Connect with us

Zadejte svůj dotaz

Cestování

V Praze je blaze: Česká metropole je 7. nejlepším městem světa

Magazín Time Out zveřejnil nový žebříček nejlepších měst pro život. Praha se umístila na úctyhodném sedmém místě. Zásluhu na tom mají nejen klenoty v podobě Karlova mostu či Staroměstského náměstí, ale i kulturní a společenské vyžití či všudypřítomná zeleň.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Do průzkumu se zapojilo 27 tisíc obyvatel měst z celého světa – od Chicaga přes Madrid až po Melbourne. V potaz byly brány takové aspekty jako jídlo, kultura, zeleň, udržitelnost či smysl pro komunitu. Výsledky byly doplněny o poznatky odborníků a redaktorů časopisu Time Out.

Kdo bere zlato, stříbro a bronz?

Na první příčce se umístilo americké San Francisco. Zlato městu vynesla zejména kombinace progresivního ducha, udržitelnosti, vřelého vztahu mezi obyvateli či stovek nádherných parkletů (rozšířených chodníků, jež poskytují obyvatelům více prostoru a vyžití).

Stříbro si odnáší turisty vyhledávaný a oblíbený Amsterdam. Během lockdownu město nezahálelo a vrhlo se na transformaci. Zavázalo se především zbavit nevěstinců a divokého nočního života plného alkoholu a posílit naopak status moderní metropole, jíž není lhostejné životní prostředí. A tento krok městu vyšel. 47 % obyvatel města jej označilo za „zelené“ a téměř třetina obyvatel za udržitelné. Time Out vyzdvihl rovněž park Vondelpark, jenž označil za „plíce města“.

Na třetí příčce skončil Manchester, především za skvělé vibrace, kreativitu a komunitního ducha. Manchester byl také zvolen nejlepším městem pro noční život.

Zdroj: Shutterstock
Golden Gate Bridge v San Franciscu
Zdroj: Shutterstock

Šťastná sedmička

Praha skončila sedmá. Díky lockdownu poklesl sice na nějaký čas turismus a obyvatelé metropole se museli obejít bez otevřených restaurací, kaváren či kulturních zařízení, městská krása však zůstala nedotčena. Až 82 % obyvatel Prahy je spokojeno s jejím vzhledem a v době, kdy Praha nepřetékala turisty, navíc ocenili, že mají Karlův most a jiné historické památky téměř pro sebe.

Praha exceluje mimo jiné i v oblasti zeleně a volnočasových aktivit. V oblíbených parcích Královská obora (Stromovka), Ladronka nebo Letenské sady můžete sportovat, užít si piknik nebo jen tiše relaxovat. 89 % obyvatel se navíc shodlo, že k životu v Praze není třeba automobil a metropole naopak svádí k procházkám.  

Do TOP 10 se dále probojovala města Kodaň (4. místo), New York (5. místo), Montreal (6. místo), Tel Aviv (8. místo), Porto (9. místo) a Tokio (10. místo).

Souhlasíte se rčením, že v Praze je blaze, nebo vaše srdce ukradlo jiné město? Dejte nám vědět do komentářů.

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Vrabci na střeše si o tom štěbetali už dlouho, ale ani jeden z nich vztah zatím oficiálně nepotvrdil. Po zhlédnutí 11. epizody reality show...