj Stropnický spolu s přítelem Danielem Krejčíkem poskytli uprchlíkům svůj zámek v Osečanech. Bývalý poslanec Jan Farský odjel na 6 měsíců na stáž do USA a jeho dům tak zůstal prázdný. I on se ho proto rozhodl dát k dispozici ukrajinským občanům.

Příkladem jde rovněž ministr vnitra Vít Rakušan, jehož rodina se rozhodla ubytovat maminku s dítětem. Rakušan o tom informoval na svých sociálních sítích.

Zdroje dat:
Autorský text, iRozhlas, iPrima, Super.cz

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...