Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Celebrity

Vasil Fridrich z Ulice naznačil velký zvrat mezi Luďkem a Blankou: Žádné štěstí netrvá věčně

Vasil Fridrich vstoupil do nekonečného seriálu Ulice na podzim roku 2019 jako manipulátor Luděk Volák, který u diváků není příliš oblíbený. Jak na něj fanoušci reagují v reálném životě? Co se s nepopulárním Luďkem bude dít dál? V našem rozhovoru se herec rozpovídal také o nových projektech – kriminální minisérii Devadesátky a minisérii Guru.

Foto: Anna-Marie Křížová
Foto: Anna-Marie Křížová

Vasile, jak byste svými slovy popsal svoji postavu v minisérii Guru?

Ztvárňuji tatínka a manžela, takže se pohybuji kolem dvou žen, které prodělaly formu znásilnění. On to dlouho neví a dozví se v nejméně vhodnou chvíli, kdy jeho dcera leží na JIP po pokusu o sebevraždu. A následně se dovídá, že jeho manželka také absolvovala tento rituál. Je to chudák a vlastně oběť.

Jak byste se zachoval na jeho místě?

Asi není žádný recept na to, jak správně reagovat. On se to snaží nějak přijmout a vstřebat, porozumět. A ve třetím díle to ta rodina zkrátka neunese. Je to tak destruktivní zásah, že to ve finále neublíží nejen těm ženám, ale i organismu celé rodiny, která se úplně rozpadne, pokud na to nemá dostatečnou sílu.

Máte dva syny. Přemýšlel jste doma nad tím, že byste měl dceru a něco takového by se stalo?

Není to sice ohleduplné vůči kamarádům a kolegům, kteří mají dceru, ale vždycky si říkám v tu chvíli: „Zaplaťpánbůh, že mám dva syny.“ Už jsou velcí a předpokládám, že nic takového jim nehrozí, ale zároveň si vždy uvědomuji to velké nebezpečí, které může na dívky v citlivém věku číhat odkudkoliv.

Foto: Anna-Marie Křížová
Vasil Fridrich na předpremiéře minisérie Guru
Foto: Anna-Marie Křížová

Myslíte si, že by se společnost měla více zabývat tématem sexuální násilí?

Myslím si, že to je důležité, čas a místo pro to je. Hlavně je podstatné vytvořit prostor pro člověka, kterému se něco takového stalo, aby se nebál ozvat, byť to za mě není úplně snadné. Je to za mě klíčová věc a hlavní myšlenka celé věci. Ale také to má své velké nebezpečí, že se to dobře míněné hnutí nebo způsob myšlení může zvrhnout ve chvíli, kdy se toho chytí lidé, kteří touží po moci. Tuhle myšlenku, která je založena na ohleduplnosti a slušném chování, vlastně zneužijí ve svůj prospěch, takže má ta mince dvě stejně hodnotné strany.

I vy jste zažil v Ulici scény, kdy lítaly facky. Jak moc je pro herce těžké sehrát takové scény?

Je to hrozně nepříjemné. V Ulici jsem už zfackoval svoji ženu, svého syna a přítele své dcery, takže už tam skoro nezbyl nikdo. (smích) S Martinem Fingerem jsme také měli bitku, ale s klukem je to přece jenom trochu jiné, i když je násilí samozřejmě nepřijatelné v jakékoliv formě. Ale fackování děvčat je strašně nepříjemné, a když jsme to s Lindou Rybovou točili, snažili jsme se to odlehčit, že to je legrace. S Lindou máme dobrý vztah, takže jsme se snažili vytvořit takovou atmosféru, aby byla snesitelná, ale stejně to nejde. (smích)

V Ulici hrajete Luďka Voláka, který má manipulativní sklony. Promítla se vaše role nějak i do reálného života, že si vás lidé s osobností Luďka spojují?

Tvůrci mě na to upozorňovali, ale říkal jsem si, že přece lidé dokážou rozlišit seriálovou roli a reálnou postavu. Zatím se to, zaplaťpánbůh, moc neděje. Velká výhoda od doby rouškové je ta, že vás lidé mohou poznávat jen podle očí, takže mě zatím nikdo netluče holemi a nehází po mně shnilá rajčata. (smích). Ale říkají mi, že jsem odporný a slizký, ale je to stále bráno s úsměvem. Zatím mě nikdo neudeřil a u nás v krámě mi neodmítli prodat housky. Ale podle toho, co máme natočeno a bude se to vysílat někdy v únoru, tak to možná přijde.

Můžete tedy divákům naznačit, co se bude s postavou Luďka dít dál?

Moc nemůžu a ani nechci, protože by to byla škoda říkat, co se tam bude dít. Navzdory tomu, že to mezi Blankou a Luďkem vypadá trochu líp, tak se to zase obrátí, protože žádné štěstí netrvá věčně.

Luděk je profesí zubař. Bojíte se zubařů?

Nebojím. Můj otec je zubař, moji tři bráchové jsou zubaři a jejich manželky jsou zubařky, takže kdybych se bál zubařů, nemohl bych v podstatě jezdit domů. (smích)

Minulou neděli byla také uvedena premiéra Devadesátek, kde ztvárňujete postavu majora Ivana Pauříka. Jaké byly reakce ve vašem okolí na tento kriminální seriál?

Naštěstí dobré. A mám radost, že se to lidem líbí. Je to svým způsobem logické, protože je to něco, co je naše nedávná minulost, ale už je to zároveň minulost. Když jsme si všichni oblékli ty kostýmy, říkali jsme si: „To není možný, že v tomhle jsme chodili oblečení. V takových odporných věcech.“ (smích) Takže už to je vlastně historický kostým navzdory tomu, že máme pocit, že to bylo předevčírem. A všichni jsme znali nějaké to zázemí kauz a významné figury, jako byl například Jonák, takže proto si myslím, že se na to ti lidé rádi podívají, to je jedna vrstva té věci. A druhá vrstva věci je ta, že se to klukům moc povedlo, protože je to od Pepy Mareše výborně napsané a celé je to hezky natočené. A my jsme to snad tím hraním nepokazili. (smích)

Jak jste si užil natáčení?

Užil jsem si ho strašně moc, protože tam byla skvělá parta. Byli jsme tam s Ondrou Sokolem, Martinem Fingerem a Kryštofem Bartošem, takže tam byla neskutečná sranda. Petr Bebjak je fantastický režisér, Martin Žiarian kameraman to nádherně nasnímal, takže to celé vypadá nádherně.

Na co z 90. let vzpomínáte nejraději?

Navzdory tomu, co v seriálu vidíme, že to byl děsivý divoký východ, tak to vychází z nějaké svobody a svobodomyslnosti. Je to o tom znovu se nadechnout čerstvého vzduchu. A člověk také mohl být hrdý na nějaké představitele státu, což se po těch dalších letech už moc nestávalo. (smích)

Foto: Miloš Schmiedberger
Vasil Fridrich na projekci seriálu Devadesátky
Foto: Miloš Schmiedberger

Zaznamenala jsem, že v létě hrajete rád tenis…

To je pravda, v létě jsme chodívali hrát se synem. Sice hraji mizerně, ale strašně rád.

Sledoval jste kauzu Djokovič?

Samozřejmě. Byl jsem teď na třetí dávce, takže je můj vztah k očkování tím pádem vyjádřený, ale nepodporuji to, aby se lidé do očkování nějak zásadně nutili. Myslím si, že každý by měl mít svobodu volby. A na Australian Open bych se jel podívat.

S Djokovičem, nebo bez něj?

Samozřejmě s ním, protože člověk chce vždycky vidět ty nejlepší. (smích)

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...