Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Společnost

Co dělá domov domovem? Na to odpoví netradiční představení v karavanu

Asi jen málokomu se při myšlence na obytný vůz vybaví nějaký kulturní zážitek. To se ale může změnit, a to díky projektu Moetivy Karavan / Expedice k domovu, který hledá odpověď na otázku, co dělá domov domovem. Speciálně upravený karavan je místem autorské inscenace českých umělkyň, zároveň také výtvarnou instalací. Kdo za tímto dílem stojí? Kolik diváků karavan pojme a kde jej můžete vidět?

Foto: Jiřina Šmídová
Foto: Jiřina Šmídová

Autorkami projektu a také protagonistkami jsou umělecká ředitelka Divadla Drak, Dominika Špalková a zpěvačka Bára Ungerová. Umělkyně k dílu inspirovala především doba, kdy hodně cestovaly. „Napadlo nás, že pocit domova si uvědomuješ ve chvíli, kdy ti chybí. Když jsi mimo domov a těšíš se do něj. Zároveň si ale můžeš ten pocit najít, kdekoliv zrovna jsi. Například já jsem doma, kdekoliv si můžu sednout na zem, vybalit si z batohu sešit a tužku a kreslit si,” popisuje Ungerová.

Dětství, příroda, příběhy lidí, motivy opakování. Cílem projektu je v lidech navodit pocit pohodlí, útulnosti, bezpečí.Nechtěly jsme dělat divadelní představení, ani čistě výtvarný tvar. Bavilo nás hledání toho mezi tím. Chceme vyvolat a sdílet přátelskou atmosféru, možná vzpomínky na lidi a situace, které nám pocit domova tvořily, a zamyslet se, jak jej tvoříme my,” dodává Špalková.

Silné zastoupení na projektu má také hudební složka, o kterou se postaralo hudební duo Báry Ungerové a Jana Kratochvíla, DVA. Dále česká kapela Zrní a projekt hudebnice Markéty Lisé Kutya.

Foto: Jiřina Šmídová
Foto: Jiřina Šmídová
Foto: Jiřina Šmídová
Foto uvnitř karavanu
Foto: Jiřina Šmídová

Představení Moetivi Karavan / Expedice k domovu, které je určené pro rodiny s dětmi, má premiéru v pondělí 21. června tohoto roku v Lubné u Poličky. Po premiéře vyráží karavan na turné po českých festivalech.

Příprava projektu probíhala v Norsku a na Islandu, kde autorky hledaly onu odpověď na otázku, co dělá domov domovem. V těchto zemích tedy paralelně vznikly další dvě verze této inscenace. „Norská inscenace partnerské organizace Arctic Culture Lab bude mít premiéru na podzim. Islandská verze režisérky Grety Clough a souboru Handbendi Brúðuleikhúsměla premiéru začátkem června a momentálně reprízuje na dvacetidenním turné. Na základě inscenací vyjde také dramaturgická kniha, která zmapuje celou tříletou cestu vzniku projektu. Součástí bude také anketa, v níž přátelé autorek a různé osobnosti odpoví na otázku, co pro ně znamená domov,“ uvádí ProFitArt.

Zdroje dat: ProFitArt.cz

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...