Jak nákladné je havarijko?
Možná si říkáte, že se těžko přemýšlí o něčem, co nevíte, jak bude drahé. V tom máte pravdu. Ale cenu si můžete nechat spočítat, třeba hned teď. Pak už se vám další řádky budou číst s lepší představou o přínosu, který vám havarijko, v pěti níže uvedených situacích, může zaručit.
Podívejte se například sem na porovnání havarijního pojištění, a během pár okamžiků se dozvíte, na kolik by havarijko pro vaše auto vycházelo. Nejen plné celoroční pojištění, ale třeba i jen na pár měsíců, než se pořádně rozjezdíte. Nebo na cestu autem do zahraničí.
1. Úplně nové auto
U nového vozu je havarijní pojištění téměř nutností. Vůz má vysokou hodnotu, dražší náhradní díly a cenově náročný servis. Poškození, které zaviníte vy sami, i když jen drobnou nepozorností, se pak dost prodraží. Nedejbože, když auto „úplně zrušíte“ – rychle skončíte bez peněz i bez auta.
Povinné ručení takovou situaci rozhodně nevyřeší, určeno je na ochranu třetích osob a jejich majetku, nikoliv vás. Plnit funkci ochrany vaší investice do nového vozu může jen havarijní pojištění. Sice se neobejde bez spoluúčasti, ale vždycky za vás uhradí většinu vzniklé škody. Třeba i 90 nebo 95 %.
2. Auto s drahým servisem – nejen veterán, vůz plný elektroniky, ale i auto elektrické, či hybrid
Havarijní pojištění zachrání vaši peněženku i v případě, že vaše náročné auto potřebuje drahý servis. Starší a obyčejné vozy se dají opravit za pár tisíc. Ale elektroauta, hybridy a luxusní modely se v servisech nedostávají pod desetitisícové „účtenky“ za poskytnutou službu údržby a oprav. Tak proč byste ji měli platit jen vy, když vám s tím může pomoct pojišťovna? Na žádném autě není napsáno, jak dlouho vám vydrží bezporuchové.
3. Auto pořízené z autopůjčky
Mít dluh z koupě auta a ještě o auto přijít (krádeží, živelní událostí aj.), to není dobrá situace. Splátky budete muset hradit dál – a z čeho pak koupit další auto, když ho potřebujete? Spousta lidí nemůže bez auta pracovat/podnikat.
Sjednané havarijní pojištění vám vytvoří finanční polštář, za který původní půjčku splatíte. Nebo za který si pořídíte nové auto, a půjčku budete i nadále splácet původním tempem (třeba proto, že by předčasné splacení bylo zbytečně drahé). Díky havarijku se i tahle nepříjemnost snadno vyřeší.
4. Auto s řidičem začátečníkem
Havarijko se vyplatí i lidem, kteří se teprve učí jezdit. Je fuk, zda těsně po řidičáku, nebo třeba po dlouhé pauze, kdy se za volantem cítíte nejistí. Havarijko vás dokáže uklidnit, uvolnit. Jezdit se vám pak bude lépe. Proč?
Protože budete vědět, že i když uděláte chybu a auto si sami poškodíte, pojišťovna vám pomůže s opravou. A to nejen finančně, ale i asistenčně. Možná nevíte, že i s mytím auta v myčce mohou nastat problémy. I tady de pak může havarijko uplatnit.
5. Auto mířící za hranice
Vyjet si s autem do zahraničí bez sjednaného havarijního pojištění, to nelze vůbec doporučit. Především v zemích na západ od nás jsou služby spojené s automobily mnohem dražší než u nás. A sehnat autoservis, náhradní ubytování nebo náhradní auto, vyřídit a zaplatit odtah domů a náhradní cestu domů, když se auto pokazí neb si ho sami nabouráte, je v zahraničí komplikované. I drahé. Se sjednaným havarijním pojištěním vám většina z těchto starostí odpadne.
Shrňme to
Mnoho majitelů aut vnímá havarijní pojištění jako zbytečné. A jistě mohou mít pravdu, především pokud věří svému řidičskému umu a jezdí opravdu odpovědně. Je ovšem několik výjimek, minimálně 5, v nichž se může absence havarijního pojištění krutě vymstít.
Zdroj: autorský text
