Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Cestování

Nemáte peníze? Tak si vystupte, honem! Průvodčí vyhodil z vlaku údajně romské uprchlice s dětmi. Neměly jízdenky ani doklady. Vedení drah se muže zastalo

Na Facebooku se šíří video, ve kterém průvodčí Českých drah vykazuje z vlaku skupinku romských žen s malými dětmi. Neměly jízdenky ani žádné jiné doklady. Dvouminutový záznam pořídil jeden z cestujících a zhlédlo ho už půl milionu lidí.

Zdroj: Drop of Light / Shutterstock.com
Ilustrační obrázek, zdroj: Drop of Light / Shutterstock.com

Podle serveru romea.cz, který informaci zveřejnil, mělo jít o ukrajinské uprchlíky. Video začíná v okamžiku, kdy průvodčí už vykazuje cestující z vlaku. Není z něho tedy patrné, co zákroku předcházelo a jak celá událost probíhala od zahájení kontroly jízdenek, kdy průvodčí žádá cestující o předložení jízdních dokladů nebo cestovních dokumentů.

Server popisuje chování průvodčího jako arogantní a neomalené. Na video se ostatně můžete podívat níže. Pořídila ho jedna z cestujících, která u příspěvku píše: „Pro představu, jak tu fungují přistěhovalci. Neskutečné, jak suverénní tu jsou a my si to jako necháme líbit? Lidi, už se proberte.” Ve videu jsou slyšet komentáře cestujících, kteří byli incidentu přítomni. „Jak mor. Kam vlezou, odtamtud neodejdou.”

Podobné výroky na adresu hlavních aktérek události se objevují i v diskuzi pod videem: „Popravdě jsem rád, že se tu takto chovají. Však je tu vítají ukrajinskými vlajkami vyvěšenými na každém rohu a česká vlajka pomalu nikde.”

Další si po zhlédnutí videa neodpustil ironickou poznámku: „Je to ale necita, že vyhodí z vlaku maminky s dětmi, co? Vždyť přece jen nemají peníze na cestování. A my zlí je nenecháme svézt zadarmo? Hanba mi je za naše lidi.”

Jeden z komentářů se pozastavuje nad reakcemi ostatních: „Já nevím, ale o čem to video je, že nemají peníze..? A ty děti za to nemůžou. Je to k pláči, jaká nenávist ve vás je.”

Spekulace o původu cestujících

Sledující, podobně jako autoři článku, předpokládají, že video ukazuje ukrajinské uprchlíky, o čemž někteří pochybují: „Nejsou to Ukrajinci, ale nevychovaných lidí máme dost”, načež další píše: „To nejsou Ukrajinci, to je nějaká rumunská verbež nebo něco podobného.”

Zda šlo skutečně o válečné uprchlíky, není možné určit. „Je možné se domnívat, že šlo o uprchlíky z Ukrajiny, ale náš personál neměl žádnou možnost tuto skutečnost zjistit”, cituje mluvčího ČD server romea.cz.

Ten také tlumočil oficiální stanovisko vedení drah, které se svého zaměstnance zastalo. „Z uvedené části jednání není zřejmé žádné porušení podmínek a pravidel. V jednání byl sice komisní, ale na videu je zřejmé, že ze strany skupiny není patrná větší snaha situaci řešit. Protože skupina nepředložila žádné jízdenky ani osobní doklady, neměl průvodčí jinou možnost než skupinu vyloučit z přepravy”, vysvětlil drážní mluvčí.

Cestující, kteří nastoupili v Praze, údajně průvodčímu tvrdili, že jedou do Broumova. Po jejich vykázání z vlaku se pak podobní nebo stejní lidé objevili v jiném pozdějším spoji. Ti předložili platné jízdenky do Brna.

Zdroj: ČTK
Zdroj: ČTK

Uprchlíci v hromadné dopravě jsou spoustě lidí trnem v oku

Ukrajinsky hovořící lidé se poslední dobou stávají stále častěji terčem slovních útoků lidí, kterým je trnem v oku jejich bezplatné cestování hromadnou dopravou. „Jen dotaz na řidiče MHD a revizory: máte snad nějaké nařízení, že UAčka jezdí zdarma? Byl jsem svědkem, že řidič mávl rukou při žádosti o zakoupení jízdenky. To samé revizoři”, píše v diskuzní skupině na facebooku jeden z rozhořčených cestujících, kterému se vzápětí dostalo odpovědi: „Pláčeš na špatném hrobě. To je státní pomoc Ukrajině, dopravu mají zdarma myslím 6 měsíců, stačí ukázat pas.”

Podmínky pro cestování Ukrajinců se zpřísnily

Bezplatná přeprava pro uprchlíky z Ukrajiny má podle Ministerstva dopravy stanovena od dubna jasná pravidla. Uprchlíci přijíždějící do ČR z důvodu ruské agrese na Ukrajině jsou v mezinárodních vlacích přepravování zdarma. Ostatní vlaky mohou využívat zdarma po dobu pěti dnů od získání dokladů o dočasné ochraně.

Nárok na přepravu ve vnitrostátních vlacích se dokládá cestovním dokladem nebo hraniční průvodkou, ve kterých je vyznačena dočasná ochrana formou víza, záznam o udělení tohoto víza anebo razítka osvědčující udělení dočasné ochrany. Oproti dřívějšku tak nyní už nemohou bezplatně cestovat Ukrajinci, kteří v Česku žijí dlouhodobě.

Zdroj: ČTK
Zdroj: ČTK

Problémy se začleněním romských uprchlíků

Česko už vydalo ukrajinským uprchlíkům více než 307 tisíc speciálních víz. Drtivou většinu tvoří ženy a děti. Podle údajů organizace Člověk v tísni jsou nejvíce přetížené Karlovy Vary, Plzeň a další města v těchto regionech. Ukrajinští Romové mají často problém sehnat v Česku ubytování. Vícečetné rodiny se nechtějí dělit a některá města o ně nemají zájem.

Podle dobrovolníků romští uprchlíci často ani nejsou připuštěni k registraci na úřadech. „Na Vysočanech je to tak, že máte doleva Romy a doprava bílé”, citovala jednoho z nich ČT. Ministr vnitra Vít Rakušan odmítá rozlišování podle toho, kdo má jakou barvu pleti. Problémy při registracích zdůvodňuje tím, že řada těchto uprchlíků má maďarské občanství, a proto v Česku nezískají dočasnou ochranu.

„Je zvláštní, že u některých utečenců se zkoumá dvojí občanství a u jiných nikoli, a zároveň vidíme, že u drtivé většiny příchozích Romů dvojí občanství není”, cituje server ČT24 ředitele pražského Centra sociálních služeb Martina Šimáčka.

Zdroje dat:
Romea.cz, ČT24

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...