Simono, co přesně dělá dentální hygienista a v čem se jeho práce liší od zubního lékaře?
Především tím, že dentální hygienista se zaměřuje na preventivní péči o zuby. Má čas vysvětlovat a učit, jak si správně čistit zuby, jaké jsou vhodné individuální pomůcky nebo radí, na co si dát pozor. K pár dalším bodům se dostanu ještě během rozhovoru.
Na dentální hygienu pravidelně dochází zhruba třetina Čechů. To je podstatně méně než ke stomatologovi. Čím si myslíte, že to je?Je za tím nevědomost? Lidé nepřikládají dentální hygieně takovou důležitost?
Myslím si, že je to vše dohromady. Nevědomost i investice do péče, kterou vlastně donedávna vykonával zubař. Je však velký rozdíl v dentální hygieně od zubaře, který se tomu věnuje všehovšudy 5 minut, a od dentální hygienistky, která se vám věnuje 55 minut.
Nedá mi to se nezeptat. Sledujete někdy Výměnu manželek? Diváci si často utahují z chrupu některých účastníků. Odráží podle vás tento vzorek lidí nějakým způsobem to, jak jsou na tom Češi celkově s ústní hygienou?
Ajaj, já od roku 2014 nemám televizi, ale samozřejmě ty extrémy zaregistruji na Instagramu. Nemyslím si, že je to náš odraz, nebo tedy doufám.
Myslíte, že se situace zlepšuje? Začínají se i ordinace dentálních hygienistů rok od roku více plnit?
Ano, rozhodně, ba dokonce se dentální hygiena stává trendem.
Jakou chybu lidé nejčastěji dělají v péči o zuby? Předpokládám, že problém bude už v samotném čištění…
Přesně tak. Není to o tom, že by si lidé čistili zuby málo, ale je to o správné technice čištění, která nám zuby dokonale vyčistí i u okrajů dásní.
Hraje nějakou roli i výběr zubní pasty?
Zubní pasta hraje roli v případě, že už máte potíže se zuby. Já všeobecně doporučuji zubní pastu, která vám chutná, abyste si s ní rádi čistili zuby. Jestliže máte problémy s kazivostí a citlivostí zubů, určitě bych volila pastu s fluoridy nebo s hydroxyapatitem.
Jak vypadá správná péče o zuby? Které pomůcky by člověk měl ve své koupelně mít, aby udržel své zuby zdravé?
Určitě správný zubní kartáček. Nejideálněji s malou hlavičkou a rovně střiženými štětinami v co nejhustším provedení. Já jsem ambasadorem kartáčku iO s magnetickou technologií od Oral-B, který splňuje všechny mé přísné požadavky. Dále pak nesmím zapomenout na mezizubní pomůcky. Nejlepší je kombinace mezizubního kartáčku a zubní nitě. Tyto tři věci stačí, abychom měli krásné a zdravé zuby po celý život.
Jaké zlozvyky, jídlo, pití či kosmetické přípravky zuby nejvíce ničí?
Nejrozšířenější zlozvyk je momentálně skřípání zubů, alespoň podle mých informací. Skřípání zubů přes den nebo v noci. Z potravin jsou to kyselé a sladké nápoje, které konzumujeme po celý den. Já vždy říkám, ten litrový džbán s citrónem si klidně vypijte najednou, to zubům nevadí. Vadí jim ale, když ten džbán ucucáváte po celý den. Tím, že zuby celý den vystavujete kyselému, je oslabujete.
Ovlivňuje stav chrupu celkové zdraví člověka? Pokud ano, jakým způsobem?
Ano, ne nadarmo se říká, že ústa jsou bránou do lidského organismu. Když si představíte, že si dobrovolně necháváte v ústech bakterie, které kolují v krvi, jež zásobuje i naše vnitřní orgány, tak je to do nebe volající.
Jaké signály poukazují na to, že je s našimi zuby a ústní dutinou něco špatně?
První a největší ukazatel je krvácení dásní během čištění. Zejména tedy z mezizubního prostoru, na který se nejvíce zapomíná. Když sečteme plochu dásní v mezizubních prostorech, tak je to velikost dospělé dlaně. Teď si představte, že takto velikou krvácející ránu máme na obličeji. Troufám si říct, že bychom to začali řešit ihned, kdežto o krvácení z dásní se dříve říkalo, že je úplně normální.
Co se stane, když lidé nebudou řešit krvácení dásní včas?
Jako dentální hygienistka nejčastěji řeším u svých klientů zánět dásní a zubní kámen. Pokud nezačnete tyto dva problémy řešit včas, tak vám způsobí ztrátu zubů a další celkové komplikace vašeho zdraví. Bylo prokázáno, že přítomnost parodontálních bakterií v srdci úzce souvisí s infarktem myokardu. U těhotných žen pak hrozí předčasné porody nebo nízká hmotnost novorozeněte. Pokud vám tedy váš zubní lékař dentální hygienu nedoporučí v rámci prevence, je nejlepší na ni ze své iniciativy chodit, abyste se vyhnuli chronickým obtížím.
Které mýty o zubech nejčastěji kolují a lidé jim stále věří?
Největší mýty neustále kolují kolem bělení zubů. Všichni hledáme zkratky, a jak ušetřit peníze. Bohužel v tomto případě si lidé zadělávají jen na větší průšvih, který je může stát vlastní zuby nebo později i daleko větší peníze.
Momentálně jste na mateřské dovolené, ale své práci se věnujete i nadále, jen v trochu jiné podobě. Máte svůj projekt Online poradna. Jak přesně funguje?
Z Online poradny jsem nadšená. Celá moje iniciativa na sociálních sítích je moje poslání. Při živém vysílání mohu pomoci nebo vyřešit problém desítek lidí, což během pracovního dne u křesla není možné.
Už víte, kdy se plánujete vrátit do ordinace? Přece jenom se staráte o hvězdné úsměvy klientům jako je Monika Bagárová, Patricie Pagáčová, Nikola Čechová nebo Andrea Kalousová, které vás už jistě netrpělivě vyhlížejí.
Pomalu, ale jistě už se vracím. Dcera beze mě vydrží už i 4 hodiny, tak se mohu jeden den v týdnu utrhnout a svůj čas věnovat i někomu jinému.
Je něco, na co jsem se vás nezeptala a ráda byste to zmínila?
Ráda bych vypíchla svůj Instagram, kde mám pravidelné vzdělávání a řešení všeobecných problémů ve Stories.