Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Cestování

Tam, kde voní levandule. Tip na výlet s příchutí francouzské Provence

Za lány boubelatých keříků s drobnými fialovými kvítky a pronikavou vůní už nemusíte až do daleké Provence. S levandulovými farmami se v Česku v posledních letech roztrhl pytel. Proč byste se na nějakou z nich měli vydat i vy?

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Pro zdraví i pro gurmány

Levandule lékařská je jednou z nejoblíbenějších bylinek už po celá staletí. Říká se, že jde o přírodní antidepresivum – levandulový olej si poradí se splínem a úzkostnými stavy a pomáhá na neklidný spánek. Kromě toho má také dezinfekční účinky (ano, právě z levandulových kvítků si vyrobíte přírodní antibakteriální přípravek), odpuzuje hmyz a napomáhá hojení ran.

Své využití nachází levandulové květy v kosmetice a také v kuchyni. Ve Francii se běžně používají jako jedna z ingrediencí do džemů, marinád a lahodných dezertů, které díky nim získají svěží nádech. Velmi populární (a fotogenická) je levandulová zmrzlina, sirup nebo limonáda.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Na pohodový výlet i stylové instagramové fotky

Pěstování levandule je vcelku nenáročné, a i to je jedním z důvodů, proč se původně středomořský keř rozšířil skoro po celém světě. Levandulové farmy zažívají svůj boom i v Česku. Setkáte se na nich jak s „pravou“ levandulí lékařskou, tak s jejím „levnějším“ příbuzným levandinem.

Levandulové farmy se stávají oblíbeným cílem návštěvníků. Na některých z nich si koupíte kosmetiku a další produkty vyrobené z této voňavé bylinky přímo na místě, ochutnáte levandulové dobroty, projdete se voňavými lány, které přímo vybízejí k vytvoření ikonických fotografií, ale můžete si tu zacvičit jógu nebo se zúčastnit samosběru levandulových květů.

Teplejší a sušší podnebí nahrává levandulovým farmám na Moravě (Hodonín, Starovičky, Strání), ale fialové lány najdete i v Česku (Chodouň, Křivoklát, Bezděkov, Židovice pod Řípem a další).

Levandule kvete v období od června do srpna, výlet na některý z lánů můžete proto spojit s delší dovolenou v tuzemsku. A i když sezonu prošvihnete, nevadí. Farmy mají otevřeno také mimo ni a produkty ze sušených květů levandule návštěvníkům nabízejí po celý, stejně jako levandulová bistra, obchůdky či stánky na farmářských trzích.

Zdroje dat:
Kudy z nudy, Healthline

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...