Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Cestování

Brdy pod lupou: 5 důvodů, proč se vydat na pohoří nejbližší hlavnímu městu

Přes 200 kilometrů upravených cyklistických tras, nekonečné možnosti pěších výletů a rozmanitá příroda. Část hřebenu Brdy byla po dlouhá desetiletí uzavřena a využívána jako vojenský prostor, který se nyní stává oblíbeným cílem řady výletníků. A vy byste mezi nimi neměli chybět.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Do Brd se vydejte na kole i pěšky. Pohodáře a rodinky s dětmi nadchnout pečlivě upravené rovinaté stezky táhnoucí se na hřebeni či jeho vrstevnicích po dlouhé kilometry. Milovníci náročnějších outdoorových aktivit zase ocení slušný terén s nemalým převýšením. Brdy zkrátka lákají široké spektrum návštěvníků.

Která místa stojí za návštěvu?

Tok, nejvyšší vrchol

Chcete si dát pořádně do těla? Vydejte se na Tok, nejvyšší vrchol hřebenu Brdy a zároveň nejvyšší horu středních Čech, který se tyčí do výšky 865 metrů. Dobrým výchozím bodem pro výlet na Tok je vesnice Obecnice, odkud můžete zahájit zhruba 15kilometrový okruh s převýšením okolo 300 metrů.

Těšte se zejména na okolní přírodu, která je nezvykle rozmanitá. V sezoně tu narazíte na borůvčí hustě obsypané modrými kuličkami nebo na bohatou úrodu hub. Vřesoviště s dechberoucími výhledy v pozadí jsou nesmírně fotogenická, stejně jako divoká rašeliniště s úctyhodným množstvím chráněných rostlin a živočichů.

Zdroj: Shutterstock
Padrťské rybníky v CHKO Brdy
Zdroj: Shutterstock

Padrťské rybníky

Jižní části brdského hřebenu dominují Padrťské rybníky – Horní a Dolní. Představují populární cíl výletu turistů a hlavně cyklistů. Koupání je v nich sice zakázáno, ale působivá okolní krajina vám tento drobný zádrhel mnohonásobně vynahradí. Kochejte se rozlehlými loukami, které dříve vojákům sloužily jako cvičná střelnice, a obdivujte krásy nedalekého rašeliniště, domova desítek druhů vodních ptáků, včetně ohroženého čápa černého. A když budete mít štěstí, vykoukne na vás i roztomilá vydra.

Smaragdové jezírko

Fotogenická vodní plocha získala svůj název nejen podle tyrkysově zabarvené hladiny, ale i podle hadí ženy se smaragdovýma očima, která se podle legendy skrývá na dně. Jezírko je pozůstatkem bývalého kamenolomu a nachází se pod vrcholem hory Plešivec. Vydejte se sem po žluté turistické značce od obcí Lhota nebo Běštín. Cestou narazíte na podzemní vodní prameny, zakryté dřevěnými stříškami.

Skalka

Barokní areál Skalka se tyčí nad městečkem Mníšek pod Brdy. Sestává ze tří částí – z bývalého kláštera, poustevny a kostela sv. Máří Magdaleny. Projděte si zrekonstruovanou křížovou cestu a dejte si něco na zub v místním občerstvení. Na Skalku se dostanete buď ze zmíněného Mníšku, nebo se svezte vlakem do Dobřichovic či Řevnic a vyšlápněte sem pěšky nebo na kole přes zalesněný hřeben.

Lovecký zámeček Tři Trubky v Brdech
Zdroj: ČTK

Tři Trubky

Impozantní lovecký zámeček Tři Trubky leží ve střední části Brd. Kdysi býval oblíbeným útočištěm Tomáše Garrigua Masaryka a na krátkou dobu i jeho nástupce Edvarda Beneše. Po roce 1948 se tu střídali představitelé armády, kteří tu pořádali vyhlášené hostiny – v okolních lesích se to zvěří jen hemžilo. V zámečku má v nejbližší době vzniknout návštěvnické centrum, jehož cílem bude přiblížit okolí brdskou přírodu.

Zdroje dat:
Brdy a Podbrdsko, Poznejbrdy, Fototuristika, Mníšek pod Brdy, Kudy z nudy

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...