Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Cestování

Mount Everest byl pokořen před 70 lety! Nebo se to povedlo již dříve?

29. 5. 1953, to je datum dobře známé všem příznivcům horolezectví. Právě v tento den stanuli na vrcholu Mount Everestu Novozélanďan Edmund Hillary a nepálský šerpa Tenzing Norgay. Výpravy se původně účastnilo více mužů, první pokus o výstup na vrchol provedli začátkem května Charles Evans a Tom Bourdillon. Ale neuspěli. A tak si věčnou slávu zajistili právě Hillary a Tenzing.

Zdroj: istockphoto.com
Zdroj: istockphoto.com

Stáli jsme společně na vrcholu,“ popisoval významný okamžik Hillary. „Žádné převisy, žádná poslední věž. Nad námi bylo pouze nebe. Úcta, úžas, pokora, pýcha, nadšení – to měly být zmatené pocity prvních mužů stojících na nejvyšším bodu Země. (…) Ale my byli jen unaveni a cítil jsem uklidňující spokojenost.

Fotografie Hillaryho z vrcholu Everestu chybí. Šerpa prý neuměl fotit

Hillary byl členem již zmíněné výpravy vedené plukovníkem Johnem Huntem. Přiletěli do Indie v březnu 1953 a dva měsíce se aklimatizovali v těžkých horských podmínkách. V květnu 1953 dorazili k úbočí Mount Everestu. První pokus Evanse a Bourdillona ztroskotal kvůli špatně fungujícímu kyslíkovému přístroji. Druhý pokus začal 28. května. Hillary a Tenzing se postupně z tábora VIII dostali do tábora IX, kde přečkali noc. Počasí jim přálo. Ráno se s kyslíkovými přístroji odebrali směrem k vrcholu. Mount Everest poznal své první přemožitele 29. května 1953 v 11:30.

Na slavných fotografiích z tohoto dne pózuje šerpa Tenzing s nepálskou a britskou vlajkou. Sám Hillary na žádné fotografii není. Hillary to později vysvětloval tím, že jeho šerpa vůbec neuměl fotografovat. Tenzing to ale ve svých pamětech vyvracel.

Hillarymu bylo v době pokoření Mount Everestu 33 let. Později stanul i na jižním i severním pólu. Zemřel v roce 2008. Jeho parťák Tenzing opustil tento svět už v roce 1986.

Mallory byl blízko, za svou zarputilost zaplatil životem

Někteří milovníci horolezectví ale věří, že Hillary první nebyl. Pokusů o zdolání Mount Everestu bylo dříve mnohem více. Nejblíže cíli byl v červnu roce 1924 Brit George Mallory s Andrewem Irvinem. Coby členové větší skupiny bojovali při výpravě se zhoršujícím se počasí a příchodem monzunu. Irvin a Mallory byli nejodhodlanější. 8. června se oddělili od skupiny a ztratili se krátce po poledni v mlze. Byli ve výšce něco přes 8000 metrů a stůj co stůj chtěli na Everest.

Znovu byl spatřen už jen Mallory. Jeho tělo bylo nalezeno v květnu 1999 ve výšce 8155 metrů. Roztříštil je pád z velké výšky. Tělo jeho parťáka nalezeno nebylo, poblíž Malloryho těla ležel jen Irvinův cepín. Ani Malloryho fotoaparát se nepodařilo najít. Důkaz o tom, jestli na Everestu stanul, tudíž chybí. Většina expertů to ale vzhledem ke špatné výbavě obou horolezců a k nevlídnému počasí považuje za nepravděpodobné.

Zdroj: idnes

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...