Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Cestování

Křivoklátsko pod lupou: Tipy na výlet pro milovníky přírody, hradů i cyklistiky

Křivoklátsko není jen hrad Křivoklát. Chráněná krajinná oblast Křivoklátsko je rájem turistů, cyklistů, vodáků a milovníků české historie. Vyrazte sem na jednodenní výlet z Prahy nebo na pohodovou letní dovolenou. Která místa byste v tomto kraji neměli minout?

Zdroj Shutterstock
Hrad Křivoklát, zdroj: Shutterstock

Hrad z křivých klád?

Název hradu Křivoklát s největší pravděpodobností odkazuje na křivé stromy (kláty), které ho v dřívějších dobách obklopovaly. Ikonická stavba s výraznou červenou střechou patří mezi historicky nejdůležitější sídla českých knížat a králů. Nyní slouží jako oblíbený cíl výletníků všech generací.

Historie hradu ožívá během pravidelných akcí pro malé i velké. Koná se tu nespočet koncertů a divadelních vystoupení, filmový festival, Křivoklání a další letní i zimní radovánky. Vydejte se na speciální noční prohlídky nebo se ponořte hlouběji do prozkoumávání českých dějin na jedné ze sezónních výstav. Pokud si chcete užít jen pohodové odpoledne, zajděte si na něco dobrého v kavárničce na nádvoří a nasávejte zdejší atmosféru.

Zříceniny jako skvělý tip na výlet

Křivoklátsko je proslulé množstvím zřícenin, ke kterým se vydáte po dobře značených turistických stezkách. Navštivte třeba zříceninu hradu Týřov, odkud je překrásná vyhlídka na klikatící se řeku Berounku.

Dalším historickou památkou je zřícenina Krakovec, údajně postavená na místě hradiště knížete Kroka. Krakovec posloužil jako kulisa oblíbeného dětského filmu Ať žijí duchové. Přesvědčte se sami, jestli na hradě opravdu straší.

Na okraji křivoklátských lesů stojí v těsné blízkosti hradu Točník také válcovitá věž zříceniny středověkého hradu Žebrák. Hlavně během letní sezony je tato dvojice hradů oblíbeným cílem turistů a cyklistů.

Žebrák
Zdroj: Shutterstock

Překrásná příroda nedaleko Prahy

A že vás historie a památky moc neberou? Na Křivoklátsku si přijdete na své i tak. Region je z většinové části pokryt hustými smíšenými lesy, protkanými hustou sítí turistických tras a cyklostezek. Z hlavního města se sem navíc dostanete velmi rychle autem, vlakem či autobusy, a tak se jedná o příhodnou destinaci i na jednodenní výlet.

Mezi oblíbené přírodní úkazy patří například Skryjská jezírka na Zbirožském potoce. Nejen, že se jedná o oku lahodící místo, ale žijí zde i vzácné druhy živočichů, jako je třeba ledňáček, rak nebo vydra.

Berounka Zdroj: Shutterstock
Berounka
Zdroj: Shutterstock

Kraj Oty Pavla

Křivoklátsko je známé i díky dílům slavného spisovatele Oty Pavla, který se nechal inspirovat klidným okolím řeky Berounky. Vydejte se po jeho stopách do vesnice Branov a navštivte zdejší pamětní síň, vyprávějící něco o životě tohoto autora. Svezte se přívozem na druhý břeh a vychutnejte si pohled na okolní přírodu z jiné perspektivy.

Řeka Berounka je vyhledávaná také vodáky, nepříliš divoký proud hravě zvládnou překonat i ti nezkušení. Dobrým výchozím nebo naopak závěrečným bodem vodáckých tras je městečko Roztoky, velkým zážitkem je přeplutí českého Grand kaňonu.

Zdroje dat:
Kudy z nudy, Kudy z nudy, Regiontourist, Národní památkový ústav

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...