Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Ekonomika

80 % Čechů nakupuje ve slevách častěji než před rokem

Online letáky supermarketů jsou mezi Čechy stále oblíbenější. Češi totiž slevy milují, a zároveň oceňují, že už nejsou zatíženi tunami papírových letáků. Exkluzivní průzkum agentury ResSOLUTION pro TV Nova ukázal, že drtivá většina Čechů začala v posledním roce mnohem více dbát na nákupy ve slevách. Relevantním zdrojem informací jim byly především slevové letáky jednotlivých obchodů.

zdroj: freepik
zdroj: freepik

Cena se stala hlavním faktorem

Především inflace běsnící v českých obchodech už více než rok nás donutila se vrátit o mnoho let zpátky. Zpátky k ignoranci kvality kupovaného zboží. A k rozhodování se především podle kupní ceny. V průzkumu agentury ResSOLUTION se k ceně, jakožto hlavnímu faktoru rozhodování o nákupu, „přiznala“ většina dotazovaných. Slevové letáky upozorňující na Lidl akce, slevy v Billa, v Tesco a v dalších řetězcích prodávajících především potraviny, umožňují výrazně ušetřit. Slevy dosahují i dvouciferných procent. Řetězce už mají touhu Čechů po cenových akcích vypozorovánu, a tak se není čemu divit, že neustále drží aspoň část svého zboží ve slevě.

85 % dotázaných se vrátilo k nákupům ve slevách

Za stěžejní výsledek průzkumu lze považovat zjištění, že 85 % dotázaných se při nákupech potravin soustředí na slevové akce mnohem intenzivněji než v roce 2022 nebo o rok dříve. Dokonce více než polovina dotázaných (55 %) uvedla, že se na slevy z online letáků přímo zaměřují. A nakupují jen podle nich. Pouhá 4 % dotázaných uvedla, že slevové akce příliš nesledují ani nevyužívají.

Do domácností se vrací nižší kvalita

90. léta a roky po přelomu milénia byly ve znamení extrémně nekvalitních potravin coby běžného standardu prodávaného právě v supermarketech. Odborníci věnovali spoustu let snahám přesvědčit Čechy, že základem zdraví jsou kvalitní potraviny.

V posledních zhruba deseti letech již bylo patrné, že Češi se zaměřili na vyšší kvalitu. A díky tomu mohly i poctivé potraviny zlevnit na únosnou mez. Mohly přestat být prémiové, stát se běžně kupovanými. Na pozici prémiových se vyšvihly opravdu „vymazlené“ produkty, většinou z malé nebo přímo z domácí výroby.

Jenže inflace vše zničila. Kvalitní potraviny zdražily natolik, že značná část Čechů na ně v běžném režimu nedosáhne. 67 % dotázaných uvedlo, že museli začít nahrazovat kvalitní potraviny těmi levnějšími a méně kvalitními. Jen 2 % dotázaných uvedla, že s kvalitou potravin klesat nemusejí. 9 % respondentů odpovědělo, že nižší kvalitou nahrazují jen část kupovaných potravin.

Ovoce a zelenina? Podle ceny nakupují především starší lidé

„Cena má při nákupu ovoce a zeleniny mírně větší důležitost u respondentů pod 50 let než u starších. Na kvalitě ovoce a zeleniny nejvíce záleží vysokoškolsky vzdělaným respondentům,“ uvedla k výsledkům průzkumu agentura ResSOLUTION.

Jaká jsou konkrétní čísla? Cena je při nákupu ovoce a zeleniny důležitá u 92 procent dotázaných. 62 % respondentů přitom zařadila cenu na první místo v žebříčku rozhodování se o koupi zeleniny

nebo ovoce. Sezónnost klade na první místo 21 % dotázaných. A místo původu dokonce jen 16 % účastníků průzkumu.

Co se kvality ovoce a zeleniny týká, za důležitou ji při rozhodování považuje 58 % osob. Jako zcela nedůležitou neoznačil kvalitu nikdo. Ale 1 % dotázaných uvedlo, že kvalita ovoce a zeleniny je pro ně spíše nedůležitá. Pro 8 % respondentů není ani důležitá, ale ani bezvýznamná.

800 respondentů ze všech krajů

Podle agentury ResSOLUTION se průzkum prováděl ve spolupráci s 800 respondenty ze všech krajů ČR a všech věkových kategorií. Účastnili se lidé ze všech stupňů dosaženého vzdělání a z různě velkých sídel: od malých vesnic až po velká města.

Zdroj: tn.nova.cz, ČtiDoma.cz

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...