Connect with us

Zadejte svůj dotaz

Cestování

Liberecko pod lupou: Jaká místa byste si neměli nechat ujít?

Hlavní město severu láká milovníky outdoorových sportů po celý rok. Vysílač na nejvyšší hoře Ještěd je oblíbeným cílem turistů, cyklistů i běžkařů. Liberecko toho ale nabízí mnohem víc. Nakoukněte do tradičního sklářského řemesla, obdivujte historické památky a užijte si pohodový den v interaktivním centru s planetáriem. Co dalšího v regionu stojí za návštěvu?

Foto: Pyty / Shutterstock.com
Foto: Pyty / Shutterstock.com

Ještěd nesmíte minout

Dominantu libereckého kraje uvidíte už z pořádné dálky. Charakteristický vysílač, perfektně navazující na špičatý vrch Ještědu ve výšce 1012 metrů nad mořem navrhl v šedesátých letech minulého století architekt Karel Hubáček. Věž nyní slouží jako vyhlášená restaurace a hotel, a nabízí úchvatný výhled do širého okolí.

K vysílači se dostanete hned po několika značených stezkách (pěšky, na kole a v zimě na běžkách), nebo vyjedete na parkoviště těsně pod vrcholem pohodlně autem. Na vrchol vede přímo z Liberce také kabinová lanovka. V zimě je na Ještědu živo – obklopuje ho skiareál, který nabízí i oblíbené večerní lyžování. Pokud milujete trochu adrenalinu, v létě si zase z hory sjeďte na koloběžkách.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Výlety za přírodou i historií

Ještěd ale není jediným místem, kde si v Liberecku užijete skvělé výhledy a horskou přírodu. Nejvyšší hora Jizerských hor, Smrk, s krásnou rozhlednou, je dalším oblíbeným místem návštěvníků. Stejně tak i vrchol Jizera ve středu přírodní rezervace Prales Jizera, s úchvatným ekosystémem smrčin a kleče.

Rádi cestujete za českou historií? Vydejte se na prohlídku hradů, kterých je v regionu hned několik. Za zmínku stojí hrad Houska, opředený pověstmi, skalní hrad Sloup, fotogenický zámek Frýdlant, hrad Bezděz nebo zámek Lemberk s barokní bazilikou a klášterem.

Sklářství a bižuterie

Region Liberecka je známý také svou dlouholetou sklářskou a bižuternickou tradicí. Nahlédněte pod pokličku tohoto nevšedního řemesla a obdivujte šikovné mistry přímo při práci. Za návštěvu stojí Muzeum skla a bižuterie v nedalekém Jablonci nad Nisou nebo Sklářské muzeum v Novém Boru.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Zábavná věda, akvapark a bílí tygři

Samotný Liberec vám vystačí minimálně na víkendový program. Máte doma malého i většího nadšence do vědy a techniky? Vezměte ho do iQlandie, moderního science centra s interaktivní expozicí a planetáriem, svého druhu ojedinělý projekt v celé zemi. Děti bude bavit i návštěva DinoParku.

Pokud milujete vodní zábavu, tobogány nebo si jen chcete odpočinout ve wellness a vyhřát se v sauně? Zavítejte do oblíbeného akvaparku Babylon a užijte si den plný vodních radovánek. V Liberci stojí za návštěvu také místní botanická zahrada a také zoologická zahrada, jediné místo v Česku, kde můžete vidět bílé tygry, kteří propůjčili název i místnímu hokejovému týmu.

Liberec je také skvělým místem, kde si vychutnáte vynikající gastronomii a šálek výběrové kávy. Nepříliš velké centrum projdete pohodlně pěšky a cestou vás jistě osloví jedna z restaurací a příjemných kavárniček. Vyrazte se sem i na nákupy, a to buď do obchodního centra nebo do jednoho z lokálních butiků.

Zdroje dat:
Kudy z nudy

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Vrabci na střeše si o tom štěbetali už dlouho, ale ani jeden z nich vztah zatím oficiálně nepotvrdil. Po zhlédnutí 11. epizody reality show...