Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Cestování

Velký šok pro turisty v Itálii: Okamžitý zákaz koupání v moři a uzavřené pláže. Z jakého důvodu?

Italské úřady ve čtvrtek odpoledne vyhlásily na několika místech zákaz koupání. Důvodem je nadměrný výskyt bakterií Escherichia coli. Jedná se o bakterii, která vypouští silný toxin zvaný Shiga, který poškozuje sliznici tenkého střeva a způsobuje střevní infekci. Omezení se týká regionu Emilia-Romagna, od ústí Pádu až po turisticky oblíbené letovisko Rimini.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Regionální agentura pro ochranu životního prostředí Arpae vydala zákaz koupání ve 28 oblastech jadranského pobřeží. Jedná se především o oblast kolem známého a turisticky oblíbeného letoviska Rimini. Pracovníci agentury ve vodách naměřili nadměrnou koncentraci bakterií Escherichia coli. Zákaz bude platit, dokud se hodnoty vrátí k normálu.

Bakterie Escherichia coli je střevního původu a mimo lidské tělo přežije jen krátkou dobu. Je častým zdrojem infekcí, nevolností, ale i jiných dlouhodobých zdravotních problémů.

Tato bakterie bývá sama o sobě neškodná, některé její kmeny však kážou produkovat toxiny vyvolávající třeba krvavé průjmy. Escherichia coli ohrožuje především malé děti, kterým infekce způsobuje i velmi těžký průběh onemocnění. V nejhorších případech může vyústit až v akutní selhání ledvin. Infekce se do těla dostává nejčastěji nedostatečně tepelně upraveným masem a nepasterizovaným mlékem, nebo také přímým kontaktem se zvířaty, kteří jsou touto bakterií nakaženi.

Podle odborníků agentury je situace neobvyklá a k jejímu vzniku přispěla souhra několika negativních faktorů. Dlouhotrvající vlna veder přispívá k růstu teploty mořské vody, což vede k množení bakterií. Kvůli suchu je menší obměna vod v řekách, což může vést k silnějšímu znečištění v tocích, které končí v moři.

Zákaz koupání znepokojil starosty pobřežních měst, jejichž ekonomika je závislá na letní sezóně. Úřady mají o situaci se zástupci samospráv jednat v pátek. Radnice odmítají, že by na zhoršení stavu vod měly samy podíl, například vypouštěním splašků do moře.

Zdroje: čas.sk, liberoquotidiano

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...