„Stáli jsme společně na vrcholu,“ popisoval významný okamžik Hillary. „Žádné převisy, žádná poslední věž. Nad námi bylo pouze nebe. Úcta, úžas, pokora, pýcha, nadšení – to měly být zmatené pocity prvních mužů stojících na nejvyšším bodu Země. (…) Ale my byli jen unaveni a cítil jsem uklidňující spokojenost.“
Fotografie Hillaryho z vrcholu Everestu chybí. Šerpa prý neuměl fotit
Hillary byl členem již zmíněné výpravy vedené plukovníkem Johnem Huntem. Přiletěli do Indie v březnu 1953 a dva měsíce se aklimatizovali v těžkých horských podmínkách. V květnu 1953 dorazili k úbočí Mount Everestu. První pokus Evanse a Bourdillona ztroskotal kvůli špatně fungujícímu kyslíkovému přístroji. Druhý pokus začal 28. května. Hillary a Tenzing se postupně z tábora VIII dostali do tábora IX, kde přečkali noc. Počasí jim přálo. Ráno se s kyslíkovými přístroji odebrali směrem k vrcholu. Mount Everest poznal své první přemožitele 29. května 1953 v 11:30.
Na slavných fotografiích z tohoto dne pózuje šerpa Tenzing s nepálskou a britskou vlajkou. Sám Hillary na žádné fotografii není. Hillary to později vysvětloval tím, že jeho šerpa vůbec neuměl fotografovat. Tenzing to ale ve svých pamětech vyvracel.
Hillarymu bylo v době pokoření Mount Everestu 33 let. Později stanul i na jižním i severním pólu. Zemřel v roce 2008. Jeho parťák Tenzing opustil tento svět už v roce 1986.
Mallory byl blízko, za svou zarputilost zaplatil životem
Někteří milovníci horolezectví ale věří, že Hillary první nebyl. Pokusů o zdolání Mount Everestu bylo dříve mnohem více. Nejblíže cíli byl v červnu roce 1924 Brit George Mallory s Andrewem Irvinem. Coby členové větší skupiny bojovali při výpravě se zhoršujícím se počasí a příchodem monzunu. Irvin a Mallory byli nejodhodlanější. 8. června se oddělili od skupiny a ztratili se krátce po poledni v mlze. Byli ve výšce něco přes 8000 metrů a stůj co stůj chtěli na Everest.
Znovu byl spatřen už jen Mallory. Jeho tělo bylo nalezeno v květnu 1999 ve výšce 8155 metrů. Roztříštil je pád z velké výšky. Tělo jeho parťáka nalezeno nebylo, poblíž Malloryho těla ležel jen Irvinův cepín. Ani Malloryho fotoaparát se nepodařilo najít. Důkaz o tom, jestli na Everestu stanul, tudíž chybí. Většina expertů to ale vzhledem ke špatné výbavě obou horolezců a k nevlídnému počasí považuje za nepravděpodobné.
Zdroj: idnes
