Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Ekonomika

Dražší léky, teplo, veřejná doprava i vodné a stočné. Navrhovaná změna DPH postihne hlavně ty nejchudší

Vláda České republiky se již několikrát nechala slyšet, že v těžkých časech inflace chce pomoci těm, kteří to potřebují nejvíce. Teď ale nejchudší občané mohou jen naprázdno polknout. Navrhovaná změna DPH však plošně zvýší ceny.

zdroj: canva knihovna
zdroj: canva knihovna

Ministr financí Zbyněk Stanjura páchá politickou sebevraždu v přímém přenosu. Jeho řešení „vyčištění“ nepřehledného systému DPH negativně zasáhne miliony občanů Česka. Tedy pokud bude tato zákonná změna schválena parlamentem.

V Česku dosud platí systém tří sazeb nastavený v roce 2015 za vlády Andreje Babiše. Zahrnuje základní daň 21 %, dále sníženou sazbu 15 %, která platí například na potraviny, vodné a stočné, a konečně druhá snížená sazba, jež je uplatňována na dětskou výživu, knihy či léky.

Jak složitý tento systém je, to bylo hodně probíráno v době koronaviru. Internetem tehdy kolovala vtipná schémata, jak se cena piva změní, když je čepované, když je alkoholické a když je prodáváno v provozně se zázemím.

Otázka je, jestli lze nějak vtipně glosovat nový návrh ministra financí Stanjury. Ten chce zavést dvě sazby ve výši 14 % a 21 %. Některé položky přitom mají podle Stanjurovy představy skočit z dosud nejnižší druhé snížené sazby do kategorie 21 %. To by znamenalo, že ubytování, vodné a stočné nebo teplo by prudce podražilo. Do 14% kategorie se přesunou knihy, veřejná doprava nebo léky. Takže také podraží! Naopak sázkové společnosti by na změně jen vydělaly. Hazard by se totiž měl danit nižší sazbou DPH.

S navrhovanými změnami, které mají do rozpočtu přinést tolik potřebné miliardy, ale možná ministerstvo pohoří. Kromě opozice se ozývají kritické hlasy i v řadách koaličních partnerů. Například koaliční partneři z řad Pirátů už se nechali slyšet, že přes ně tento návrh neprojde.

Zdroj: Seznam zprávy

Může se Vám líbít