V pondělí došlo k prudkému poklesu akciových trhů po celém světě, přičemž hlavní evropské indexy otevřely o několik procent níže. Londýnský FTSE 100 klesl o 2,3 %, zatímco Euronext 100 zaznamenal propad o 3,5 %. V Asii byly ztráty ještě výraznější, s japonským indexem Nikkei 225, který se propadl o 12,4 % (4 451 bodů) – největší bodový pokles v historii tohoto indexu.
Tento dramatický vývoj byl vyvolán obavami z americké ekonomiky, které začaly narůstat po zveřejnění slabých dat z trhu práce v USA minulý pátek. Tato data vyvolala obavy, že by největší světová ekonomika mohla čelit zpomalení. K tomu se přidalo i posilování japonského jenu vůči americkému dolaru, které nastalo poté, co Bank of Japan zvýšila úrokové sazby. Silnější yen činí japonské akcie dražšími pro zahraniční investory, což přispělo k výprodeji na tokijské burze.
Kromě Japonska zaznamenaly výrazné poklesy také trhy v Tchaj-wanu, Jižní Koreji, Indii, Austrálii, Hongkongu a Šanghaji. Pokles cen akcií byl podpořen sérií slabších ekonomických údajů z USA, které vedly ke spekulacím o zpomalování tamní ekonomiky. Americký Fed minulý týden neoznámil žádné snížení úrokových sazeb, což kontrastovalo s kroky jiných centrálních bank, jako je Bank of England. Zároveň několik hlavních amerických společností, včetně Amazonu a Intelu, oznámilo horší finanční výsledky, než se očekávalo.
Oficiální statistiky ukázaly, že americká ekonomika v červenci vytvořila pouze 114 000 nových pracovních míst, což bylo výrazně méně, než se předpokládalo. Míra nezaměstnanosti také vzrostla. V Asii se situace zhoršila po posílení jenu, který se za poslední měsíc zvýšil o více než 10 % vůči dolaru, což ohrožuje export japonských společností.
Zatímco japonská centrální banka zvýšila úrokové sazby na nejvyšší úroveň od globální finanční krize v roce 2008, inflace v zemi v červnu vzrostla více, než se očekávalo. Navíc ekonomika klesla v prvním čtvrtletí letošního roku v důsledku oslabeného jenu a nízké spotřebitelské poptávky.
Poklesy se nevyhnuly ani dalším asijským trhům – tchajwanský index a jihokorejský Kospi klesly o více než 8 %. Indický index NSE Nifty 50 oslabil o 2,8 % a australský S&P/ASX 200 zaznamenal pokles o 3,6 %. Hang Seng v Hongkongu klesl o 2,5 % a šanghajská burza o 1,4 %.
Pod tlakem se ocitly také kryptoměny, kdy Bitcoin klesl na zhruba 50 000 dolarů, což je jeho nejnižší úroveň od února. Páteční výprodeje na amerických trzích následovaly po zveřejnění slabých údajů o zaměstnanosti, které vedly k revizi dat za květen a červen směrem dolů. Tento vývoj vyvolal obavy, že dlouhotrvající růst zaměstnanosti v USA by mohl dosáhnout svého vrcholu.
Navzdory tomu, že americká ekonomika ve druhém čtvrtletí vykázala roční růst o 2,8 %, investoři se obávají zpomalení. Index Nasdaq zaznamenal korekci, když klesl o 10 % od svého posledního vrcholu, což se stalo během pouhých několika týdnů. Dow Jones Industrial Average a S&P 500 rovněž klesly, přičemž o víkendu se ukázalo, že společnost Berkshire Hathaway pod vedením Warrena Buffetta prodala přibližně polovinu svého podílu v technologickém gigantovi Apple.
Zdroj: bbc.com