Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Ekonomika

Čeká nás pokles cen pohonných hmot a dolů půjde i inflace. Co na to říká ekonom Kovanda?

Co je nového v Česku především z oblasti ekonomiky? Zlevňují pohonné hmoty, může za to prý boj s covidem v Číně. Inflace v Česku opět všechny zaskočila. Tentokrát ale tím, jak je nízká. Městská část Prahy 6 nabídne rodičům školní obědy zdarma. Dopravní podnik města Brna dokončuje práce na renovaci tramvaje K2 Dopravního podniku hl. m. Prahy.

Zdroj: Lukáš Kovanda
Zdroj: Lukáš Kovanda

Česko se dočkalo nižší ceny paliv

Nejprodávanější benzin Natural 95 zlevnil o 34 haléřů na průměrných 42,05 Kč/l. Litr nafty se prodává v průměru za 46,18 Kč/l, což je o 90 haléřů méně než minulou středu. Vyplývá to z informací společnosti CCS, která ceny sleduje.  Zlevňování bude pokračovat i v příštích sedmi dnech. Benzín zlevní zhruba o 20 haléřů na litr a nafta přibližně o 50 haléřů na litr.

„Od cen, jež se tam utvářejí, odvíjejí svoji cenotvorbu také tuzemské čerpací stanice. Například nafta na burze v Rotterdamu zlevnila v korunovém vyjádření v uplynulých zhruba dvou týdnech o bezmála patnáct procent. Ropa zlevňuje v důsledku skutečnosti, že Čína neustupuje od své politiky nulové tolerance šíření covidové nákazy. Peking naopak své uzavírky rozšiřuje, a to i ve významných průmyslových zónách v zemi. Dochází tak k ochromení průmyslové výroby v Číně a poklesu vyhlížené poptávky po ropě a ropných produktech. Čína přitom představuje největšího dovozce ropy na světě,“ říká analytik Lukáš Kovanda.

Inflace jde dolů

Inflace v Česku v měsíci říjnu opět všechny zaskočila. Tentokrát tím, jak je nízká. Vykázala v meziročním vyjádření nárůst pouze 15,1 procenta. Přitom analytici oslovení agenturou Bloomberg ve střední hodnotě svých odhadů počítali s údajem 17,9 procenta. Česká národní banka pak počítala s hodnotou 17,4 procenta.

„Nebývalý rozdíl v odhadech inflace a v její skutečné hodnotě je dán zejména metodikou, jakou Český statistický úřad použil k zachycení dopadu zavedení energetického Úsporného tarifu a odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje. Takže v říjnu díky zavedení obou opatření statisticky poklesla cena elektřiny meziročně o zhruba 38 procent, zatímco nebýt těchto opatření naopak by její cena rostla o přibližně 35 procent,“ hodnotí situaci ekonom Kovanda.

Ve zbývajících dvou měsících roku zřejmě dojde opět na navýšení inflace, částečně korekčnímu, ovšem inflace by již neměla dosáhnout úrovně dvaceti procent. V příštím roce bude inflace postupně klesat. Za celá letošní rok dosáhne průměrně úrovně kolem patnácti procent, v příštím roce kolem deseti procent. Dnes zveřejněná data snižuje pravděpodobnost zvýšení úrokových sazeb v podání České národní banky. Koruna tak v reakci na jejich zveřejnění oslabila.

Šestka rozdává obědy

V posledních měsících zažívají občané dramatický nárůst životních nákladů. Žádný občan, žádná rodina, nemůže a nemohla být dlouhodobě připravena na inflaci 20%, a to ani relativně bohatá střední třída Prahy 6. Vedle sociálně slabých a seniorů je nejvíce ohrožena samotná kvalita života rodin s dětmi. „Považuji za morálně neobhajitelné, abychom vybírali vyšší daně a ty nevraceli lidem, jejich životní úroveň nyní prochází největší zkouškou od samotného vzniku ČR,“ konstatuje starosta šesté městské části Jakub Stárek.

Již od 14. listopadu mohou rodiče a zákonní zástupci na základě čestného prohlášení prostřednictvím školy žádat o úhradu plného stravného na obědy svých dětí. „Jako starosta jsem hrdý na to, že náš nový tým je schopen přijímat tak zásadní rozhodnutí pár dnů po svém zvolení. Víme totiž dobře, že pomáhat se musí hned. Je třeba nepřešlapovat na místě, ale konat. Respekt a díky patří velké části opozice, která zahodila politikaření a dala programu šanci,“ uvedl Stárek.

Rekonstrukce tramvaje ze 70. let

Zaměstnanci ústředních dílen Dopravního podniku města Brna vrátili tramvaji K2 DPP původní podobu z roku 1977. Tramvaj dostala také nové evidenční číslo 7000. „Aktuálně již finišujeme s interiérem vozu a na zkušebně ověřujeme, zda všechna zařízení správně fungují. Ladí se poslední detaily, například seřízení světel či stěračů. Plánujeme, že v polovině listopadu vyjede vůz do ulic Brna, abychom ho mohli vyzkoušet i na kolejích,“ popsal Miloš Havránek, generální ředitel Dopravního podniku v Brně.

Zdroj: DPP
Zdroj: DPP

Tím práce zaměstnanců DPMB na opravě pražského vozu zdaleka nekončí. Následovat totiž bude převoz do Prahy, kde si tramvaj převezme DPP a následně absolvuje další zkušební jízdy a technickobezpečnostní zkoušku. V pražském dopravním podniku rozšíří K2 sbírku retro vozidel. Navíc její uvedení do provozu s cestujícími bude v Praze premiérou. „Dvoučlánkové tramvaje K2 jezdily v Praze jen v rámci výrobních zkoušek v letech 1965–1966, a to v režimu bez cestujících. Nikdy jsme je neměli ve vozovém parku DPP. Dokoupili jsme ji kvůli kompletaci sbírky nejvýznamnějších zástupců tramvají Tatra, pod jejichž unikátním designem je podepsán výtvarník František Kardaus,“ uvedl Jan Šurovský, člen představenstva a technický ředitel Dopravního podniku Praha

Zdroj: Autorský text, ekonom Lukáš Kovanda, MČ Praha 6, DPP

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...