Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Cestování

Vánoční trhy u sousedů: Kde mají nejlepší svařák a nejkrásnější dekorace?

Dopřejte si před Vánocemi oddech a vyrazte na prodloužený víkend za hranice na adventní trhy. Courejte se uličkami nazdobenými stovkami barevných světýlek, nasávejte vůni perníčků a vychutnejte si tu pravou vánoční atmosféru. Které trhy u našich sousedů stojí za to navštívit?

Zdroj: Shutterstock
Vánoční Vídeň, zdroj: Shutterstock

Proslulá Vídeň

Vídeňské adventní trhy s bohatou výzdobou dlouhodobě kralují žebříčkům nejkrásnějších trhů v Evropě. Romantická atmosféra rakouské metropole láká návštěvníky na voňavý punč, pečené kaštany, vánoční štolu, perníčky, ale i poctivé klobásy a bramboráky. Nechybí ani stovky stánků s vánočními dekoracemi, kluziště, vyhlídkové kolo a rozmanitý doprovodný program pro děti a dospělé.

Trhů je ve městě hned několik. K těm nejpopulárnější patří Christkindlmarkt na náměstí Rathausplatz, trhy u zámečky Schönbrunn a Belveder, stánky u katedrály na náměstí Stephansplatz nebo Starý vídeňský trh Freyung.

Pohádkový Salzburg

Zažít historické město Salzburg oděné do vánočního hávu je opravdový zážitek. Adventní atmosféra na vás dýchá na každém rohu. Historie adventních trhů v Salzburgu sahá až do 17. století, patří proto mezi nejstarší v Evropě. Vychutnejte si kouzelnou atmosféru adventu u stánků na Domplatz, Residenzplatz, u zámku Mirabell, pevnosti Hohensalzburg i u Mozartova rodného domu.

Zdroj: Shutterstock
Historická ulička v Salzburgu
Zdroj: Shutterstock

Na nákupy do Drážďan

Díky dobré dostupnosti patří Drážďany u Čechů mezi nejhojněji navštěvované trhy. Město je zároveň oblíbeným cílem nákupů, takže můžete skloubit příjemné s užitečným. Pokud patříte mezi milovníky roztodivných vánočních dekorací a ozdob, právě v Drážďanech si přijdete na své.
Projděte se trhem na Striezelmarkt a ochutnejte tradiční figurky kominíčků ze sušených švestek. Další trhy najdete na Prager Strasse, u kostela Frauenkirche nebo na náměstí Neumarkt.

Historický Norimberk

Vánoční trhy v Norimberku vás uchvátí nejen bohatou výzdobou a sortimentem, ale také historickými kulisami tohoto bavorského městečka. Trhy na náměstí Hauptmarkt patří mezi největší v Evropě a nabízejí spoustu slaných i sladkých pochutin a samozřejmě oblíbený svařák (gluhwein) v mnoha příchutích. Ve stáncích si můžete koupit porcelánový hrnek na tento horký nápoj (třeba ve tvaru mikulášské boty) a odvézt si ho domů jako originální suvenýr.

Zdroj: Shutterstock
Vánoční trhy v Norimberku
Zdroj: Shutterstock

Bratislava pro gurmány

Adventní trhy v Bratislavě zahájí slavnostní rozsvícení vánočního stromu na Hlavním náměstí 26. listopadu. Další trhy najdete na Františkánském a Primaciálním náměstí. Těšte se na vynikající pochutiny typické pro slovenskou kuchyni – lokše, pagáče, klobásy, ale i rybí speciality, štrúdl, medovinu a punč. Návštěvu bratislavských trhů můžete spojit také s výletem do sousední Budapeště, která je odsud vzdálená dvě hodiny jízdy. Zdejší předvánoční atmosféra také stojí za to, a kromě toho si tam můžete odpočinout ve vyhlášených lázních.

Tradice v Krakově

V Krakově letos trvají adventní trhy od 27. prosince do 2. ledna. Konají se na hlavním náměstí v historickém centru města (Rynek Glówny). V dřevěných stáncích seženete tradiční řemeslné výrobky – například ručně vyráběné svíčky, keramiku, košíky nebo krajku. Nenechte si ujít místní specialitu bigos (kořeněné mleté maso se zelím a houbami) a tzv. pitný med.

Zdroj: Shutterstock
Vánoční stánek ve Wroclawi
Zdroj: Shutterstock

Atmosféra Wroclawi

Historická Wroclaw nese přezdívku „polské Benátky“ – rozkládá se na několika ostrovech nad řekou Odrou, které spojují nesčetné mosty. Návštěva tohoto města v předvánočním období patří k velkým zážitkům. Kromě typických dekorací a dalších suvenýrů trhy lákají také na speciality polské kuchyně – sýr připravený na různé způsoby nebo zapiekanki (neboli polská pizza). Trhy se nacházejí na hlavním náměstí (Rynek), jednom z největších středověkých náměstí v Evropě.

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...