O zvýšení přídavků na děti na částku od 830 do 1580 Kč hlasovala Poslanecká sněmovna na konci roku 2022. Pro bylo 144 poslanců ze 147, zákon pak posvětil také Senát.
Nadále platí pravidlo, že dávku mohou pobírat rodiny s dětmi, které mají příjmy nižší, než je 3,4násobek životního minima. Mění se ale rovněž samotná výše životního minima. Pro první osobu v rodinné domácnosti (například pracujícího otce) bylo dříve vypočteno na 4250 Kč, nyní už ale činí 4470 Kč. Druhá a další osoba v domácnosti, která není nezaopatřeným dítětem (tedy typicky matka starající se o malé děti), má pak životní minimum stanoveno na 4040 Kč. Životní minimum pro nezaopatřené dítě do 6 let pak činí 2480 Kč, starším dětem určila sněmovna částku 3050 Kč.
Životní minimum je sumou, která by měla stačit na jídlo a základní osobní potřeby. Pro 4 člennou rodinu s malými dětmi minimum vychází na 13470 korun. Pokud rodiče pobírají dohromady do 45 798 korun (což je 3,4násobek částky 13470 Kč), mohou požádat o přídavek na děti.
Novoroční růst životního minima i samotných dávek je součástí plánu vlády v souvislosti s rostoucí inflací adekvátně zvýšit pomoc lidem na pokraji chudoby. Podle zjištění agentury PAQ Research se v roce 2022 potýkala každá šestá česká domácnost s výpadkem příjmů. Mnoho Čechů se zdráhá si říct o podporu. Podle expertů by ale lidé s nízkými příjmy neměli s žádostí o pomoc otálet.
Za připomínku stojí i to, že rodiny s nízkými příjmy mohou pobírat příspěvek na bydlení – ten je určen pro všechny občany, jejichž náklady na bydlení přesahují 30 % příjmů.
Zdroje: irozhlas.cz, penize.cz, destnikprotidrahote.cz