Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Cestování

Kde se ochladit v letních parnech? Přece v Norsku

Minulý týden jsme v Česku zažili extrémně teplé dny. Cesta do Norska, konkrétně do oblasti Jotunheimen, tedy nemohla být lépe načasována. Výlety v horských oblastech s výhledy na sněhem pokryté vrcholky poskytly příjemné ochlazení.

Zdroj: osobní archív autora článku
Zdroj: osobní archív autora článku

Kdo četl Stopařova průvodce po galaxii, ten si možná vzpomene na postavu Slartibartfasta, který měl ve vesmírných krajích navrhovat krajiny. A za Norsko dostal odbornou cenu poroty. Výstižnější popis této země nelze vymyslet.

Norsko má tu výhodu, že je krásné prakticky všude. Vůbec vás tedy nemusí mrzet, když při návštěvě vynecháte nejslavnější atrakce – Lofoty, Trolltungu nebo horu Kjeragbolten. Ledaže milujete místa, kde se tísníte v davu turistů.

Oblast Jotunheimen je také relativně známá. Nachází se zde 29 nejvyšších vrcholů Norska včetně nejvyšší hory Skandinávie Galdhøpiggen (2469 metrů). Ale turisté, většinou přijíždějící do města Lom, se rozptýlí po mnoha horských trasách. Takže když si vyberete nějakou cestu, máte velkou šanci, že ji budete mít sami pro sebe. Dokonce i na vrcholu turistické sezóny.

Skandinávské pohoří vzniklé kaledonským vrásněním patří mezi nejstarší horské útvary v Evropě. Po většinu historie bylo pokryto horským ledovcem. Dnes ledovce ustupují, což dává vzniknout četným vodopádům a jezerům. Krajinu jen minimálně ovlivňoval člověk a Norové dnes vyvíjejí velké úsilí, aby hory zůstaly čisté a aby se nezasahovalo do vegetace.

Někde je krajina více rovinatá, jinde nastupují ostré štíty a hřebeny. Někde vlivem četných horských potůčků je vody více, jinde méně. V otevřeném širokém údolí často prudce fouká vítr, jinde skály a les tvoří přirozenou bariéru. To vše přispívá k pestrému rázu krajiny. Každý kilometr vyfotíte zcela jinou fotografii přírody okolo sebe. Všechny fotografie ale budou mít něco společného – až přijedete domů, budete chtít mít každou z nich jako pozadí monitoru na vašem počítači.

A co proslulá norská drahota? Pro turistu to není tak hrozné, jak se vykládá. Norsko patří mezi nejdražší země Evropy, ale… kávu na letišti koupíte v přepočtu za 80 korun, na tržišti v centru Osla pořídíte kilogram cuket za 40 korun a jablek za stejnou cenu. Návštěva muzea, kde můžete vidět slavný Výkřik Edvarda Muncha, přijde dospělého na necelých 300 Kč. A oběd pro dva v centru hlavního města přišel i s pitím za 900 Kč. Není to lidovka, ale když si vzpomenete na ceny v centru Prahy, velký rozdíl zde nenajdete…

Zdroj: autorský článek

Může se Vám líbít

Zahraniční politika

V těchto dnech začal platit zákaz vjezdu aut s ruskou poznávací značkou na území Norska, kromě některých výjimek se zákaz bude týkat vozidel s...

Kultura

27. srpna 1883 lidstvo poznalo, jakou moc má příroda. Vybouchla sopka Krakatoa - a prý šlo o nejhlasitější zvuk v historii. Explozi bylo slyšet...