Zásadní snížení spoléhání na fosilní paliva a související emise je klíčové pro dosažení mezinárodních klimatických cílů. Na summitu COP28 v Dubaji se více než stovka států zavázala ke ztrojnásobení kapacit obnovitelných zdrojů do roku 2030, což by podle Ember mělo být realizovatelné.
Čína se loni podílela na více než polovině globálního nárůstu solární a větrné energie. Energie získaná ze slunce se zvýšila o 23,2 % a z větru o 9,8 %. Naopak, produkce z hydroelektráren byla nejnižší za posledních pět let, hlavně kvůli suchu v Číně a jiných zemích.
Německo si stanovilo za cíl zvýšit podíl obnovitelných zdrojů na 55 % a směřuje k 80 %. Energetická společnost EPCG ukončila provoz pěti uhelných bloků v zahraničí, což je krok směrem k udržitelnosti.
Přestože výpadek vodní energie byl kompenzován zvýšenou produkcí z uhlí, hlavně v zemích postižených suchem – Číně, Indii, Vietnamu a Mexiku, očekává se, že růst obnovitelných zdrojů sníží v letošním roce závislost na fosilních palivech. Poprvé od roku 2000 by měl jejich podíl na celosvětové produkci elektřiny klesnout pod 60 %.
Podle zprávy je pokles využívání fosilních paliv v energetice nevyhnutelný, což povede k redukci emisí.
Celková poptávka po elektřině dosáhla v loňském roce rekordních čísel, když se zvýšila o 627 terawatthodin, což je srovnatelné s poptávkou Kanady. V procentuálním vyjádření to představuje nárůst o 2,2 %, což je méně než průměrný roční růst. Na tomto zvýšení se podílely technologie jako elektromobily, tepelná čerpadla, elektrolyzéry, klimatizace a datová centra.
Zdroj: forbes.cz