Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Cestování

Češi versus Švédi: Kulturní rozdíly, které vás překvapí

Představujete si Švédy jako svalnaté a neohrožené Vikingy s plnovousem, kteří se rvou do krve o to, co jim patří, a nebojí se nahlas říct svůj názor? Pak vás návštěva Skandinávie nebo přečtení tohoto článku vyvede z omylu. Už je to nějaký ten pátek, co jsem se do Švédska přestěhovala. Že by mě čekal kulturní šok, to se určitě říct nedá. Přesto ale existují mezi Čechy a Švédy zásadní rozdíly. Které to jsou?

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

1) Sport a volnočasové aktivity

Ať se nám to líbí, nebo ne, Švédi jsou zkrátka aktivnější, tedy i štíhlejší a v daleko lepší fyzické kondici. Volný čas tráví nejraději v přírodě a parcích, na zahradách, hraním společenských her, turistikou, během, jízdou na kole či jinými sporty. Jízdní kolo je ve Švédsku oblíbeným dopravním prostředkem i v zimě! Také vás z té představy mrazí? Pak se začněte řídit jedním ze švédských hesel: „Neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení.“

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

2) Komunikace a odstup

Během pandemie koronaviru začali lidé vtipkovat, že si Švédi budou konečně blíž. A nebyli daleko od pravdy. Ono totiž na sáhodlouhé konverzace skutečně Švédy příliš neužije – alespoň v porovnání s Čechy a národy jižní Evropy. Seveřané tak mohou působit jako „studení čumáci“. Pokud tedy patříte k introvertům, budete se ve Švédsku cítit jako ryba ve vodě. K povídání v taxíku, na zastávce MHD nebo u kadeřníka vás tu nikdo nutit nebude.

3) Řešení konfliktů

Ruku v ruce s odstupem jde i přirozená povaha Švédů – nekonfliktnost. Zatímco my Češi rádi nadáváme na kdeco, Švédi jsou v tomto směru o poznání konzervativnější. Nemají rádi konflikty a přímé konfrontace. Situace, jež nastala například v Česku (výměna 4 ministrů zdravotnictví během 1 roku), je zde nepředstavitelná. Na kritiku politického systému a čehokoliv jiného Švédy neužije. Pokud jsou s něčím nespokojení, raději si zanadávají doma v soukromí, kde je nikdo nevidí a neslyší.

Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay

4) Jazyky a cestování

Chcete navštívit Švédsko a dorozumíte se anglicky? V tom případě máte vyhráno. Anglicky zde běžně mluví i senioři, což je v České republice spíše raritou. Může za to nejen vzdělávací systém, ale právě i celkový životní styl. Dabing tu neexistuje, zahraniční filmy a pořady se vysílají jedině s titulky. Velký podíl na jazykové vybavenosti Švédů má také cestování, které je velmi oblíbené napříč všemi věkovými kategoriemi. Švédi si tak neustále mohou oprašovat slovní zásobu a doplňovat. A zatímco mezi oblíbené destinace Čechů patří hlavně Chorvatsko, Egypt či Tunis, Švédi si rádi zaletí do Španělska, Řecka nebo Thajska.

5) Postavení žen ve společnosti

Švédsko má první feministickou vládu na světě. To znamená, že rovnost žen a mužů je ústředním bodem priorit vlády při rozhodování a alokaci zdrojů. Ženy a muži musí mít stejnou moc formovat společnost i svůj život. Rozdíly v platech sice existují i ve Švédsku, přesto se tu ženám žije více než dobře. Podle žebříčku Women In Work Index 2020, který bere v potaz mimo jiné míru nezaměstnanosti či rozdíly v platovém ohodnocení, se Švédsko umístilo na 2. místě. Česká republika se s železnou pravidelností umísťuje kolem 20. místa.

Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay

6) Vzdělávací systém

V České republice začínají chodit děti do školy běžně v 6 letech, ve Švédsku je to o rok později. A jak to je se známkováním? Do šesté třídy známky neexistují! Žáci dostávají od učitele Individuální plán rozvoje (tzv. Individuell Utvecklingsplan) se slovním ohodnocením. Klasického známkování A-F se žáci poprvé dočkají až v šesté třídě. Střední škola (tzv. Gymnasieskola) ve Švédsku trvá 3 roky. Je rozdělena do 18 různých národních programů, a to s různým vzdělávacím zaměřením. Co se týká vysoké školy, Švédi můžou nějaký ten rok ušetřit, tudíž zažijí méně stresu při studiu. Některé bakalářské programy jde totiž vystudovat už za dva roky (v ČR standardně 3 roky), navazující magisterské programy za jeden rok (v ČR 2 roky) a doktorské za 2 roky (v ČR obvykle 3 roky). Ukončení kurzů navíc bývá často bez testu, který je nahrazen esejemi, prací v týmech apod.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

7) Alkohol

Snad největším překvapením může být pro některé turisty alkohol. Na rozdíl od České republiky v běžném obchodě nekoupíte nic, co má nad 3,5 procenta alkoholu. Zdárně ho pořídíte pouze v barech, restauracích a švédském státním monopolu Systembolaget.

8) Jídlo

Zatímco pro Čechy je podle průzkumů nejdůležitějším jídlem oběd, přičemž k večeři si často dají jen kousek pečiva, salát či něco lehčího a studeného, u Švédů je tomu přesně naopak. Nejvíce pozornosti věnují přípravě a konzumaci večeře, která by měla být vydatná a hlavně teplá!

Jak to vidíte, máte toho společného více s rodnou vlastí, nebo zemí tří korunek?

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Může se Vám líbít

Politika a justice

Generál v záloze a bezpečnostní expert Andor Šándor studoval nejen v České republice, ale i v Itálii a USA. Byl šéfem vojenského zpravodajství a...

Byznys

Možná už jste v ní byli, nebo o ní minimálně slyšeli. Proslulá vietnamská tržnice SAPA, které se přezdívá stát ve státě, půjde už za...

Cestování

Nasadit helmu, sednout na kolo a objevovat krásy Čech a Moravy s větrem v zádech. Pokud si takhle představujete ideálně strávený víkend a cyklistika...

Byznys

Jan Procházka je vynálezcem revoluční baterie HE3DA, o níž v posledních letech slýcháme čím dál více. Radomír Prus je architektem miliardového projektu Magna Energy...