Sněžka (Krkonoše)
Sněžka měří na svém nejvyšším bodu přes 1 603 m a je tak nejvyšší horou nejen Krkonoš, ale i celé České republiky. Ročně ji navštíví miliony turistů, přičemž většina na ni míří od jara do podzimu. Zdolat ji lze i v zimě, avšak s teplým oblečením a nezbytným vybavením (nesmeky, termoskou s čajem, svačinou, lékárničkou, telefonem atd.) Na Sněžku vede několik cest různé obtížnosti. Oblíbená je například 7,5km trasa z Pomezních Bud (Horní Malá Úpa) vedoucí přes Jelenku. Z Pece pod Sněžkou zamiřte na vrchol přes Růžohorky či Obří důl. Na Sněžku vás vyveze rovněž lanovka, která funguje ve dvou úsecích (Pec pod Sněžkou – Růžová hora a Růžová hora – Sněžka).

Zdroj: Shutterstock
Zajímavosti v okolí:
V Peci pod Sněžkou navštivte rozhlednu Hnědý vrch či přírodní rezervaci Modrý důl. Před výstupem na Sněžku nebo po něm se posilněte porcí výborného jídla v restauraci Bouda pod Sněžkou. Svíčková, utopenec, kynuté borůvkové knedlíky nebo pečená kachna – nic z toho nechybí v menu. Oblíbená je i restaurace Bouda v Obřím dole.
Plechý (Šumava)
Absolutně nejvyšší horou Šumavy je Velký Javor, ale nikoliv na českém území. Toto prvenství drží hora Plechý (1 378 m. n. m.). Leží na státní hranici s Rakouskem, poblíž obce Nová Pec a města Horní Planá. Právě z Nové Pece se můžete vydat po zelené turistické značce k Plešnému jezeru a odtud pokračovat po žluté až na vrchol. O něco náročnější je červená trasa, jež vede ze zaniklé osady Nové Údolí přes Třístoličník, Trojmeznou a Trojmezí. Na výšlap si nezapomeňte sbalit dostatek pití, jídla a dobrou náladu. Plechý není záležitostí pro úplné začátečníky, cestou vás bude čekat několik náročnějších stoupání. Celková délka tras je přibližně 20–30 km.

Zdroj: Shutterstock
Zajímavosti v okolí:
Severozápadně od Plešného jezera se nachází památník Adalberta Stiftera – významného básníka Šumavy. Právě odtud se vám naskytne nádherný výhled na Plešné jezero, Lipenské jezero a celou dechberoucí šumavskou krajinu. Za zmínku dále stojí Schwarzenberský plavební kanál, k němuž se dostanete z osady Jelení.
Praděd (Hrubý Jeseník)
1 492 m vysoký Praděd je nejvyšší horou Hrubého Jeseníku, pátou nejvyšší horou České republiky a nejvyšším vrcholem Moravy a Slezska. Patří k oblíbeným turistickým cílům a cest, jež vás k němu dovedou, existuje několik. Snad tou vůbec nejkrásnější je trasa z Karlovy Studánky údolím Bílé Opavy, naučnou stezkou a přírodní rezervací kolem kaskád a vodopádů. Je vybavena dřevěnými lávkami, žebříky a v obtížných místech řetězy pro přidržování a není proto vhodná pro úplné začátečníky. Cesta vede k turistické chatě Barborka a odtud po asfaltové cestě k Pradědu. Oblíbená je i trasa z Červenohorského sedla přes turistickou chatu Švýcárna. Začátečníci, maminky s kočárkem, cyklisté a další mohou využít autobusové kyvadlové dopravy Hvězda – Ovčárna. Do Hvězdy se dopravíte pohodlně autem a autobus vás následně vysadí u horského hotelu Ovčárna. Odtud lze pokračovat přibližně 3,5 km po asfaltové silnici až na Praděd.

Zdroj: Shutterstock
Zajímavosti v okolí:
Nad Ovčárnou najdete legendární Petrovy kameny – mohutná skaliska z břidlic a rul, jež byla v 17. století v rámci čarodějnických procesů označována za místo čarodějnických sabatů.
Klínovec (Krušné hory)
Nejvyšší vrchol Krušných hor se tyčí do výšky 1 244 m. Najdete jej na severozápadě Čech mezi Karlovými Vary a Chomutovem. Nabízí daleký a krásný výhled na české a saské lesy a vysoké návštěvnosti se těší po celý rok – Klínovec je vyhlášeným lyžařským areálem. Na vrchol lze vystoupat bez obtíží z Božího Daru, který je vzdálený přibližně 4 km. O něco náročnější je trasa z Jáchymova, nemine vás například 600m převýšení. Pokud se na výšlap necítíte, můžete na Klínovec dojet autem či lanovkou po trase Jáchymov – Klínovec. Sedačková lanovka je krytá oranžovými bublinami a díky technologii odpojitelného uchycení jí mohou využít i milovníci lyžování či cyklistiky.

Zdroj: Shutterstock
Zajímavosti v okolí:
Výhled na hřebeny hor a lázeňské údolí nabízí vyhlídka Hadí hora. Děti i dospělé nepochybně nadchne Údolí mlýnků u Jáchymova. Na malém potůčku najdete několik desítek různých mlýnků. Instalují je sem místní i lázeňští hosté. Cestou se zastavte v osobité Lesní kavárně Belveder, jež se pyšní dlouholetou tradicí.
Lysá hora (Moravskoslezské Beskydy)
Náš výběr uzavírá královna Moravskoslezských Beskyd a Těšínska – Lysá hora. Leží mezi obcemi Krásná, Malenovice, Ostravice a Staré Hamry a dosahuje výšky 1 323 m. Tento vrchol a zdejší krajinu si oblíbil i spisovatel Petr Bezruč. V Ostravici dokonce zakoupil srub a tzv. „výplazy“, jak své výšlapy nazýval, podnikal až do vysokého věku. Trasa vede po červené, měří přibližně 8 km a čeká vás při jejím zdolávání převýšení přes 900 m. Na Lysou horu je možné se vydat i po modré z Frýdlantu nad Ostravicí. 11 km dlouhá trasa vede mimo jiné kolem skautské mohyly Ivančena. Tu neminete ani v případě, že se rozhodnete jít z Malenovic nebo jednou z vůbec nejkratších tras – od hotelu Petra Bezruče (6 km). Z jihu vedou na Lysou horu trasy od přehrady Šance či z Visalají.

Zdroj: Shutterstock
Zajímavosti v okolí:
Nenechte si ujít návštěvu srubu Petra Bezruče, ze kterého je dnes muzeum a dále Satinských vodopádů – skutečného pokladu Beskyd.
Zdroje dat:
snezkalanovka.cz, horezdar.cz, navylet.cz, turistika.cz, kudyznudy.cz, svetoutdooru.cz, lanovka-klinovec.cz, jeseniky.cz, lysahora.cz, vyslapy.cz
