Connect with us

Zadejte svůj dotaz

Cestování

Preikestolen: Norský div přírody zvedá hladinu adrenalinu v krvi

Preikestolen, známý také jako The Pulpit Rock, v Česku pak Kazatelna, láká svou jedinečností nejen turisty, ale i filmaře. Jedná se o obří skalní vyhlídku tyčící se 604 metrů nad modrou hladinou Lysefjordu na jihozápadě Norska.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Mission: Impossible

Společnost Lonely Planet zařadila Preikestolen v roce 2015 v žebříčku „nejúchvatnějších vyhlídkových plošin na světě“ na první místo. Oficiální stránky vyhlídky uvádějí, že ji v roce 2019 navštívilo přes 330 000 turistů. V roce 2008 to bylo přitom „pouhých“ 118 000.  Zejména díky mediální pozornosti a sociálním platformám se počet takřka ztrojnásobil. Vyhlídka se dostala i do hledáčku Hollywoodu. Natáčela se tu jedna z nejdůležitějších akčních scén šestého pokračování filmu Mission: Impossible – Fallout.

Cesta přes nejdelší podmořský tunel na světě

Zajímavostí je, že vyhlídka není obehnána žádným zábradlím ani plotem. Návštěva skalní plošiny o rozměrech 25×25 m vám tak spolehlivě zvedne hladinu adrenalinu v krvi. Túra na Preikestolen je středně obtížná. Trasa je dlouhá 8 km (4 km jedna cesta) a zabere zhruba 4–5 hodin.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Výchozími body pro návštěvu Preikestolenu jsou města Stavanger a Lauvvik. V hlavní sezóně jezdí denně z centra Stavangeru autobusy do horské chaty Preikestolhytta (výchozí bod pro túru), případně lze jet automobilem. V obou případech vede přibližně 40minutová trasa přes Ryfylketunneln – nejdelší a nejhlubší podmořský tunel na světě. Z Lauvvik lze jet trajektem do Oanes a odtud pokračovat automobilem opět do Preikestolhytta.

Nejistá budoucnost

Nejznámější přírodní památka v Norsku vznikla před více než 10 000 lety a je složená z pevných horninových typů žuly a ruly. Náhorní plošinu v současnosti „zdobí“ trhlina a panují tak dohady o tom, jaká budoucnost Preikestolen čeká. Geologové provádějí od 90. let minulého století pravidelná měření. Nedávná zpráva geoložky Katrine Mo s názvem „Stability Analysis of Preikestolen“ (Analýza stability Preikestolen), publikovaná na Norské univerzitě vědy a technologie (NTNU), přišla se závěrem, že je vyhlídka bezpečná. Trhlina dle výsledků měření neprochází celou vyhlídkou a nerozšiřuje se.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

„Jak se říká, nic netrvá věčně“, uvádí se ale současně na stránkách Preikestolen. Ty také připouštějí, že ve vzdálené budoucnosti pravděpodobně sehrají rozhodující úlohu eroze s gravitací. Zatím se to však neděje, a my se tak můžeme těšit z jednoho z nejkrásnějších přírodních divů světa i nadále.

Zdroje:
preikestolen365.com, fjordnorway.com, gofjords.com, artsandculture.google.com, regionstavanger-ryfylke.com

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Vrabci na střeše si o tom štěbetali už dlouho, ale ani jeden z nich vztah zatím oficiálně nepotvrdil. Po zhlédnutí 11. epizody reality show...