Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Cestování

90letý kapitán Kirk ze Star Treku poletí do vesmíru: Bude nejstarším členem výpravy v historii

Už zítra odstartuje z Texasu bezpilotní raketa New Shepard patřící společnosti Blue Origin miliardáře Jeffa Bezose. Na její palubě bude i kanadský herec William Shatner. Představitel kapitána Kirka ze Star Treku letos oslavil 90. narozeniny. Stane se tak nejstarším člověkem na světě, který se podívá do vesmíru.

Zdroj: ČTK
Zdroj: ČTK

Dosavadní rekordmani

Až dosud byla nejstarší členkou vesmírné výpravy 82letá bývalá pilotka a průkopnice v letectví Wally Funk. Ta odcestovala do vesmíru letos v červenci také s Jeffem Bezosem. Spolu s ní byl na palubě rakety i teprve osmnáctiletý holandský student Oliver Daemen, který se stal naopak nejmladším členem výpravy v historii. Už zítra má ale Wally Funk připravit o její prvenství William Shatner.

„O vesmíru slýchám už delší dobu. Využívám příležitosti, abych se o tom přesvědčil na vlastní oči. Jaký zázrak,“ uvedl herec v prohlášení.

Zdroj: Shutterstock
William Shatner na letošní konferenci GalaxyCon
Zdroj: Shutterstock

Rodák z Montrealu proslul především jako kapitán James T. Kirk v legendární filmové a seriálové sci-fi sérii Star Trek. Zahrál si ale také například v komediích Slečna drsňák a Nabitá zbraň 1, hororu Impuls nebo dramatu Bratři Karamazovi.

Kdo ještě poletí?

Do vesmíru má společně se Shatnerem letět také zaměstnankyně Blue Origin Audrey Powers, bývalý inženýr NASA Chris Boshuizen a Glen de Vries – spoluzakladatel softwarové společnosti specializující se na klinický výzkum.

10minutový jedinečný zážitek

Vesmírný let má podle předpokladů trvat přibližně 10 minut. Modul s cestovali by měl vystoupat do výšky 106 km, tedy těsně nad tzv. Kármánovu hranici, která je určena výškou 100 km nad povrchem Země a je obecně považována za hranici mezi atmosférou a vesmírem.

Zdroje:
BBC, Forbes, iROZHLAS

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...