Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Cestování

Řeka jako z pohádky, která vábí pěší turisty, vodáky i filmaře: slovinská Soča

Jižně od průsmyku Vršič v Julských Alpách, ve výšce 1050 metrů nad mořem začíná svou pouť řeka Soča. Již od pramene se pyšní neobvyklým modrozeleným odstínem. Kdo ji jednou spatří, ten na ni nezapomene!

zdroj: canva knihovna
zdroj: canva knihovna

Dlouhé kilometry tvoří Soča slovinsko-italskou hranici. Teprve za vesnicí Šmaver definitivně opustí území Slovinské republiky, změní název na Isonzo a vydá se vstříc italským břehům Jaderského moře.

Kdo jednou Soču uvidí, tomu se navždy vryje do paměti. Má mnoho podob – místy je klidná a tichá, jinde je dravá a divoká. Jejími kulisami jsou takřka po celé délce jejího slovinského putování vysoké hory s ledovými vrcholky. Nad hladinou se naklání větve smrků z okolních lesů. 

Za svůj unikátní tyrkysový odstín Soča vděčí uhličitanu vápenatému, jenž je ve vodě obsažen ve značné koncentraci. To proto, že řeka protéká krasovou oblasti. S výjimkou několika vesnic se Soča takřka nesetkává s civilizací. Voda je úžasně čistá, na horním toku byste mohli ve vodě spatřit obrovské pstruhy. Rybáři zde odchytili i 25 kg vážící macky!

Asi největším lákadlem je Soča pro vodáky. Vyznavači raftů, kánoi a kajaků zde najdou úseky ve všech stupních obtížnosti. Masovému přívalu milovníků vodních sportů zabránilo zpoplatnění sjezdu. Kromě toho je zde přísně zakázáno sjíždět řeku mimo povolené hodiny. Na některá místa vodáky nepustí sama řeka – sjízdnost ovlivňují divoké peřeje, ostré kameny, množství plujících větví a také impozantní vodopády. Ten nejvyšší, blízko soutoku s říčkou Bokou, měří neuvěřitelných 106 metrů.

Soču si, ale skvěle užijí i pěší turisté. Podél celého jejího toku se nachází množství přírodních stezek. Asi nejhezčí je ta, jež vede k samému prameni Soči: nachází se v Triglavském národním parku, začíná v Bovecu, měří 25 kilometrů a je třeba na ní překonat převýšení celých 400 metrů.

Pohádková image řeky Soči uchvátila také filmaře. Právě poblíž Bovecu byly natočeny scény slavné z druhého dílu trilogie Letopisy Narnie. 

Zdroj: Autorský text

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...