Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Cestování

90letý kapitán Kirk ze Star Treku poletí do vesmíru: Bude nejstarším členem výpravy v historii

Už zítra odstartuje z Texasu bezpilotní raketa New Shepard patřící společnosti Blue Origin miliardáře Jeffa Bezose. Na její palubě bude i kanadský herec William Shatner. Představitel kapitána Kirka ze Star Treku letos oslavil 90. narozeniny. Stane se tak nejstarším člověkem na světě, který se podívá do vesmíru.

Zdroj: ČTK
Zdroj: ČTK

Dosavadní rekordmani

Až dosud byla nejstarší členkou vesmírné výpravy 82letá bývalá pilotka a průkopnice v letectví Wally Funk. Ta odcestovala do vesmíru letos v červenci také s Jeffem Bezosem. Spolu s ní byl na palubě rakety i teprve osmnáctiletý holandský student Oliver Daemen, který se stal naopak nejmladším členem výpravy v historii. Už zítra má ale Wally Funk připravit o její prvenství William Shatner.

„O vesmíru slýchám už delší dobu. Využívám příležitosti, abych se o tom přesvědčil na vlastní oči. Jaký zázrak,“ uvedl herec v prohlášení.

Zdroj: Shutterstock
William Shatner na letošní konferenci GalaxyCon
Zdroj: Shutterstock

Rodák z Montrealu proslul především jako kapitán James T. Kirk v legendární filmové a seriálové sci-fi sérii Star Trek. Zahrál si ale také například v komediích Slečna drsňák a Nabitá zbraň 1, hororu Impuls nebo dramatu Bratři Karamazovi.

Kdo ještě poletí?

Do vesmíru má společně se Shatnerem letět také zaměstnankyně Blue Origin Audrey Powers, bývalý inženýr NASA Chris Boshuizen a Glen de Vries – spoluzakladatel softwarové společnosti specializující se na klinický výzkum.

10minutový jedinečný zážitek

Vesmírný let má podle předpokladů trvat přibližně 10 minut. Modul s cestovali by měl vystoupat do výšky 106 km, tedy těsně nad tzv. Kármánovu hranici, která je určena výškou 100 km nad povrchem Země a je obecně považována za hranici mezi atmosférou a vesmírem.

Zdroje:
BBC, Forbes, iROZHLAS

Může se Vám líbít

Politika a justice

Generál v záloze a bezpečnostní expert Andor Šándor studoval nejen v České republice, ale i v Itálii a USA. Byl šéfem vojenského zpravodajství a...

Byznys

Možná už jste v ní byli, nebo o ní minimálně slyšeli. Proslulá vietnamská tržnice SAPA, které se přezdívá stát ve státě, půjde už za...

Cestování

Nasadit helmu, sednout na kolo a objevovat krásy Čech a Moravy s větrem v zádech. Pokud si takhle představujete ideálně strávený víkend a cyklistika...

Byznys

Jan Procházka je vynálezcem revoluční baterie HE3DA, o níž v posledních letech slýcháme čím dál více. Radomír Prus je architektem miliardového projektu Magna Energy...