Pro zdraví i pro gurmány
Levandule lékařská je jednou z nejoblíbenějších bylinek už po celá staletí. Říká se, že jde o přírodní antidepresivum – levandulový olej si poradí se splínem a úzkostnými stavy a pomáhá na neklidný spánek. Kromě toho má také dezinfekční účinky (ano, právě z levandulových kvítků si vyrobíte přírodní antibakteriální přípravek), odpuzuje hmyz a napomáhá hojení ran.
Své využití nachází levandulové květy v kosmetice a také v kuchyni. Ve Francii se běžně používají jako jedna z ingrediencí do džemů, marinád a lahodných dezertů, které díky nim získají svěží nádech. Velmi populární (a fotogenická) je levandulová zmrzlina, sirup nebo limonáda.

Na pohodový výlet i stylové instagramové fotky
Pěstování levandule je vcelku nenáročné, a i to je jedním z důvodů, proč se původně středomořský keř rozšířil skoro po celém světě. Levandulové farmy zažívají svůj boom i v Česku. Setkáte se na nich jak s „pravou“ levandulí lékařskou, tak s jejím „levnějším“ příbuzným levandinem.
Levandulové farmy se stávají oblíbeným cílem návštěvníků. Na některých z nich si koupíte kosmetiku a další produkty vyrobené z této voňavé bylinky přímo na místě, ochutnáte levandulové dobroty, projdete se voňavými lány, které přímo vybízejí k vytvoření ikonických fotografií, ale můžete si tu zacvičit jógu nebo se zúčastnit samosběru levandulových květů.
Teplejší a sušší podnebí nahrává levandulovým farmám na Moravě (Hodonín, Starovičky, Strání), ale fialové lány najdete i v Česku (Chodouň, Křivoklát, Bezděkov, Židovice pod Řípem a další).
Levandule kvete v období od června do srpna, výlet na některý z lánů můžete proto spojit s delší dovolenou v tuzemsku. A i když sezonu prošvihnete, nevadí. Farmy mají otevřeno také mimo ni a produkty ze sušených květů levandule návštěvníkům nabízejí po celý, stejně jako levandulová bistra, obchůdky či stánky na farmářských trzích.
Zdroje dat:
Kudy z nudy, Healthline
