Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Společnost

Chodí k nám čím dál mladší pacienti, říká Luboš Hájíček

Doktor Luboš Hájíček využívá v kombinaci s rehabilitačními terapiemi bylinky, o nichž mnoho ví zejména díky herbářům, které zdědil po své babičce a prababičce. Mimo tradiční bylinky jako jsou levandule, meduňka lékařská a chilli používá i netradiční mumio. Jaké je jeho zásadní pravidlo při výrobě bylinných balzámů? Testuje produkty i sám na sobě? Majitel nestátního zdravotnického střediska IPREA se v našem rozhovoru rozpovídal také o civilizačních nemocích pocházejících ze sezení u počítače i léčbě celulitidy, jež trápí spoustu žen.

Foto: Miloš Schmiedberger
Foto: Miloš Schmiedberger

Pane doktore Hájíčku, co je pro vaše zdravotnické zařízení IPREA specifické?

Zaměřujeme se na obtíže v oblasti pohybového aparátu. Naše zdravotnické zařízení je také specifické tím, že pro některé terapie používáme vlastní rehabilitační kosmetiku REHAVIT, což se nám velmi osvědčilo například při léčbě tenisových loktů, při bolestech svalů a kloubů nebo při různých formách masáží a lymfatických masážích, a to nejen v rámci manuálních terapií, ale i fyzikálních.

Jaká klientela navštěvuje vaše středisko?

Vzhledem k tomu, že jsme začínali se zaměřením na preventivní péči, uzavřeli jsme smlouvu s celou řadou podniků. Pracovali jsme především s lidmi v produktivním věku – soudci, státní zástupci, městská policie, lidé z pošty, banky nebo ministerstva vnitra. Tito pracovníci si postupně přiváděli své přátele, příbuzné, takže se nám klientela rozrostla právě o lidi, kteří mají chronické problémy. A chodí k nám stále více mladší pacienti.

Čím si to vysvětlujete?

Mezi hlavní důvody patří stres, nedostatek pohybu a i to, že velká část mladé populace tráví mnoho hodin denně u počítače – tzv. počítačový syndrom. Můžeme do něj zahrnout velkou škálu různých obtíží, například bolesti hlavy, zad, horních končetin a dolních končetin, bolesti ramen atd. Tato postižení zaujímají významné přední místo v žebříčku onemocnění. V současné době, kdy jsou na člověka kladeny mnohem vyšší nároky, převládá sedavý způsob života, zhoršuje se životospráva a přibývá stresových situací.

Navýšil koronavirus počet pacientů?

Ano. Více pacientů má problémy s pohybovým aparátem, především se zády. Chodí více lidí a lidé, kteří sem už chodili, sem teď chodí častěji.

Foto: Miloš Schmiedberger
V dnešní době je velmi výrazný nárůst pacientů s bolestmi zad a bolestmi v oblasti dolních a horních končetin.
Foto: Miloš Schmiedberger

Byly herbáře vaší prababičky a posléze babičky impulsem pro výrobu bylinné kosmetiky, nebo jste už před tím s výrobou experimentoval?

Herbáře byly určitě velkým podnětem. V hlavě jsem pak měl tuto myšlenku již delší dobu, a podle těchto receptur jsem začal míchat se svým kamarádem balzámy a emulze a používali jsme je při výuce nastávajících masérů a rehabilitačních pracovníků, které jsme školili v rámci své pedagogické činnosti. K naší velké radosti si produkty získaly velkou oblibu a také o ně začal být zájem mezi sportovci a ve zdravotnických zařízeních.

Jaké konkrétní poznatky z herbáře pro vás byly největším přínosem či překvapením?

Velmi mě zaujal popis účinků některých bylin jako jsou například meduňka lékařská, levandule, chilli, jalovec, eukalyptus a další. Tyto bylinky jsem začal později aplikovat při výrobě vlastních balzámů. Pamatuji si, že na mě hodně zapůsobily také účinky skořice, jež je bohatým zdrojem antioxidantů. Obsahuje i látky s protizánětlivým účinkem, snižuje také riziko vzniku onemocnění srdce atd. V poznámkách mé babičky byla i zmínka o tom, že by se neměl kombinovat větší počet bylinek, že kombinace většího počtu bylinek může mít opačný účinek. Ve svých poznámkách psala o kombinaci 3-4 různých bylin jako optimálním počtu. Této zásady se držím i při výrobě vlastních produktů.

Dnešní trendy v kosmetice jsou jasně dané – pryč s parabeny, silikony, minimalismus je žádoucí a samozřejmě vše z přírody. Jaké byly začátky s výrobou? 

Před rokem 1989 jsem začal s kamarádem vyrábět balzámy pro vlastní potřebu, a to ve sklepních prostorech, kde jsme měli jednoduchou technologii. Když jsme tyto balzámy vařili, tak se vůně z bylinek šířila do okolí a sousedé se chodili dívat a ptát se, co to děláme, protože si mysleli, že děláme něco nekalého. Když jsme jim dali vzorky, tak se to rozkřiklo a začali k nám pro ně chodit z celého okolí, protože zjistili, že jim to pomáhá na celou řadu neduhů. Po revoluci jsem pracoval několik let ve Švýcarsku a SRN v rehabilitačně-relaxačních zařízeních a tam jsem si mohl poprvé vyzkoušet v rámci své praxe tuto kosmetiku, která byla velmi pozitivně hodnocena. To byl samozřejmě velký motiv pro jejich atestování také v ČR. V roce 2000 jsem založil společnost IPREA a plně se věnoval preventivní péči a výrobě rehabilitační bylinné kosmetiky. Postupně jsme se stali zdravotnickým zařízením se zaměřením na neurologii, ortopedii, rehabilitační lékařství, fyzioterapii a v roce 2001 získali atestaci pro kosmetiku. Vše vyrábíme v Čechách a skutečně využíváme stále znalostí mé babičky a prababičky, byť jsme receptury postupně upravili v návaznosti na zkušenosti z klinické praxe a dle požadavků EU. K dnešnímu dni byla aplikována v rámci rehabilitací na 250 000 pacientech.

Foto: Miloš Schmiedberger
Při rekonstrukci domku po své babičce jsem našel truhlu. Na dně truhly jsem našel starý herbář, kde byly poznámky i staré recepty.
Foto: Miloš Schmiedberger

Narazil jste na EU, lze vůbec dnes vyrábět skutečně přírodní kosmetiku podle starých receptur a zároveň uspokojit byrokratický aparát?

Je to velmi těžké, protože EU přichází neustále s celou řadou omezení a nařízení, které samozřejmě vyžadují investice, což velmi omezuje. Je to zvláště zatěžující na ty nejmenší výrobce. Na výrobu této rehabilitační kosmetiky, jak jí pracovně nazýváme, jsme založili společnost Reha Cosmetics, která spolupracuje na vývoji se zdravotnickým zařízením IPREA. Díky této spolupráci máme velmi rychlou zpětnou vazbu o kvalitě a účincích nově připravovaných produktů. Snažíme se o to, aby všechny naše produkty měli parametry jako minimalismus, čistotu a multiaplikovatelnost neboli víceúčelovost.

Jak dlouho trvá výroba jednoho kosmetického výrobku a jak probíhá proces?

Celá výroba začíná bylinnými ingrediencemi, které se v daném poměru kombinují a nechávají se určitou dobu vyzrávat, aby se vzájemně propojily a byly připraveny pro vlastní výrobu. Vlastní výroba hmoty trvá cca 3 a půl hodiny a potom se dává vyzrát. Čím je delší doba zrání, tím je hmota kvalitnější. Průběžně se kontroluje vyzrávání a potom se hmota plní do obalů. Takže úplně přesnou dobu jednoho výrobku nelze jednoznačně říct, a to i díky tomu, že se snažíme zachovávat původní manufakturní postup výroby tak, jak jsem to nalezl v poznámkách uložených ve starém herbáři.

Na kom produkty testujete?

Aplikujeme a zkoušíme na lidech. Ta receptura je stará přes 100 let a vím, co tam dávám. Vždy jim řeknu, o co jde. A ingredience, jež jsou obsažené v produktech, mají bezpečnostní listy. O každé ingredienci vím, jaké má účinky a jaké množství se jí může aplikovat. Nikdy nedávám větší množství, než je předepsané. A jak jsem již zmínil, nikdy nekombinuji víc bylinek jak tři. Samozřejmě bylinkáři by mě v těch čajích odporovali, ale mně se to osvědčilo. Je to to samé jako s léky, jelikož bylinky mají určité léčivé účinky, a někdy mohou jít proti sobě a celkovou léčbu zhoršit.

Zkoušíte testovat i sám na sobě?

Zkouším všechno.

Foto: Miloš Schmiedberger
Všechny produkty jsou bez umělých přísad na bázi bylin a minimalismu.
Foto: Miloš Schmiedberger

Vaše produkty obsahují netradiční mumio nebo chilli. Proč jste se rozhodl pro tyto ingredience?

Protože mají širokospektré léčivé účinky. Mumio je biogenní balzám přírodní směsi organických a anorganických látek, tvořící se ve vysokohorských skalních dutinách na jižních svazích středoasijských pohoří Pamiru, Altaje a Ťaň–Šaňu, zpravidla v nadmořské výšce 3 200 – 4 000 m n. m. K léčení se využívá zejména pro obrovské schopnosti při regeneraci kosterního aparátu (zlomeniny, obnova kostní dřeně, osteoporóza aj.) a nejrůznějších tkáních. Mumio disponuje širokým spektrem biologických účinků – antibakteriálním, protihorečným, posilujícím, regeneračním a antistresovým. Je nesmírně zajímavé, že všechny cenné látky se v mumiu nacházejí v biologicky rozpustné formě, a přitom ve vyváženém rozsahu, optimálním pro fyziologický účinek na organismus. Ještě zajímavější je, že látky v mumiu jsou ve shodném procentním poměru, jako jsou obsaženy v lidském organismu. Další zajímavou ingrediencí je kapsaicin.

Můžete nám říct bližší informace o kapsaicinu?

Jedná se o rostlinný alkaloid, který je obsažen v chilli paprikách. Na celém světě existuje několik set druhů chilli papriček, které obsahují různé množství kapsaicinu. Kapsaicin obsažený v krémech a mastech zmírňuje bolesti kloubů při revmatismu, artritidě, a při zánětlivých onemocnění podpůrných tkání (šlachy a vazy kloubů). Kapsaicin je rovněž účinný v prevenci chronických zánětů dutin a proti ucpanému nosu. Ostrá pálivost podporuje sekreci a pomáhá očišťovat sliznici nosu. Chilli papričky jsou výborným zdrojem vlákniny, která zpomaluje vstřebávání cukru do těla, proto jsou chilli papričky dobré i pro diabetiky. Chilli papričky výrazně posilují i náš imunitní systém a zvyšují metabolismus až o 25 %. Kapsaicin zvyšuje i produkci žluči a žaludečních šťáv, což působí příznivě na lepší rozklad potravy a trávení příliš tučných jídel. Kyselé žaludeční šťávy kromě toho fungují anti-bakteriálně, a tím ničí choroboplodné zárodky ve střevech. Mizí křeče, nadýmání, zvyšuje se aktivita střevní peristaltiky a potrava nezahnívá. Kapsaicin podporuje produkci tepla v těle. Tím se spouští proces, který napomáhá spalování tuků, hlavně v oblasti břicha. Některé salony krásy nabízejí dokonce chilli zábaly v souvislosti s celulitidou.

Zmínil jste zde celulitidu, která je dnes velkým problémem řady žen. Existuje nějaká prevence a může pomoct kosmetika bez dalších zásahů?

Do určité míry lze snížit riziko vzniku celulitidy zdravým jídelníčkem, dostatečnou pohybovou aktivitou a zodpovědným dodržováním pitného režimu. Lze používat také rozličné krémy a peelingy, které mají podpořit krevní oběh a látkovou výměnu. Eliminace projevů celulitidy je jedním z velkých témat kosmetiky. Existuje mnoho více či méně účinných metod a přístrojů, které mají s celulitidou bojovat. Většina z nich funguje na podobném principu – podpoří krevní oběh v místě celulitidy, a tím urychlí látkovou výměnu. Mezi nejčastěji užívané metody odstranění celulitidy patří v kosmetických salónech lymfatická masáž neboli lymfodrenáž, ultrazvuková liposukce neboli kavitace, radiofrekvence a karbocyterapie. V našem zařízení aplikujeme lymfodrenáže v kombinacích s některými našimi balzámy. S touto terapií máme velmi dobré zkušenosti a je o ni velký zájem. Samozřejmě nic není všelék a i zde platí doplnit tuto terapii dostatečnou a pravidelnou pohybovou aktivitou, zdravou stravou a pitným režimem.

Foto: Miloš Schmiedberger
Od malička jsem hodně sportoval a věděl jsem, že přípravků pro sport, regeneraci a rehabilitaci moc není. To byl pro mě další impuls, že se tím musím zabývat.
Foto: Miloš Schmiedberger

Nově využíváte také levanduli, která se stala doslova fenoménem posledních let. Jaký je její největší přínos v kosmetice?

Levandule je moje oblíbená bylinka. Levandulová vůně snadno navozuje příjemnou atmosféru a napomáhá ke zmírnění nespavosti. Levandule se nejčastěji přidává do vonných olejů a parfémů. Najdeme ji ale také v šampónech, pěnách do koupele a pleťových krémech. Používá se na výrobu mýdel. Koupele s příměsí levandulového oleje uvolňují svalové křeče, tiší menstruační bolesti, uklidňují mysl, zmírňují astma a kašel, migrénu, zlepšují krevní oběh a celkově povzbudí organismus. Pleťová voda s levandulí pokožku důkladně pročistí a zároveň uklidňuje jakékoli podráždění. Olej se doporučuje ke zmírnění následků po bodnutí hmyzem a také pomáhá proti různým mykózám. Čaj působí močopudně a chrání proti zánětům močových cest.

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...