Connect with us

Zadejte svůj dotaz

Cestování

Nejlepší destinace pro rok 2022: Je mezi nimi i oblíbená země Čechů

Nevíte, kam vyrazit v příštím roce na dovolenou? Inspirujte se nejnovějším žebříčkem Lonely Planet. Významný vydavatel cestovních průvodců tentokrát vybral deset zemí, regionů a měst, které by neměly chybět na seznamu žádného vášnivého cestovatele.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Už téměř dva roky svět svírá pandemie koronaviru, a ačkoliv v některých zemích počty nakažených opět raketově rostou, v Lonely Planet věří v lepší zítřky.

„Po vynucené přestávce je čas vzít všechny ty dlouho odkládané cestovní plány z police a proměnit je ve skutečnost. Seznamy oslavují svět v celé jeho nádherné lákavé rozmanitosti,“ uvedl Tom Hall, viceprezident Lonely Planet.

Základy Lonely Planet položila v roce 1973 britská dvojice Maureen a Tony Wheelerovi svým průvodcem Across Asia on the Cheap (volně přeloženo Levně napříč Asií). Mladí cestovatelé se v 70. letech 20. století rozhodli zapustit své kořeny v Austrálii, kde vybudovali úspěšné nakladatelství, které od nich v letech 2007–2011 odkoupila společnost BBC Worldwide. Nakladatelství poté přešlo do rukou NC2 Media a od 30. října 2020 je jeho vlastníkem mediální společnost Red Ventures.

Na trhu je nakladatelství Lonely Planet bezmála 50 let, ročně produkuje více než 120 milionů knih v 11 jazycích a cestování má tedy skutečně v malíku. Která místa jsou podle něj v roce 2022 nejlepší volbou?

TOP 10 zemí

1. Cookovy ostrovy
Na samotném vrcholu žebříčku skončila skupina patnácti ostrovů v Jižním Pacifiku. Prvenství ostrovům zařídila křišťálově čistá voda i pestrý podmořský svět, které poskytují dokonalé podmínky pro šnorchlování, potápění i rybaření. Ostrovy jsou také domovem původního polynéského obyvatelstva Nového Zélandu – Maorů. Jejich unikátní tradice a kulturu můžete poznat například ve vesnici Te Vara Nui na ostrově Rarotonga.

Zdroj: Shutterstock
Ostrov Rarotonga
Zdroj: Shutterstock

2. Norsko
Z exotických ostrovů vzhůru na sever Evropy. Stříbro bere Norsko, které se objevuje pravidelně rovněž na seznamech nejšťastnějších zemí světa. Vyměňte plavky za bundu a vrhněte se obdivovat fjordy, rybářské vesnice, norskou architekturu nebo lovit polární záři. Stojí to za to.

3. Mauricius
Ostrov v Indickém oceánu poblíž Madagaskaru si zamilují milovníci bílých pláží, nočního života, luxusních letovisek i klasických hotelů, dobrého jídla, přírody nebo sportu. Najdete tu mimo jiné širokou nabídku vodních sportů, golfová hřiště, místa pro trekking, jednu z nejkrásnějších botanických zahrad světa nebo památky zapsané na seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Zdroj: Shutterstock
Red Church, Mauricius
Zdroj: Shutterstock

4. Belize
Středoamerický stát Belize sousedí s Mexikem, láká tak na prozkoumávání mayských ruin i koupání v průzračných vodách nebo divokou přírodu. Dobrou zprávou je, že vedle španělštiny se zde domluvíte i anglicky, jelikož angličtina je úředním jazykem.

5. Slovinsko
Slovinsko je jedním z klenotů Evropy. Na jedné straně mořské pobřeží, na druhé dechberoucí horské štíty. Pokud se sem rozhodnete vydat, měli byste navštívit Lublaň, tyrkysovou řeku Soču, jezero Bled, krasové jeskyně nebo vodopády Boka a Savica – nebudete odcházet zklamaní.

Zdroj: Shutterstock
Jezero Bled
Zdroj: Shutterstock

6. Anguilla
Ostrov v souostroví Malých Antil v Karibiku skončil na šestém místě. Zámořské britské území má sice rozlohu pouhých 102 km2, ale za to 33 veřejných pláží, teploty atakující po celý rok třicítky, azurové moře, skvělé hotely a chutné jídlo. Už balíte kufry?

7. Omán
Zapomeňte na okázalé emiráty Dubaj nebo Abú Dhabí a vyrazte do Ománu. Stát v jihovýchodní části Arabského poloostrova sice pokrývá z 90 % poušť, přesto má co nabídnout a není divu, že se umístil na sedmém místě. Kromě krásných, bílých a liduprázdných pláží tu můžete obdivovat bohatý podmořský život, potápět se a šnorchlovat. Na pouštích si vyzkoušejte život beduínů nebo se projeďte na velbloudovi. V zemi najdete také romantické oázy, vodopády a jeskyně.

8. Nepál
Nepál je jedním z nejkrásnějších míst celé Asie. Je domovem nejvyšší hory světa – Mount Everestu, Himalájí, divoké přírody, historického centra plného starobylých chrámů a svatyní nebo nejstaršího nepálského národního parku Chitwan, jenž byl v roce 1984 zařazen na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Zdroj: Shutterstock
Namche Bazaar, Nepál
Zdroj: Shutterstock

9. Malawi
Na deváté příčce skončilo africké Malawi. Jedná se o vnitrozemský stát, tudíž na moře musíte zapomenout, vynahradí vám to ale návštěva devátého největšího jezera světa Malawi nebo nezapomenutelného safari, kde se budete moci pokochat slony, hrochy, primáty a dalšími zvířaty. Do Malawi míří méně turistů než například do Tanzanie či Mosambiku, takže se tu s nimi nebudete tísnit.

10. Egypt
Top desítku uzavírá oblíbená destinace Čechů – Egypt. Dle Českého statistického úřadu jich sem v roce 2019 zavítalo 234 tisíc. Zájem o něj neklesl ani v době pandemie. Podle údajů cestovních kanceláří oproti loňsku nejvíce vzrostl zájem právě o cesty do Egypta. Egypt láká na vysoké teploty, nádherný podmořský život, all inclusive a stoly plné jídla nebo na pyramidy v Gíze – jeden ze sedmi divů světa.

Zdroj: Shutterstock
Velbloudi před pyramidou v Gíze
Zdroj: Shutterstock

Vedle zemí sestavilo nakladatelství Lonely Planet i žebříček regionů a měst.

TOP 10 regionů

1. Westfjords, Island
2. Západní Virginie, USA
3. Xishuangbanna, Čína
4. Kent’s Heritage Coast, Spojené království
5. Portoriko, USA
6. Shikoku, Japonsko
7. Poušť Atacama, Chile
8. The Scenic Rim, Austrálie
9. Vancouver Island, Kanada
10. Burgundsko, Francie

TOP 10 měst

1. Auckland, Nový Zéland
2. Taipei, Tchaj-wan
3. Freiburg im Breisgau, Německo
4. Atlanta, USA
5. Lagos, Nigérie
6. Nikósie/Lefkósie, Kypr
7. Dublin, Irsko
8. Merida, Mexiko
9. Florencie, Itálie
10. Gyeongju, Jižní Korea

Jaká je vaše nejoblíbenější destinace světa? Dejte nám vědět do komentářů.

Zdroje dat:
CNN, lonelyplanet.cz, ikoktejl.cz, denik.cz, Wikipedia, Český statistický úřad

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Vrabci na střeše si o tom štěbetali už dlouho, ale ani jeden z nich vztah zatím oficiálně nepotvrdil. Po zhlédnutí 11. epizody reality show...