Dlouhé měsíce na home office, nedostatek pohybu a sociálního kontaktu i obavy o život. To jsou problémy, kterým společnost čelí v posledních dvou letech. Pandemie znamená pro řadu lidí velkou zátěž, která vede k nárůstu počtu osob, jež vykazují symptomy deprese a úzkostné poruchy.
Studie Národního ústavu duševního zdraví o důsledcích pandemie covidu ukázala, že se ve společnosti projevil trojnásobný nárůst případů depresí, dvojnásobný nárůst úzkostných poruch a s nějakým psychickým problémem se může potýkat téměř každý třetí člověk v Česku.
„Většina těch obtíží plyne z dramatické změny životního stylu, v psychice se to nejvíc projevuje tím, že jsme plni obav, strachu a nejistot,“ vysvětlil psycholog Tomáš Morávek.
Lidé mají především obavy o budoucnost, jelikož vyhlídky na brzký návrat „do normálu“ jsou v nedohlednu. Problematický může ale zároveň být i návrat do zajetých kolejí. „Bude to záležet na každým jednotlivci, samozřejmě klasicky, mohly by jim pomoct nějaký rituály, něco, o co se můžou opřít venku nebo pomoc od ostatních lidí,“ řekl pro televizi Nova psycholog Martin Galbavý.
S návratem do normálního života souvisí také odložení roušek a respirátorů v městské hromadné dopravě, supermarketech anebo obchodních domech. „Obava a úzkost může u některých stále pokračovat. To znamená, že klidně budou i nadále nosit roušky, stane se to pro ně nějakou samozřejmostí,“ sdělil Galbavý.
Psycholog Morávek považuje za důležité, aby si lidé uvědomili, že způsob života před pandemií byl normální, nikoliv teď. „Doporučuji, aby lidé byli co nejvíce společensky aktivní, aby nezamrzli ve svých obavách,“ uvedl. Odborníci také doporučují minimalizovat vliv negativních zpráv a nehádat se s okolím o (ne)pravdě kolem koronaviru.
Odborníci jsou i toho názoru, že důležitá je také psychohygiena neboli péče o duševní zdraví, jejímž cílem je zmírnit negativní emoce a zvýšit celkovou životní energii a odolnost vůči nejrůznějším zdraví škodlivým vlivům. Patří sem hlavně relaxace, meditace, sport, kvalitní jídlo, dobrý spánek a podporující mezilidské vztahy.
Pokud se rozhodnete své psychické problémy řešit s odborníky, měli byste kvůli zvýšenému zájmu o jejich služby počítat s čekací dobou i několik měsíců.