Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Celebrity

Vojta Kotek o natáčení s Terezou Ramba i své dosud nejzápornější roli: Soused z baráku mi řekl, že nečekal, že se mě bude bát

Vojta Kotek nechyběl na premiéře nového filmu režiséra Jana Svěráka Betlémské světlo. Známý český herec se rozpovídal nejen o své dvojroli, kterou v tomto snímku ztvárnil, ale i o hraní po boku Terezy Ramba, s níž v minulosti tvořil pár. Došlo mezi nimi k ostré hádce i mimo kamery? Kotek se také nedávno představil v minisérii Guru jako guru Mára, který znásilňuje ženy. Jaké sklidil ohlasy na tuto negativní postavu?

Zdroj: ČTK
Zdroj: ČTK

Vojto, v novém snímku jste dostal výraznou dvojroli. Jaká byla vaše první reakce, když vám pan Svěrák řekl, že by vás chtěl do filmu a rovnou ve dvojroli?

Ony tomu předcházely kamerové zkoušky a nějaký proces domlouvání. Ne že by mě musel Honza přemlouvat, já jsem zkoušel přesvědčit jeho. Byl jsem hrozně nadšený, protože jsem si velmi přál být toho součástí a je to takový splněný sen. Jak jste říkala, ta role je výrazná, o to větší nervozita ve mně narůstala, jestli to zvládnu, ale tím, že jsem věděl jsem, že budu v domácím prostředí, že budeme točit se Zdeňkem a Terezkou, tak jsem jsi byl jistý, že to mezi námi při nejmenším bude fungovat a že se nám to podaří přenést na filmové plátno.

Jako Matěj nemáte vousy, které v běžném životě nosíte. Jak jste se cítil, když jste se bez vousů poprvé viděl v zrcadle?

Já to bez vousů nemám rád. Mě právě vždy holili na natáčení seriálu Marie Terezie, a tentokrát se natáčely oba ty projekty současně, takže jsem neměl ani jinou možnost než to udělat takhle, ale zároveň jsem říkal Honzovi, že když se oholím, vypadám opravdu hodně jinak a že se i jinak cítím. A že se trošku za ten svůj vzhled stydím, což mi do role Matěje pomůže. A myslím si, že to tak i fungovalo.

Jak moc náročné bylo pro vás přepínat role z hlediska vizuálu i chování postavy?

Já jsem byl nejdřív zarostlý, pak jsem se oholil, ale protože to korigovalo s natáčením Marie Terezie, tak mi asi dvakrát nebo třikrát museli ty vousy přidělávat. Ale přepnout z těchto dvou charakterů nebylo zas tak náročný. Že bych potřeboval natočit jedno a pak druhý, to zase ne.

Foto: Tomáš Teglý, Biograf Jan Svěrák
Vojtěch Kotek jako Matěj ve filmu Betlémské světlo
Foto: Tomáš Teglý, Biograf Jan Svěrák

Je něco, co máte i v reálném životě s Matějem či Máriem společné?

Rád fotím. Mário má vlastně takový postroj na ty fotoaparáty, který trochu připomíná pouzdra detektivů na pistole, protože on je svým způsobem takový střelec. Mně to přijde lehce trapný a sám bych si to neodvážil pořídit, a tak jsem to nabídl Honzovi, že jsem viděl tuhle věc a jestli by se to nehodilo. On po tom skočil, že jo, tak jsem si myslel, že to pak dostanu, ale ne, on si to nechal, že si to dá do nějakýho muzea rekvizit. Jinak tím, že jsem hrál fotografa, během natáčení jsem se konečně osmělil a vždycky mezi pauzami jsem přepnul foťák na ten svůj a fotil jsem. A podařilo se mi udělat i spoustu docela fajn fotek, který jsem rozdal štábu po dotočení. A dokonce Vláďa Smutný mi řekl, že jsou fakt dobrý. A když to říkal Vladimír, je to skvělý.

Jak byste zhodnotil titulní fotografii, kterou nafotila Tereza Ramba?

Myslím si, že je skvělá, nádherná. Terezka je tam boží a myslím si, že to byla správná volba, protože ve filmu se vyskytuje ještě jedna fotografie, na který jsem já nahý alespoň v části a ta kdyby visela v nadměrný velikosti někde na Vinohradský, tak si myslím, že by to lidi do kin nepřilákalo.  

Ve filmu se potkáváte s Terezou Rambou, se kterou se znáte nejen jako kolegové, ale i jako bývalí partneři. Objevila se ve filmu scéna, kterou jste v podstatě ani nemuseli hrát, protože jste ji i v reálu zažili?

Samozřejmě naše společná minulost a to, že se dobře známe, pomohlo odbourat takovou tu první bariéru. Měli jsme na čem stavět, ale takhle ostře jsme se nikdy nepohádali, když jsme spolu byli.

Foto: Tomáš Teglý, Biograf Jan Svěrák
Vojtěch Kotek jako Mário ve filmu Betlémské světlo
Foto: Tomáš Teglý, Biograf Jan Svěrák

Nedávno jste čelil také další herecké výzvě, kdy jste si v minisérii Guru zahrál guru Járu, který znásilňoval ženy. Jaké jste na ni sklidil ohlasy?

Zatím dobrý. Ta postava se tam příliš nevyskytuje, měl jsem poměrně malý prostor na to se s tím vším nějak vypořádat. Je to především o těch obětech toho guru. Do očí mi nikdo neřekne, že to bylo z p*dele, ale dokonce soused z baráku mě zastavil a řekl mi, že nečekal, že se mě bude bát a že je rád, že jsem měl jiný oči, že když se podívá do mých skutečných očí, je o poznání klidnější.

Jak se vám tato doposud nejzápornější role vaší kariéry hrála?

Byla to výzva, ale jak jsem řekl, měl jsem tam poměrně málo prostoru, na kterém bylo potřeba udělat x různých věcí. Režisér Arichtev chtěl, aby to nebyl prvoplánový zloun, což jsem chápal, ale nebylo to nic příjemného. Nebyla to práce, kterou by si chtěl člověk brát domů. Já jsem nebyl schopný ani dočíst některé ty reálné výpovědi toho, co se tam všechno odehrávalo, takže jsem se to snažil držet od sebe a tolik si to nepřipouštět do nějaké míry, která byla možná. Pokaždé, když jdu kolem nějakého ezoterického krámu, je mi na zvracení.

Přemýšlel jste i nad tím, že kdybyste měl jednou dceru, dal byste ji v tomto směru nějakou výchovnou přednášku?

Samozřejmě, protože to člověk vnímá všemi smysly, kór když ví, že je to realita a že se ty věci dějí nejen v tomto případě.

Zdroj: TV Nova
Vojtěch Kotek v minisérii Guru
Zdroj: TV Nova

Mnozí herečtí kolegové tvrdí, že hrát záporáky je větší zábava. Souhlasíte s nimi?

Ano, je to tak, je to zajímavější je hrát. Ale mám pocit, že ta pachuť té reality byla taková, že jsem si to ani nemohl užít.

Na jakých projektech se budete podílet v letošním roce? Je v plánu další negativní role?

To ještě uvidíme. (smích)

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...