Connect with us

Zadejte svůj dotaz

Společnost

Digitální demence: Jak jí předcházet a jak poznáte, jestli už jí vy nebo vaše děti netrpíte?

Provází vás technologie takřka na každém kroku? Neumíte si představit den bez mobilního telefonu, večer u oblíbeného seriálu, cestu autem bez GPS a jakmile neznáte odpověď na nějakou otázku, začnete okamžitě googlit? Pak si podle řady expertů zaděláváte na velký problém. Nadužívání digitálních technologií vede podle nich k duševnímu úpadku a hloupnutí. V případě dětí a mladistvých je situace ještě horší. Vše přitom začíná vcelku nenápadně – zhoršenou pamětí a poruchou pozornosti.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Termín digitální demence se poprvé objevil v roce 2007, kdy lékaři z Jižní Koreji zaznamenali změny v chování mladých lidí, kteří nadužívají počítače a mobilní telefony. Konkrétně se jednalo o poruchy paměti, pozornosti a soustředění, ale také emocionální zploštění a celkovou otupělost. Soubor těchto příznaků následně označili jako „syndrom digitální demence“. V roce 2014 byla situace v Jižní Koreji ještě horší – až dvacet procent teenagerů trpělo závislostí na chytrých telefonech a v roce 2019 dokonce třicet procent.

Nejčastější příznaky digitální demence

Situace ale není o nic lepší ani v ostatních částech světa. Podle německého neurovědce a psychiatra Manfreda Spitzera, který v roce 2012 vydal knihu s názvem Digitální demence, vzniká na digitálních médiích velmi lehce závislost, která v dlouhodobém horizontu poškozuje tělo a hlavně mysl. Vlivem digitálních médií méně používáme vlastní mozek a následky na sebe nenechají dlouho čekat. Nervové spoje odumírají, ty nové nepřežijí, protože jich není třeba.

Zdroj: Shutterstock
Mozek je třeba procvičovat. Jakmile přestaneme, nervové spoje odumírají.
Zdroj: Shutterstock

Výsledkem toho všeho jsou poruchy pozornosti a čtení, úzkost a otupělost, poruchy spánku a deprese, nadváha, sklony k násilí, redukce slovníku a omezenost slovní zásoby, ale také útlum mezilidské komunikace s projevenými emocemi a celkový úpadek společnosti. Digitální demence pak podle Spitzera nejvíce ohrožuje děti a mladistvé, jejichž mozek se právě v prvních letech života intenzivně vyvíjí.

„Ale on se nebude vyvíjet sám od sebe, musíte ho používat. Digitální média znamenají bohužel menší využití mozku. Když sedím před televizí, nepoužívám mozek tak, jako když se světem aktivně obcuji, když beru věci do ruky, chodím venku a nejsem pasivní,“ vysvětluje Manfred Spitzer.

Zdroj: Shutterstock
Děti a mladiství patří mezi nejohroženější skupinu.
Zdroj: Shutterstock

Slova německého odborníka potvrzuje také český renomovaný psycholog Radek Ptáček. Podle něj platí přímá úměra, že čím déle používáme technologie, tím větší je pravděpodobnost, že zhloupneme. Jak tedy ze začarovaného kruhu ven? Způsobů, jak se alespoň maličko vymanit ze světa technologií, existuje spoustu.

Konzumujte digitální média s mírou. Například místo elektronické knihy sáhněte po té tištěné. Namísto brouzdání po internetu a sociálních sítích vyrazte na oběd, večeři či kafe s přáteli nebo na procházku. Neberte si mobilní telefon do ložnice, koupelny a jiných míst, která by měla sloužit k relaxaci a odpočinku. A v neposlední řadě jděte příkladem svým dětem, které patří mezi nejohroženější skupinu.  

Zdroje dat:
Echo24.cz, iRozhlas, Knihy

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...