Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Celebrity

Tohle se povedlo! Čím Kopta odrovnal novináře na projekci filmu Mimořádná událost?

Jak byste se chovali, kdybyste jeli ve vlaku, který nikdo neřídí? Odpověď na tuto otázku hledá režisér a scenárista Jiří Havelka v nové komedii Mimořádná událost. Příběh je částečně inspirovaný skutečnou událostí na Vysočině v roce 2019, kdy na železnici ujel strojvůdci vlak i s cestujícími. Ve filmu ztvárnil strojvedoucího herec Václav Kopta, který svůj pozdní příchod na novinářskou projekci odůvodnil naprosto trefnou „vlakovou“ hláškou.

Foto: Miloš Schmiedberger
Foto: Miloš Schmiedberger

Příběh se odehrává během horkého letního dne a začíná na malém vlakovém nádraží, které opouští lokálka s několika různorodými pasažéry. Mimořádnou událost způsobí strojvedoucí, který neplánovaně zastaví mezi poli a vystoupí z vlaku, aby vyřešil drobný technický problém. Bohužel zastavil v mírném protisvahu a vlak mu ujede.

Strojvedoucího hrál ve filmu Václav Kopta, který dorazil ke konci novinářské projekce. „Ujel mi vlak,“ zdůvodnil svůj pozdní příchod zadýchaný herec, který tak rozesmál všechny přítomné novináře. Zajímavostí na jeho ztvárněné postavě je, že vůbec nemluví.

Zdroj: CinemArt
Václav Kopta ve filmu Mimořádná událost
Zdroj: CinemArt

 „Na roli jsem se těšil, protože jsem měl poprvé možnost řídit vlak. A jelikož jsem známý svojí úchylkou pro veškeré dopravní prostředky, nehrálo vůbec roli to, jestli ve filmu mluvím. Bylo jasný, že to bude velký zážitek. A navíc i díky ní vím, jak to vypadá těsně před infarktem, protože pro mě některé scény byly fyzicky náročné,“ komentoval herec běhání za ujíždějícím vlakem. „Nevěřili byste, jak špatně se utíká po kolejích,“ dodal a všechny ubezpečil, že vše se odehrálo na bezpečné trati, která byla zcela bez provozu a pod přísným dohledem profesionála.

A jak děj filmu pokračuje dál? Cestující ve vlaku zprvu brblají, že vlak zastavil, ale nakonec jsou rádi, že zase jedou. Záhy si ale uvědomí, že vlak jede opačným směrem. Hlasitě protestují a dožadují se informací od strojvedoucího. Kabina strojvedoucího je zamčená a nikdo se zpoza dveří neozývá. Kontakt s okolím mobilních telefonů také selhává. I přesto, že se jedná o velmi nesourodou skupinu cestujících, mají jeden společný cíl – ve zdraví tuhle cestu přežít.

Zdroj: CinemArt
Igor Chmela a Jana Plodková ve filmu Mimořádná událost
Zdroj: CinemArt

Hlavní postavy, manželskou dvojici Romany a Romana, ztvárnili Jana Plodková a Igor Chmela. „S Janou Plodkovou se hraje fantasticky, ona hraje tak přesvědčivě, že bych s ní nechtěl žít. Kdo by taky chtěl žít s alkoholičkou, ještě s nešťastnou. To raději s veselou. Ale ona má tu výhodu, že je hezká alkoholička,“ uvedl Chmela.

V dalších rolích diváci uvidí Jenovéfu Bokovou, Aloise Švehlíka, Jaroslava Plesla a další. S poměrně náročnou rolí se skvěle vypořádal teprve devítiletý herec Oliver Vyskočil, který se musel naučit poměrně složité texty: „Bylo to hodně těžké. Vždycky, když jsme jeli na natáčení, trénoval jsem text společně se svojí mamkou,“ prozradil Oliver a dodal: „Hrálo se mi se všemi skvěle.“

Foto: Miloš Schmiedberger
Mladý talentovaný herec Oliver Vyskočil
Foto: Miloš Schmiedberger

Příběh odkazuje na událost z února 2019, kdy osobní vlak na Vysočině mezi Martinicemi a Velkým Meziříčím jel několik kilometrů bez strojvůdce. „Vlak jel Českomoravskou vrchovinou a zastavil, protože měl poruchu s brzdami, strojvůdce vystoupil, odvzdušnil brzdy a ono se mu to samo rozjelo zpátky vinou gravitace. Ten vlak jel, zcela neřízen, ale zase v protikopci zastavil, takže se nic nestalo, trvalo to 14 minut a my o tom natočili celovečerní film,“ uvedl Havelka.

Ve vlaku tou dobou bylo 11 cestujících, nikomu se naštěstí nic nestalo. „Čerpal jsem z televizní reportáže, článků v médiích a částečně z veřejně dostupné zprávy Drážní inspekce šetřící tuto mimořádnou událost,“ řekl Havelka.

Foto: Miloš Schmiedberger
Režisér Jiří Havelka
Foto: Miloš Schmiedberger

Jiřímu Havelkovi však nešlo o věrnou rekonstrukci případu, ale o další zábavný ponor do světa úplně normálních lidí, kteří se ocitnou v extrémní situaci. „Doufám, že je tam několik vrstev a každý divák si z filmu vezme něco. Primárně to sranda je, aby příběh lidi bavil. A pak tam jsou věci, které mě zajímají a které jsme při psaní scénáře hodně řešili se scenáristou Davidem Dvořákem,“ řekl ČTK režisér Havelka.

Film natočený na trati Kolešovice – Chrášťany uvedou tuzemská kina od 3. února. Můžete na něj dorazit třeba vlakem.

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...