Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Cestování

První skanzen na světě najdete v zemi tří korunek: Přenese vás do minulosti

Muzeum Skansen bylo založeno před 130 lety s cílem zachránit starou švédskou lidovou kulturu. Dnes se v něm setkávají nejen minulost s přítomností, ale také tradice s trendy a nechybí ani zoo s divokými, exotickými či hospodářskými zvířaty.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Punc ojedinělosti a neochvějné kouzlo si Skansen, založený roku 1891 Arturem Hazeliusem, zachovává dodnes. Dle statistik Stockholm Business Region patří spolu s muzeem lodi Vasa k nejnavštěvovanějším stockholmským muzeím a ročně do něj zamíří přes milion lidí.

Ve Skansenu můžete obdivovat přibližně 150 lidových budov, rozprostírajících se na ploše 30 ha. Jsou jimi historické domy, farmy, dílny nebo například obchody. Naleznete v nich nejen stroje a předměty charakteristické pro minulá století, ale ve vybraných objektech rovněž zaměstnance muzea převlečené do krojů.

Zdroj: Shutterstock
Tradiční švédský dům ve Skansenu
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Pohled na lidové obydlí
Zdroj: Shutterstock

Tito lidé vás zasvětí do tajů starých řemesel jako zlatnictví, sklářství, knihařství, tiskařství, čalounictví, hřebenářství, klempířství nebo hrnčířství. Je zde i továrna na nábytek, v níž lze vidět různé fáze výrobního procesu a zjistit, jak se například vyrábí lepidlo či lak. Některé ukázky řemesel a ručních prací probíhají i formou workshopů.

Zdroj: Shutterstock
Skansen vás přenese zpět do minulosti.
Zdroj: Shutterstock

Svatba ve Skansenu? Žádné sci-fi, ale realita

K návštěvě dále lákají starobylé budovy v podobě pošty, obchodu, lékárny, železářství, pekárny, lidového domu a spořitelny nebo zámek Skogaholm, jenž je příkladem švédského rokokového stylu z přelomu 18. století.

Milovníci architektury jistě ocení pohled na 30 m vysokou cihlovou věž Bredablick, zvonici Håsjö nebo dřevěný kostel z 18. století Seglora, ve kterém se i dnes konají církevní sňatky.

Zdroj: Shutterstock
Dřevěný kostel Seglora
Zdroj: Shutterstock

Součástí Skansenu je od roku 1924 zoo. V ní se můžete pokochat nejen divokými severskými zvířaty (soby, losy, rysy, vlky, medvědy, tuleni…), ale i řadou dalších živočichů – od plazů a obojživelníků přes primáty až po nám dobře známá hospodářská zvířata.

Zdroj: Shutterstock
Ve Skansenu nechybí tradiční los
Zdroj: Shutterstock

Kromě zoo je ve Skansenu několik kaváren a restaurací, obchodů nebo Centrum vědy o Baltském moři. Během léta, podzimu, Velikonoc a Vánoc se zde konají rovněž trhy. Základní cena vstupenky do nejstaršího skanzenu na světě je 220 SEK, tedy asi 550 Kč.

Zdroje dat:
Skansen, Stockholm Business Region, GuidebookSweden

Může se Vám líbít

Politika a justice

Generál v záloze a bezpečnostní expert Andor Šándor studoval nejen v České republice, ale i v Itálii a USA. Byl šéfem vojenského zpravodajství a...

Byznys

Možná už jste v ní byli, nebo o ní minimálně slyšeli. Proslulá vietnamská tržnice SAPA, které se přezdívá stát ve státě, půjde už za...

Cestování

Nasadit helmu, sednout na kolo a objevovat krásy Čech a Moravy s větrem v zádech. Pokud si takhle představujete ideálně strávený víkend a cyklistika...

Byznys

Jan Procházka je vynálezcem revoluční baterie HE3DA, o níž v posledních letech slýcháme čím dál více. Radomír Prus je architektem miliardového projektu Magna Energy...