Lublaň je zřejmě jedinou metropolí světa, kde najdete pohromadě památky po starých Římanech, stavby odkazující na Napoleonovo tažení Evropou, prostranství připomínající slávu Rakouska-Uherska i domy z období socialistického realismu.
Nejvíce prostoru si pro sebe ale ukradl Jože Plečnik. Tento architekt významně přispěl k současnému vzhledu Pražského hradu, ale kdo chce vidět jeho práci v plné šíři, musí právě do Lublani. V tomto městě se Plečnik narodil, proto když dostal nabídku vylepšit tvář města poničeného po nájezdech tureckých vojsk a po zemětřesení roku 1895, nechal zvláště vyniknout svůj talent. Plečnik nebyl jen architekt, byl také urbanista. Budovy, mosty, náměstí, parky, ulice a promenády, to vše projektoval citlivě, tak aby každý jednotlivý prvek byl integrován do existujícího městského, přírodního a kulturního kontextu. Město tak působí skvěle jako celek.
A je hodně zelené. Částečně je to Plečnikův odkaz, který počítal se stromy a keři jako s nezbytnou složkou městské scenérie. Dokonce přemýšlel, kam se více hodí kaštany neboli tmavší stromy a kam světlejší olše či lípy. A částečně se v tom odráží usilovná péče současných radních, kteří o městkou zeleň pečují. A kteří se rozhodli již před 15 lety k ráznému kroku – zakázali vjezd automobilů do centra města. Po historických ulicích a náměstích můžete šlapat v klidu, ohrozit vás může nejvýše cyklista nebo turistický elektrovláček.
Ještě k těm stromům – Plečnik je mazaně využíval nejen k dozdobení vlastních architektonických prací, ale také k zamaskování prací jeho konkurentů. V centru města proto najdeme kostel svatého Jakuba, jehož rekonstrukce je prací architekta Raimunda Jeblingera. Kostel málem není vidět, obklopují je vysoké stromy. Nechal je vysadit Plečnik, který Jeblingera neměl moc v lásce.
Na rozdíl třeba od Brna je v Lublani řeka významně integrována do dění ve městě. Kdysi Lublamnice představovala pro obyvatele města ohrožení, jelikož se často vylévala z břehů. Proto už v 18. století jezuitský architekt Gabriel Grüber přišel s nadčasovým nápadem vybudování kanálu. Z Lublani tak udělal v podstatě ostrov, ale snížil tak riziko záplav. Na Gruberovu práci navázal kdo jiný než Plečnik, jenž ještě prohloubil břehy Lublanice. Když ve Slovinsku v létě 2023 zuřily záplavy, hlavní město zůstalo zcela nepoškozené. A to díky práci starých architektů.
Do Lublani se vyplatí zajet na 5 dní nebo klidně na týden. Město působí uklidňujícím dojmem, takže zde spolehlivě dobijete baterky. Stačí se procházet po historických ulicích nebo podél řeky dojít k zalesněnému okraji města. Mimo jiné se zde nachází úžasná botanická zahrada. Na své si přijdou také milovníci gastronomie. Je jedno, jestli preferujete tradiční autentickou kuchyni nebo moderní kulinářské směry – vždy se parádně najíte. A nechybí zde ani zajímavá muzea, taneční kluby či hipsterské čtvrti. Zajímavé je, že Slovinci asi mají dost v oblibě takzvané escape roomy. Jenom v úzkém centru města jsou k nalezení hned čtyři.
Zdroj: autorský článek