Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Cestování

Vzhůru do Máchova kraje! Tipy na výlet po Kokořínsku

Podivuhodné tvary pískovcových skal, hluboké rokle, romantická zákoutí na břehu křišťálových jezírek a malebné vesničky s lidovou architekturou. Kokořínsko vás uchvátí svou jedinečnou atmosférou, která dá okamžitě zapomenout starostem všedních dnů. Jaká místa byste tu rozhodně neměli minout?

Zdroj: Shutterstock
Čertovy hlavy, zdroj: Shutterstock

Není divu, že romantického básníka Karla Hynka Máchu inspiroval zrovna tento kraj. Zdejší příroda, známá především díky unikátním pískovcovým útvarům s originálními názvy, má opravdu jedinečné kouzlo. Je protkaná sítí cyklostezek i turistických tras různých obtížností.

Kokořín, pohádkový hrad loupeživých rytířů

Hrad Kokořín bezpochyby tvoří dominantu této oblasti. Podle pověstí tu v dávných dobách sídlili loupeživí rytíři. Hrad se tyčí nad Kokořínským dolem, hlavním údolím Kokořínska, a současnou romantickou podobu získal na počátku 20. století. Vydejte se na prohlídku a užijte si parádní výhled z hlavní věže.

Pokud patří navštěvování českých hradů mezi vaše záliby, neměli byste vynechat ani nedaleký hrad Houska poblíž Máchova jezera. Traduje se, že se pod ním nachází vchod do pekla. Za návštěvu stojí také majestátní hrad Bezděz a zřícenina hradu Ralsko.

Zdroj: Shutterstock
Hrad Kokořín
Zdroj: Shutterstock

Kokořínské a Jestřebické pokličky

Pískovcové skalní útvary, připomínající houby s plochým kloboučkem, byste při návštěvě Kokořínska rozhodně neměli minout. Tyto skalní věže se staly také znakem chráněné krajinné oblasti. Kokořínské nebo také Mšenské pokličky jsou dobře přístupné přímo z hradu Kokořín po červené turistické stezce. Dá se k nim dojet i autem, nedaleko se nachází parkoviště.

Zhruba o kilometr severněji stojí méně známé, ovšem neméně impozantní Jestřebické pokličky. Dostanete se k nim nejlépe z obce Vojtěchov. Nedaleko stojí také další ikonický skalní útvar ve tvaru brány.

Kokořínské pokličky
Foto: Ivo Zaloudek / Shutterstock.com

Cinibulkova stezka – průvodce skalním městečkem

Labyrintem kokořínských skalních útvarů vás nejlépe provede Cinibulkova stezka, tvořící zhruba devítikilometrový okruh z města Mšeno. Připravte se na trochu náročnější terén, který zdoláte zhruba za tři hodiny.

Naučná stezka vás provede mezi skálami roztodivných tvarů a názvů – Tutanchamon, Švédský val, Prolezovačky, Obří hlava nebo Žába. Zastavte se také v Obraznici neboli jeskyni Máří Magdalény, a v Bludišti, kam se dostanete po schůdcích vytesaných do skály.

Čertovy hlavy, pískovcový skvost

U skalních útvarů ještě chvíli zůstaneme, tentokrát však navštívíme ty vytvořené rukou umělce. Čertovy hlavy jsou devět metrů vysoké pískovcové skály, které do nynější podoby vytesal sochař Václav Levý. Dostanete se sem po modré značce z obce Želízy. Podívejte se i na poblíž ležící jeskyni Klácelku s reliéfy trpaslíků vyrábějících zbraně pro Blanické rytíře.

Zdroje dat:
Regiont tourist, Kudy z nudy, Kudy z nudy, Stezky.info, Hrad Kokořín

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...