Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Celebrity

Film Pomáda nezestárl dobře. Objevují se názory, že by měl být zakázán

Film Pomáda má dodnes davy fanoušků, a to i v Česku. Byl to jeden z mála filmů, který se dostal i do socialistického Československa. Většina jej miluje především z nostalgických důvodů. Když byl ale reprízován o loňských Vánocích ve Velké Británii, objevily se nespokojené ohlasy diváků.

Zdroj: "John Travolta & Olivia Newton-John ‘Grease’" by Stephen Alan Luff is licensed under CC BY 2.0.
Zdroj: "John Travolta & Olivia Newton-John ‘Grease’" by Stephen Alan Luff is licensed under CC BY 2.0.

Film je nyní v online diskuzích označován za misogynistický a sexistický. Uveďme několik sporných scén, jak je před několika týdny komentovala v zajímavém článku expertka Julie Hambleton.

1. Píseň Summer Nights

Jedna z nejslavnějších melodií filmu, kterou například v 90. letech převzali MC Erik a Barbara, obsahuje text: „Tell me more, tell me more, did she put up a fight?“ – což znamená „Řekni více, vzpouzela se?“ To trochu narušuje obrázek letní romance…

2. Ples na vysoké škole

Jeden z kluků v této scéně si na tribuně prohlíží, co dívky ukrývají pod sukněmi, moderátor rádia zase ohlašuje, že je zakázáno, aby spolu tančili jedinci stejného pohlaví.

3. Sex Shaming

Zatímco Sandy v podání Olive Newton-John je objektem výsměchu pro své panenství, její kamarádku Rizzo zase kolektiv obviňuje z toho, že je sexuálně aktivní přespříliš (čemuž se v angličtině říká slut-shaming).

4. You’re The One That I Want

Když v závěrečné scéně zazní nejslavnější melodie z filmu, je ze Sandy v podstatě jiný člověk. Kritici filmu říkají, že poselstvím filmu je to, že by dívka měla změnit každý aspekt svého vzhledu a personality proto, aby byla přitažlivá pro muže.

Zatímco mnozí volají po okamžitém zákazu tohoto filmu, mnoho lidí má za to, že by na Pomádu mělo být nahlíženo jako na produkt své doby. Film je stále natolik populární, že hromobití kritiky asi ustojí. Například na filmové databázi ČSFD má hodnocení 82 %.

Zdroj: secretlifeofmom

Může se Vám líbít