Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Cestování

Sem raději nejezděte: 10 nejdražších měst světa, které zruinují vaši peněženku

Máte hluboko do kapsy? Pak byste se měli vyhnout obloukem následujícím deseti destinacím. Dle nejnovějšího žebříčku společnosti ECA International v nich totiž šplhají náklady na život do astronomických výšin!

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

Rozhoduje výše nájemného i síla měny

Společnost ECA International se zabývá globální mobilitou a pravidelně sestavuje žebříček nejdražších měst světa pro život. Vychází přitom primárně z nákladů bývalých klientů a zahraničních pracovníků. Při sestavování seznamu bere ECA International v potaz několik faktorů, mimo jiné průměrnou cenu základních potravin pro domácnost, jako je mléko nebo kuchyňský olej, a dále výši nájemného, cenu služeb a veřejné dopravy či sílu místní měny.

Nejdražším městem světa je Hongkong

Třetí rok v řadě si odnáší prvenství Hongkong. V žebříčku 10 nejdražších měst se navíc kromě něj ocitají ještě další čtyři asijská města. Právě Asii tak lze s jistotou nazvat nejdražším kontinentem světa. Kromě Hongkongu jsou vysoké náklady na život také v japonském Tokiu (5. místo), čínském Šanghaji (8. místo) a Kantonu (9. místo) a v jihokorejské metropoli – Soulu (10. místo).

Foto: Pixabay/MarciMarc105
Hongkong
Foto: Pixabay/MarciMarc105

Nejdražším evropským městem je Ženeva, která skončila na 3. místě. Za ní se umístil ještě Londýn (4. místo) a švýcarský Curych (7. místo). Paříž, která v minulosti opanovala žebříček ECA International, se letos nedostala ani do TOP 30. Propadly také města Madrid, Řím a Brusel.

Podle regionálního ředitele ECA pro Asii, Lee Quaneho, si evropská města pohoršila zejména kvůli slabé měně. „Téměř každé velké město eurozóny letos zaznamenalo pokles v hodnocení, protože euro si v posledních 12 měsících vedlo hůře než americký dolar a britská libra,“ vysvětlil Quane.

Roli mohly sehrát také vnější faktory jako politika a mezinárodní konflikty. Ruská invaze na Ukrajinu a doprovodné sankce uvalené mnoha zeměmi způsobily, že se například Moskva umístila až na 62. místě a Petrohrad na 147. místě.

10 nejdražších měst pro život

1. Hongkong
2. New York
3. Ženeva
4. Londýn
5. Tokio
6. Tel Aviv
7. Curych
8. Šanghaj
9. Kanton
10. Soul

Zdroj:
CNN.com, Hypebeast.com

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...