Autorkami projektu a také protagonistkami jsou umělecká ředitelka Divadla Drak, Dominika Špalková a zpěvačka Bára Ungerová. Umělkyně k dílu inspirovala především doba, kdy hodně cestovaly. „Napadlo nás, že pocit domova si uvědomuješ ve chvíli, kdy ti chybí. Když jsi mimo domov a těšíš se do něj. Zároveň si ale můžeš ten pocit najít, kdekoliv zrovna jsi. Například já jsem doma, kdekoliv si můžu sednout na zem, vybalit si z batohu sešit a tužku a kreslit si,” popisuje Ungerová.
Dětství, příroda, příběhy lidí, motivy opakování. Cílem projektu je v lidech navodit pocit pohodlí, útulnosti, bezpečí. „Nechtěly jsme dělat divadelní představení, ani čistě výtvarný tvar. Bavilo nás hledání toho mezi tím. Chceme vyvolat a sdílet přátelskou atmosféru, možná vzpomínky na lidi a situace, které nám pocit domova tvořily, a zamyslet se, jak jej tvoříme my,” dodává Špalková.
Silné zastoupení na projektu má také hudební složka, o kterou se postaralo hudební duo Báry Ungerové a Jana Kratochvíla, DVA. Dále česká kapela Zrní a projekt hudebnice Markéty Lisé Kutya.
Představení Moetivi Karavan / Expedice k domovu, které je určené pro rodiny s dětmi, má premiéru v pondělí 21. června tohoto roku v Lubné u Poličky. Po premiéře vyráží karavan na turné po českých festivalech.
Příprava projektu probíhala v Norsku a na Islandu, kde autorky hledaly onu odpověď na otázku, co dělá domov domovem. V těchto zemích tedy paralelně vznikly další dvě verze této inscenace. „Norská inscenace partnerské organizace Arctic Culture Lab bude mít premiéru na podzim. Islandská verze režisérky Grety Clough a souboru Handbendi Brúðuleikhúsměla premiéru začátkem června a momentálně reprízuje na dvacetidenním turné. Na základě inscenací vyjde také dramaturgická kniha, která zmapuje celou tříletou cestu vzniku projektu. Součástí bude také anketa, v níž přátelé autorek a různé osobnosti odpoví na otázku, co pro ně znamená domov,“ uvádí ProFitArt.
Zdroje dat: ProFitArt.cz