Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Cestování

Pohádkový svět Astrid Lindgrenové: Autorka knih Pipi Dlouhá punčocha a Děti z Bullerbynu má vlastní muzeum

Kulturní centrum Junibacken vzniklo s cílem vzbudit v dětech touhu po čtení. V dospělých pro změnu vyvolává nostalgické vzpomínky na knihy, které je provázely dětstvím. Muzeum bylo otevřeno 8. června 1996 švédskou královskou rodinou. Jeho převážná část je věnována talentované a uznávané švédské spisovatelce Astrid Lindgrenové, s jejíž tvorbou se setkal za život snad každý z nás.

Foto: Muzeum Junibacken
Foto: Muzeum Junibacken

Astrid Lindgrenová debutovala v 37 letech

Autorka dětských knih, povídek pro dospělé, románů nebo divadelních a filmových scénářů okouzlila malé i velké čtenáře. Grandiózního úspěchu dosáhla právě s knihami pro děti a mládež, které byly přeloženy do více než 70 jazyků. Mezi ty nejznámější patří Děti z Bullerbynu, Pipi Dlouhá punčocha, Madynka, Ronja, dcera loupežníka, Bratři Lví srdce, trilogie Karkulín ze střechy nebo My z ostrova Saltkråkan.

Astrid debutovala jako spisovatelka ve svých 37 letech (rok 1944). Od té doby až do 1974 vydávala vždy nejméně jednu knihu ročně, ale někdy i dvě nebo tři. Knihy Astrid Lindgrenové jsou unikátní zejména v tom, že ukazují, že radost a smutek dělí často pouhý krok a jeden je předpokladem pro druhého. Její příběhy dokážou v lidech žít i v dospělosti, mimo jiné i proto, že v nich řeší věcné problémy, s nimiž se potýká každý, bez ohledu na věk.

Zdroj: Archiv Junibacken
Astrid Lindgrenová
Foto: Muzeum Junibacken

Cena Hanse Christiana Andersena

Za svůj život získala několik prestižních ocenění, včetně Ceny Hanse Christiana Andersena, která představuje nejprestižnější mezinárodní ocenění pro autory dětské literatury. Uděluje se jednou za dva roky a z českých, potažmo československých spisovatelů, ji obdržel prozatím jen Bohumil Říha v roce 1980 (autor knihy Honzíkova cesta). O poznání lépe jsou na tom naši ilustrátoři. Z ocenění se v minulých letech mohli těšit Jiří Trnka, Dušan Kállay, Květa Pacovská a Petr Sís.

Dnes jsou po švédské spisovatelce pojmenované nejen knihovny, školy nebo ulice, ale také asteroid či literární cena. Cenu Astrid Lindgrenové pro autory dětské literatury zavedla švédská vláda v roce 2002 po její smrti. Není tedy překvapením, že se právě na Astrid Lindgrenovou před lety obrátil Staffan Götestam, zakladatel muzea Junibacken, a zamýšlený koncept jí představil.

Zdroj: Shutterstock
Muzeum Junibacken
Zdroj: Shutterstock

Na návštěvě v Junibacken

Od samého počátku existovala myšlenka na cestu malým vláčkem, který návštěvníky vezme na úžasnou cestu kouzelným pohádkovým světem Astrid Lindgrenové. Vytvořit jej, včetně prostředí, v němž se vše bude odehrávat, dialogů či hudby, trvalo téměř dva roky. Scénografie se ujala švédsko-nizozemská ilustrátorka a spisovatelka Marit Törnqvistová. Z důvodu zachování co největší autentičnosti přitom úzce spolupracovala se samotnou Astrid Lindgrenovou.

„Každý, kdo tam přijde, žasne nad tím, že něco takového existuje, a já si nedovedu představit dětské muzeum, které se tomu blíží,“ uvedla Astrid Lindgrenová v dopise adresovaném roku 1997 Marit Törnqvistové.

Zdroj: ShutterstocK
Vila Villekulla, v níž bydlela Pipi Dlouhá punčocha.
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Interiér muzea Junibacken
Zdroj: Shutterstock

Junibacken ovšem není jen magická projížďka vláčkem. Můžete tu nahlédnout do obydlí Pipi Dlouhé punčochy – vily Villekulla, nasednout na jejího koně nebo pozorovat Karkulína ze střechy a další postavy z knížek švédské spisovatelky. V kulturním centru se konají divadelní a hudební představení. Dále tu jsou atrakce, hravé exponáty, restaurace s výhledem nebo největší švédské knihkupectví pro děti, plné nejen knih od Astrid Lindgrenové, ale i dalších spisovatelů a ilustrátorů. Součástí centra je rovněž společenská místnost, kterou lze pronajmout za účelem firemních večírků, oslav narozenin nebo svateb. Před samotným muzeem je umístěna bronzová socha Astrid Lindgrenové.

Zdroj: Shutterstock
Hřiště v muzeu Junibacken
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Bronzová socha Astrid Lindgrenové
Zdroj: Shutterstock

Muzeum Junibacken je otevřené od středy do neděle. Cena vstupného je 185 SEK, tedy asi 465 Kč. Děti ve věku od 2 do 15 let mají snížené vstupné 155 SEK (389 Kč).

Zdroj:
Junibacken, Albatros Media, DK Eyewitness Travel Guide: Stockholm

Může se Vám líbít

Politika a justice

Generál v záloze a bezpečnostní expert Andor Šándor studoval nejen v České republice, ale i v Itálii a USA. Byl šéfem vojenského zpravodajství a...

Byznys

Možná už jste v ní byli, nebo o ní minimálně slyšeli. Proslulá vietnamská tržnice SAPA, které se přezdívá stát ve státě, půjde už za...

Cestování

Nasadit helmu, sednout na kolo a objevovat krásy Čech a Moravy s větrem v zádech. Pokud si takhle představujete ideálně strávený víkend a cyklistika...

Byznys

Jan Procházka je vynálezcem revoluční baterie HE3DA, o níž v posledních letech slýcháme čím dál více. Radomír Prus je architektem miliardového projektu Magna Energy...