Lidé v Česku v září utráceli více, než se čekalo. Maloobchodní tržby tak překonaly všechny expertní odhady. Meziročně sice stále vykazují pokles, o 5,6 procenta, ten je však citelně nižší, než se čekalo. V porovnání se srpnem lidé v Česku své spotřebitelské výdaje ovšem navýšili, meziměsíčně o 0,8 procenta. Obecně se přitom čekalo, že se jejich výdaje dále meziměsíčně sníží, podobně jako předtím v srpnu a červenci.
Podle ekonoma Lukáše Kovandy Češi v září znatelně omezili své výdaje zejména za výrobky pro domácnost a za elektroniku. Tržby obchodníků za výrobky pro domácnost klesly o zhruba desetinu, tržby za mobily, počítače a další podobné vybavení byly meziročně nižší po očištění o inflaci o zhruba osm procent. Naopak Češi reálně – po očištění o inflaci – navýšili meziročně své výdaje za léky a zdravotnické potřeby.
„Je patrné, že lidé v Česku šetří na zboží a službách zbytné povahy, jako jsou právě farmaceutické výrobky. Utrácí ale letos také více než loni za kosmetiku, oděvy a obuv a třeba i sportovní potřeby. To je však dáno tím, že loni v první polovině roku ještě panovaly restrikce související s šířením covidové pandemie, které v důsledku omezovaly výdaje Čechů za dané zboží,“ dodává Kovanda.
Česká pošta zdražuje
Česká pošta chystá začátkem příštího roku další zdražení. Vyplývá to z informací, ČTK. „Pošta tak postupuje „salámovou metodou“, neboť zdražovala už nyní v listopadu. Zřejmě vyhodnotila postupné zdražování, „kolečko po kolečku“, jako přijatelnější jak z hlediska veřejnosti, tak politické reprezentace, zejména pak ministerstva vnitra, které má Českou poštu coby její formální zakladatel v gesci,“ hodnotí situaci Kovanda.
V lednu by totiž měly ceny stoupnout například u obyčejných nebo doporučených psaní, a to řádově o jednotky korun. Nyní v listopadu přitom citelně zdražilo zasílání dopisů i balíků. Poštu ke zdražení donutily výrazně zdražující energie a pohonné hmoty. A ovšem rostoucí platové náklady. Podobné důvody stojí také za chystaným lednovým zdražením. Obyčejné psaní do 50 gramů hmotnosti a bez prioritizace zdražuje teď od listopadu z 19 na 21 korun, tedy o bezmála 11 procent. S dvoukorunovým cenovým nárůstem musí počítat také zákazníci posílající psaní větších hmotností. A také zákazníci zasílající prioritizovaná psaní. Ta jsou zpravidla doručována hned následující pracovní den po dni podání.
Hypoteční drahota žene lidi do nájmů
Hypotéky jsou v Česku nejdražší za posledních dvacet let. S nákupem nemovitosti se tedy vyplatí počkat. Hypotéky totiž u nás v listopadu vykázaly nejvyšší průměrnou úrokovou sazbu za celé období od roku 2002, a to 6,31 procenta. Vyplývá to z dnes zveřejněných dat Fincentrum Hypoindexu. Od července však sazby hypoték vzrostly jen velmi mírně, spíše jen oscilují pod a nyní tedy už i nad úrovní 6,3 procenta. Česká národní banka totiž v červnu ukončila politiku razantního zvyšování svých sazeb, čímž i hypotéky ztratily klíčový impuls k dalšímu zdražování.
A co na rostoucí hypotéky říká ekonom Kovanda? „Hypoteční drahota je v současnosti klíčovou příčinou zamrznutí nemovitostního trhu v ČR. V některých oblastech ceny realit už dokonce citelně klesají, například panelákové byty zlevňují až o dvacet procent. Zhoršená dostupnost financování vlastnického bydlení zároveň logicky způsobuje růst poptávky po nájemním bydlení, takže nájmy naopak stoupají, v letošním roce nezřídka opět tempem kolem úrovně 20 procent. V příštím roce se makroekonomická situace ČR dále zhorší, přičemž nelze vyloučit recesi. Zdá se proto prozíravé nyní s nákupem nemovitosti vyčkat. Útlum ekonomiky by mohl dále stlačit ceny nemovitostí a v roce 2024 pak výrazněji i ceny hypoték. V letech 2024 nebo 2025 tak může být levnější než dnes celá řada nemovitostí a navíc bude takřka jistě citelně levnější financování jejich nákupu.“
Zdroj: Autorský text, ČTK, ekonom Lukáš Kovanda