Obrazit adventní trhy je v předvánočním období takřka povinností pro všechny milovníky těchto svátků. Patříte mezi ně? Pak se už určitě nemůžete dočkat, až ochutnáte vynikající vánoční cukroví, staročeské trdlo nebo domácí bramboráky či klobásy v jednom ze stánků a zahřejete se u toho punčem, horkou medovinou nebo oblíbeným svařákem.
Adventní trhy jako mekka vánočního moku
V hlavním městě letos po roční „covidové pauze“ můžete vyrazit na obvyklá místa vánočních trhů:
- Staroměstské náměstí
- Václavské náměstí
- Náměstí Republiky
- Pražský hrad
- Náměstí Míru
- Tylovo náměstí
- Anděl
Trhy na „Staromáku“, „Václaváku“ a na Pražském hradě přitahují nejen místní, ale především turisty. Mnohdy vyšší ceny vyvažuje velký výběr vánočního zboží, pochutin a nápojů. Staroměstské náměstí tradičně zdobí majestátní vánoční strom a živý betlém a můžete se tu těšit na bohatý doprovodný program ve formě koncertů, tanečních a scénických vystoupení.
Do vánočního hávu se převlékne obvykle rušný Anděl a náměstí Republiky, kde se vedle pochutin nabízí spousta rukodělných a řemeslných výrobků a ozdobiček. Trhy na „Míráku“ a „Tyláku“ od sebe nejsou příliš vzdáleny, a tak je můžete obrazit při jedné procházce.
Dejte na první dojem
Voňavý svařák vás při toulkách ulicemi velkoměsta zahřeje a navodí tu správnou vánoční atmosféru. Jak ale poznat, že ve stáncích dostanete kvalitní nápoj? V první řadě se zaměřte na hygienu. Je stánek, ve kterém se nápoj připravuje, čistý? Používá prodejce ochranné pomůcky? Jak vypadá nádoba, ve které se svařák hřeje – nelouhuje se v ní vařečka a nemohou se do ní dostat nečistoty zvenčí?
První dojem vám dá vodítko, zda si v daném stánku nápoj chcete koupit, či nikoliv. Pokud se rozhodnete, že ano, nebojte se prodejce zeptat, z jakého vína se svařák připravuje. Na svařák sice není potřeba použít archivní či přívlastkové víno (naopak byste jeho jedinečnou chuť zahřátím a přimícháním koření znehodnotili), levný „krabicák“ ovšem taky nebude to pravé ořechové. Skvělým základem je například Cabernet Sauvignon, Chianti, Côte du Rhône či Bordeaux.
Šetřit s cukrem a kořením
Nejčastěji se u svařáků setkáte s dochucením skořicí, hřebíčkem a badyánem, chuť zvýrazní také kardamom, muškátový oříšek, nastrouhaná kůra z citrusů, bergamot, nebo dokonce černý pepř. Obecně ale platí, že méně je více, koření by nemělo přehlušovat chuť a vůni samotného vína.
Víno by se také nemělo vařit, opak poznáte podle vrstvy husté pěny na povrchu. Někteří prodejci mají tendenci svařák výrazně doslazovat, velké množství cukru nebo medu je však spíš na škodu. Sladší chuť nápoji přirozeně dodá třeba sušené ovoce, které často tento nápoj dochucuje.
Na některých stáncích se můžete setkat se svařákem s příměsí dalšího alkoholu, jako je vodka nebo rum. Je na uvážení každého, zda se do těchto kombinací chce pouštět –v každém případě se vždy držte starého známého pravidla a pijte s mírou.