Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Cestování

Neznámé Krušné hory: Tip na víkendový výlet

Láká vás strávit víkend mimo civilizaci, v srdci divoké přírody, a přece se vším komfortem? Vydejte se na západ Krušných hor, části pohoří lemující česko-německé hranice. Do oblasti s pohnutou historií, která skrývá více i méně známé turistické cíle a trasy pro pěší a cyklistické výlety.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Zastávky cestou do hor

Vyrážíte do Krušných hor z hlavního města? Počítejte s tím, že cesta autem vám zabere přibližně dvě hodiny. Odpočiňte si v průběhu od řízení a navštivte místa, která se nacházejí přímo na trase nebo nedaleko od ní. Kde stojí za to zastavit?

  • Klášter Skoky – jedno z nejslavnějších poutních míst v Čechách zasvěcené Panně Marii („Panence Skákavé“). Projděte se v okolí mohutného barokního kostela po naučné stezce, která připomíná, kde dříve stála celá vesnice Skoky.
  • Kounovské kamenné řady – stovky metrů dlouhé řady balvanů patří k nejzáhadnějším místům Česka. Výlet na toto místo patří k velmi silným zážitkům a neměl by ujít žádnému milovníkovi historie nebo ezoteriky.
  • Karlovy Vary – známé lázeňské město vás uchvátí svojí monumentální kolonádou s minerálními prameny. Zastavte se v jedné z útulných kavárniček a nezapomeňte ochutnat tradiční lázeňské oplatky.
  • Loket – monumentální středověký hrad tyčící se na ostrohu řeky Ohře láká návštěvníky na různorodé expozice včetně působivé výstavy útrpného práva a mučení.

Lyžařské centrum a ukryté skalní město

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Pokud se chystáte na západní straně Krušných hor strávit několik dní, dobrým výchozím bodem pro vás bude vesnice Bublava, nacházející se jen pár kilometrů od německých hranic. V zimní sezoně jinak ospalá vesnice ožívá díky lyžařskému centru, v létě se na zdejší bike traily sjíždějí příznivci jízdy na horských kolech.

V okolí Bublavy se však nebudete nudit ani mimo hlavní sezonu. Lemují ji turistické a cyklistické trasy, vedoucí nedotčenou přírodou. Perlou této oblasti je skalní město Na Šišáku v Rájeckém údolí, nedaleko obce Stříbrná. Zajímavé skalní útvary po dlouhé roky ukrýval hustý les, nyní lákají horolezce i turisty z širého okolí.

Zaniklý důl a tajemná rašeliniště

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Dalším zajímavým místem, které byste v této oblasti rozhodně neměli minout, je zaniklá obec Rolava. Ještě před sto lety zde žilo na tisíc obyvatel, z nichž valná většina nacházela obživu v hornictví. Po odsunu německých obyvatel a ukončení provozu hlubinného dolu na cínovou rudu místo upadlo v zapomnění. Torzo dolu a několika dalších budov nyní láká turisty, fotografy i filmaře – nezvyklé kulisy se objevily například ve známém seriálu Rapl.

V okolí Rolavy se nachází také národní přírodní rezervace Rolavská vrchoviště s unikátním komplexem rašelinišť a podmáčených smrčin. Žijí zde chráněné druhy rostlin a živočichů, včetně vzácných tetřevů a tetřívků.

Úchvatná příroda a bufet na konci světa

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Milovníkům pěší chůze, cyklistiky a v zimě běžek by neměl ujít nedaleký přírodní park Jelení vrch a Chaloupky. Rozlehlé pláně se střídají s hustými smrkovými a borovicovými porosty a bujnou vegetací včetně vzácných masožravých rostlin. Držte se vyznačených stezek – mimo ně byste mohli natrefit na zrádné močály i léta nepoužívané hornické šachty.

Až vám vyhládne, zastavte se v Celnici – v bývalé celní boudě přímo na česko-německé hranici si nyní můžete vychutnat třeba domácí svařák, klobásy a buchty. A jestli chcete zažít něco skutečně neobvyklého, zamluvte si ve dva kilometry vzdálené vesnici Jelení procházku s alpakami, které se tu chovají.

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...