Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Ekonomika

Kde si půjčit bez příjmu? „U nás!“ hlásají banky

Půjčka bez příjmu začala jako produkt čistě nebankovní. V posledních letech však banky také objevily její „kouzlo“, a tak se reklamy na úvěry bez dokládání příjmu od zaměstnavatele jen hrnou. Jak je to možné a co se skrývá v pozadí? Má smysl sahat po takové půjčce, a do jakých částek je vůbec dostupná?

Zdroj: pixabay
Zdroj: pixabay

Co je půjčka bez příjmu, jak ji inzeruje většina poskytovatelů

Když si vyhledáváte půjčky bez příjmu k porovnání a k následnému výběru té nejvýhodnější, o jaké úvěry se vlastně jedná? Pravdou je, že v případě bank se jedná o trochu jiné půjčky než u některých nebankovních společností. Pojďme se na to podívat blíže.

Bankovní půjčka bez příjmu

Bankovní půjčka bez příjmu je úvěrem, při jehož vyřizování banka nepožaduje ani:

  • papírový doklad o pravidelném příjmu podepsaný zaměstnavatelem
  • rozhodnutí o přiznání důchodu či jiné pravidelně vyplácené dávky od státu
  • kopii daňového přiznání (u OSVČ).

Absence těchto papírových dokladů samozřejmě neznamená, že by si banka neověřila příjem žadatele. Právě naopak! Zatímco papírové potvrzení o příjmu sice ukáže „kolik člověk bere“, ale bance neprozradí o žadateli o půjčku nic dalšího. 

Proto se místo těchto potvrzení vyžaduje výpis z účtu, nejlépe za posledních několik měsíců. A v něm je všechno. Nejen pravidelný příjem žadatele, ale i jeho pravidelné výdaje, co se zaplatit musí (nájem, energie, telefon, internet, splátky dalších půjček), pravidelné zvyky v utrácení, dokonce i případné neřesti.

Loterie, online sázky, pravidelné návštěvy trafik – to vše jsou rizikové prvky, které by mohly zhatit splácení půjčky. A banky za ně v úvěrovém skóre strhávají body. Ve výsledku to, co vypadá jako uvolnění podmínek získání půjčky (bez dokládání příjmu), je jeho pravým opakem.

Nebankovní půjčka bez příjmu

V případě většiny nebankovních společností je situace naprosto stejná. Místo papírového potvrzení o příjmu se vyžaduje výpis z účtu. I tady je ta samá motivace: hlubší náhled do finančního života žadatele o nebankovní úvěr. 

Jen některé nebankovní společnosti, které se zaměřují na hotovostní půjčky bez registru (většinou se splatností do jednoho měsíce), se obejdou i bez výpisu z účtu. Spokojí se buď s výplatními páskami, nebo se soupisem žadatelova majetku. Proč majetku? Aby si „očíhly“, zda exekutor dokáže (případný) nesplácený dluh vymoci zpeněžením majetku žadatele.

Je půjčka bez příjmu bezpečná?

Právě díky mnohem detailnějšími zkoumání žadatelových finančních poměrů je půjčka bez příjmu mnohem bezpečnější než donedávna poskytované úvěry založené na dodání papírového dokumentu s podpisem a razítkem zaměstnavatele. 

Banka dokáže díky zaslaným výpisům z účtu mnohem lépe zhodnotit vaši situaci a budoucí schopnost splácet. Ve svém hodnocení tak může být mnohem přesnější, takže půjčku poskytne jen tam, kde si je téměř jistá bezpečným splácením.

Kolik můžete získat v rámci půjčky bez dokládání příjmu?

Tento typ úvěru se dá získat v částkách do cirka 300 tisíc korun. Od tohoto limitu už banky přece jen vyžadují i potvrzení zaměstnavatele o tom, že vás neplánuje v nejbližší době propustit. Často musíte doložit i souhlas partnera se zadlužením nad třísettisícovou částku. 

Proč souhlas partnera? Je to právní zajištění, aby se váš partner nemohl vyvázat z případné exekuce písemným prohlášením, že o půjčce nevěděl. Banka bude mít doloženo, že partner o vzetí úvěru nejenže věděl, ale také s ním souhlasil.

Naletět můžete jen vlastní důvěřivostí – na lep kybernetických podvodníků

Nevěřte nikomu, kdo náhodně volá jako zástupce banky, pracovník úřadu nebo policie. A to ani poté, co jste právě opustili své online bankovnictví. Podvodníci, páchající kybernetické podvody a okrádající nic netušící oběti, jsou stále mazanější. Že se trefí do času, kdy jste odešli z online bankovnictví nebo v z vyplňování žádosti o půjčku, je jen náhoda.

Například vystupují jako technická podpora Microsoftu. Jakýkoliv telefonát, během nějž máte nakládat s penězi, či se přihlašovat do svého bankovnictví, vybrat peníze kartou, si ověřujte zpětným voláním do instituce. Do té instituce, ke které se volající hlásí. Ale vždy tak, že si telefon (do banky, na místní pobočku policie nebo na úřad) vyhledáte sami.

Zdroj: autorský text

Může se Vám líbít

Sticky Post

V poslední době jsou svědky nečekaného vzestupu ekonomiky zemí ležících na pobřeží, které nyní předčí výkonnost tradičně silných severoevropských národů.

Sticky Post

Informace, které mají na váš život největší účinek, ale ve škole vám o nich nikdo neřekl? Ta finanční. Naučte se sledovat ty správné zdroje...

Sticky Post

Česká národní banka (ČNB) se chystá na jednání ohledně úrokových sazeb, odborníci očekávají možný pokles o půl procentního bodu.

Sticky Post

Největší ruská banka Sberbank oznámila výplatu dividend ve výši 750 miliard rublů za minulý rok. Tato výplata je důležitým příspěvkem do státního rozpočtu, neboť...

Sticky Post

Tržní sazby na mezibankovním trhu v České republice stoupají, což podle analytiků vyvolává obavy z možného zdražení úvěrů a hypoték. Sazby dosáhly nejvyšší úrovně...

Sticky Post

Česká koruna zaznamenala lehké posílení vůči euru i dolaru ve čtvrtek. Analytici upozorňují na blížící se měnověpolitické zasedání České národní banky, které může ovlivnit...

Sticky Post

Inflace v Británii poklesla na nejnižší úroveň za poslední dva a půl roku. Tento vývoj vyvolává spekulace o možných krocích centrální banky.

Sticky Post

Inflace na Slovensku poklesla na 2,3 procenta, což je nejnižší úroveň za poslední tři roky. Tento trend naznačuje stabilizaci cenového růstu, přičemž růst cen...

Sticky Post

Cena zlata poprvé překonala 2400 dolarů za unci, dosahujíc tak rekordního maxima. Tento růst je podnícen geopolitickými obavami a vyhlídkami na snížení úrokových sazeb...

Sticky Post

Evropská centrální banka ponechala úrokové sazby beze změny, avšak naznačila možnost jejich snížení v budoucnu. Toto rozhodnutí ECB přichází v době, kdy se inflace...

Sticky Post

Česká ekonomika má před sebou nadějnou budoucnost, jak naznačuje nová prognóza ministerstva financí. Očekává se růst hrubého domácího produktu o 1,4 % a stabilní...

Sticky Post

V březnu se míra nezaměstnanosti v Česku snížila na 3,9 procenta. I přesto, že je nezaměstnanost relativně nízká, počet volných pracovních míst zůstává téměř...