Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Cestování

Tipy na výlety nejen na květen a červen: Parníkem po přehradách, do nově zrekonstruovaného hřebčína či do galerie

Naše republika nabízí mnoho krásných míst na výlety. Na jaře či v létě můžete navštívit například malebné vodní plochy na Vltavě, kde se můžete projet parníkem. Nebo navštívit nově zrekonstruovaný hřebčín. A pokud bude pršet, můžete navštívit galerii moderního a současného umění. Anytime přináší několik tipů, které vám mohou být inspirací.

Zdroj: Aspen
Zdroj: Aspen

Plavební sezóna na Vltavě je zahájena
Na vltavských vodách již začala plavební sezóna a je doslova v plném proudu. Parníkem se můžete projet napříč Orlickou přehradou i Lipnem. Parníky jezdí před prázdninami většinou jen o víkendech, v červenci a srpnu pak bude fungovat denní provoz. Po Orlické přehradě na trase Orlík–Zvíkov můžete s parníkem společnosti Orlická lodní doprava plout do 28. 5. o víkendu v 10:30 a 13:30 hodin, od 3. do 25. 6. jede loď v 9:50, 10:30 a 13:30 (pouze o víkendu), zpět v 12:00, 15:00 a 16:00 hodin. Od 1. 7. lodě vyplouvají denně mimo pondělí. 

K nejnavštěvovanějším turistickým destinacím jižních Čech patří lipenská přehrada. Společnost Rosenberger Lipno Line od jara zahájila plavby na lodi Smetana, Vltava a Adalbert Stifter. Vedle pravidelné linkové lodní dopravy a okružních plaveb v hlavní sezóně nabízí i speciální večerní plavby s hudbou z přístavu Lipno nad Vltavou. Loď Smetana odplouvá denně v 10:00, 13:00 a 15:30 hodin z Lipna. V létě bude jezdit denně v 10, 12, 15 a 18:30 hodin. Parník zastaví ve Frymburku, jede na velký okruh, opět zastaví ve Frymburku a vrací se zpět do Lipna nad Vltavou.  

Národní hřebčín v Heřmanově Městci

Hřebčín v Heřmanově Městci na Chrudimsku byl postaven roku 1875 rodem Kinských, který zde choval koně určené k soutěžím a honu. Dnes heřmanoměstecké stáje slouží jako výcvikové centrum starokladrubských koní. V březnu 2023 se areál po velké rekonstrukci opět otevřel veřejnosti. Stáje nedaleko centra města naproti zámku nechal v roce 1875 postavit kníže Ferdinand Bonaventura Kinský. Původní konírna sloužila koním pro parforsní hony, dostihy a šampiony koňského póla. Z Heřmanova Městce také pochází jediný Čech, který vyhrál Velkou liverpoolskou – kníže Karel Kinský. Dnes patří heřmanoměstecké výcvikové středisko Národním hřebčínu v Kladrubech nad Labem. 

Zájemcům z řad milovníků koní se otevřely po rekonstrukci dveře hřebčína dokořán, a to vždy od pátku do neděle. Příchozí se dozvědí nejen zajímavosti z historie chovu koní v heřmanoměsteckých stájích, ale zavítají také do historické a provozní postrojovny a galasedlovny. Nechybí samozřejmě ani zastávka u boxů starokladrubských vraníků. Nedaleko samotného hřebčína se nachází muzeum. To milovníkům koní ukáže desítky ohlávek, uzd, třmenů a postrojů sloužily jezdcům z knížecího roku Kinských. Šlechtické děti se učily jezdit nejprve na ponících a když zvládly základy přesedlaly na koně. 

GASK – Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře
Galerie Středočeského kraje je galerie moderního a současného umění, která sídlí v jedinečných prostorách bývalé Jezuitské koleje, v těsné blízkosti klenotu gotické architektury, chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře. Jako instituce vznikla v roce 1963 pod názvem Středočeská galerie. V letech 1990–2009 pokračovala v činnosti pod názvem České muzeum výtvarných umění v Praze. Galerií Středočeského kraje se stala v roce 2009. Z původně regionální instituce, která měnila název i sídlo, vznikla jedna z největších galerií v České republice. 

GASK je galerie zaměřená na výtvarné umění 20. a 21. století. V prostorách tří traktů ve dvou patrech probíhají výstavy proměnné a nachází se tu i stálá expozice naší sbírky. V přízemí koleje najdete díla mladých umělců, a to jak autorů pracujících s tradičními výtvarnými médii, jako je malba, kresba, socha nebo instalace, tak i experimentální práce, využívající nejnovější technologické a vědecké poznatky v audiovizuální a multimediální oblasti spojující VJ-ing, videomapping a zvukové či světelné interaktivní sochařství. V souvislosti s designovým obchodem tu má své pevné místo i český design, oscilující na pomezí volného umění, situovaný do prostoru nazvaného Whitebox. 

Zdroj: Aspen

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...