Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Cestování

Kladensko pod lupou: Za čím jet na výlet v bývalém hornickém městě?

Od Prahy co by kamenem dohodil, Kladno a jeho okolí je ideálním místem, kam se z Prahy vydat na pohodový jednodenní nebo půldenní výlet. Vydejte se po stopách válečné historie, naučte se něco o těžbě uhlí a vyšlápněte si po úbočí vyhaslé sopky.

Zdroj: Shutterstock
Hornický skanzen důl Mayrau, zdroj: Shutterstock

Na Kladno za sportem

Na Kladensku to žije. Město jako takové pořádá spoustu kulturních akcí během celého roku a láká návštěvníky i na velké množství sportovního vyžití. Patříte mezi milovníky kolečkových bruslí? Nazujte si je na stadionu Sletiště, které kromě perfektně upravené dráhy určené speciálně pro in-line bruslení nabízí také trampolínový park a multifunkční hřiště. Město se pyšní také oblíbeným akvaparkem a dvěma letními koupališti (Bažantnice a Sletiště).

Do Lidic k památníku

Památník v nedaleké obci Lidice připomíná jednu z nejtemnějších událostí novodobých dějin – vyhlazení celé vesnice nacisty jako odpověď na atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha v roce 1942. Na pietním území se dnes nachází společný hrob lidických mužů, kteří byli zastřeleni, sousoší s vyobrazením lidických dětí, galerie a muzeum s působivou expozicí. Nechte svůj zážitek vstřebat při procházce růžovým sadem a prohlédněte si základy budov, které byly tehdy srovnány se zemí.

Foto: kaprik / Shutterstock.com
Památník Lidice
Foto: kaprik / Shutterstock.com

Do Mayrau za těžbou uhlí

Kladno díky někdejší těžbě uhlí hrálo velkou roli v českém průmyslu. Dnes si historii těžby černého uhlí můžeme připomenout na místě bývalého dolu Mayrau, který je jako jeden z mála zpřístupněný veřejnosti. Nachází se tu skanzen, který láká na prohlídku s průvodci. Většinu z nich tvoří bývalí horníci. Ve skanzenu se koná řada vzdělávacích a společenských akcí a jeho neotřelé kulisy jsou populární i mezi filmaři.

K Vinařicím na vyhlídku

Na Kladensku však nebudou zklamaní ani turisté a nadšenci outdoorových aktivit. Pro ně bude zajímavým cílem chráněná přírodní památka Vinařická hora, dávno vyhaslá sopka. Při pěkném počasí dohlédnete z vrcholu na ikonické pahorky Českého středohoří. Cestou nahoru si všimněte bohaté flóry, které se v půdě s pozůstatkem sopečného materiálu nezvykle daří.

Zdroj: Shutterstock
České Středohoří
Zdroj: Shutterstock

Na Zájezd za zvířátky

Hlavně rodiny s malými dětmi láká obec Zájezd a její malá zoologická zahrada. V mini-zoo uvidíte roztomilé opice a poloopice (například ikonické lemury), velbloudy, surikaty nebo kočkovité šelmy. Nenechte si ujít expozici plazů v teráriích – čekají na vás roztomilí chameleoni a ohrožené druhy leguánů. Zaujme vás také mnoho druhů exotických papoušků i domácích zvířat, které si děti za symbolický poplatek mohou nakrmit.

Zdroje dat:
Kladno, Památník Lidice, Hornický skanzen Mayrau, Turistika.cz, Kudy z nudy

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...