Connect with us

Zadejte svůj dotaz

Společnost

Cítíte se pod psa? Víme, co pomáhá na podzimní splín

Krátké dny, lezavý chlad a k tomu nepříliš příznivé zprávy z médií. To vše se může podepsat na vaší skleslé náladě, vyčerpanosti a nechuti se do čehokoliv pouštět. Taky na vás padl podzimní splín? Pojďte s ním zatočit.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Podzimní skleslost je přirozená

Mít na podzim skleslou náladu není nic neobvyklého a rozhodně nejste jediní, kdo se s ní potýká. Podle odborníků je na vině méně slunečního světla, s čímž se pojí snížený příjem vitaminu D a hormonu „štěstí“ serotoninu, a naopak vyšší příjem hormonu melatoninu, způsobujícího ospalost.

Příroda se zkrátka ukládá k zimnímu spánku, a dříve se i lidé více přizpůsobovali jejímu rytmu. Podzim a zima byly obdobím k usednutí, k reflexi nad uplynulým rokem, době, kdy se odpočívalo a nevykonávaly se žádné fyzicky náročné práce. Naše tělo je na tento přirozený chod stále nastavené, zatímco rychlé tempo současné společnosti nikoliv. Pojďte i přesto ve svém nabitém harmonogramu udělat několik jednoduchých změn, které s podzimním splínem zatočí.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Odpočívejte

V závěrečném období roku věnujte pozornost kvalitnímu odpočinku více než jindy. Podívejte se na svůj kalendář a nemilosrdně vyškrtněte akce, na kterých nutně nemusíte být. Nezdráhejte se trávit více času doma zdravým lenošením a nicneděláním. Začtěte se do oblíbené knihy, pusťte si relaxační hudbu, dejte si vanu, zapalte po celém bytě vonné svíčky, vychutnejte si chuť kvalitního čaje.

Nepřehánějte to ani se sportem – přílišná fyzická aktivita organismus ještě více oslabí. Pravidelný pohyb je důležitý, ale vsaďte raději na jemnou jógu či pilates nebo se jděte projít do přírody. Pobyt na čerstvém vzduchu vám skvěle vyčistí hlavu a pomůže utřídit myšlenky. Snažte si na sebe neklást velké nároky a nenakládejte na sebe více povinností, než je nutné. To platí v práci i ve volném čase.

Nastavte si pravidelný režim

Snažte se chodit spát a vstávat ve stejnou hodinu. Spěte alespoň osm hodin denně a nastartujte den správně. Efektivní ranní rituály (krátká meditace, mini rozcvička, dechové cvičení) ve vás hned zkraje dne vyvolají dojem dobře vykonané práce a příjemný pocit.

Pravidelně také jezte, a hlavně nezatěžujte organismus těžkým jídlem. Zařaďte do svého jídelníčku sezónní potraviny, které zahřejí vaše tělo zevnitř (kořenová zelenina, zázvor, povařená jablka a hrušky). Každý den byste také měli dbát na zvýšený přísun vitamínů a minerálů, které podpoří vaši imunitu.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Světlo a teplo

Ve vstávání do tmy a drkotání zubů při čekání na autobus do práce se vyžívá asi málokdo. Nějaké světlo a teplo navíc si ale můžete dopřát i tehdy, pokud zrovna neplánujete exotickou dovolenou u moře. Choďte do sauny, která vás prohřeje do morku kostí a zároveň podpoří vaši imunitu.

Nebo si zajděte na terapii světlem, masáž lávovými kameny či aromaterapii. Všechny zmíněné metody vás dokonale uvolní, dokážou zmírnit některé zdravotní obtíže, a hlavně nechají zapomenout na každodenní stres.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Vyhledejte odborníka

Podzimní splín se nejčastěji projevuje zhoršenou náladou, celkovou skleslostí a podrážděností, únavou, ospalostí a nechutí pouštět se do běžných aktivit. Skleslá podzimní nálada se často zaměňuje za podzimní depresi, která už spadá do diagnóz vyžadujících odbornou terapeutickou nebo psychiatrickou péči.

Pokud cítíte, že u vás splín trvá bez ustání dlouhou dobu, nic vám nepomáhá vymanit se ze špatné nálady a objevují se u vás i zdravotní obtíže, jako je zhoršená kvalita spánku, migrény, úzkostné stavy, bolesti žaludku či nechutenství, obraťte se svého lékaře nebo jinou odbornou pomoc.

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Vrabci na střeše si o tom štěbetali už dlouho, ale ani jeden z nich vztah zatím oficiálně nepotvrdil. Po zhlédnutí 11. epizody reality show...