Zaplnění prázdného místa bylo snem Václava Havla a architekta Vlada Miluniće, kteří žili v sousedním domě na Rašínově nábřeží. Psala se 90. léta, do Prahy jezdili na koncerty Rolling Stones či Michael Jackson, zastavil se zde Bill Clinton či François Mitterand, zkrátka, největší osobnosti doby. Proto se tehdejší činovníci nerozpakovali svěřit úkol pro změnu největší celebritě ze světa architektury.
Frank Gehry, dodnes žijící 94letý autor Guggenheimova muzea v Bilbau či Walt Disney Concert Hall v Los Angeles, je Kanaďan. Proto má logicky rád hokej. A proto zakázku na postavení moderního domu v centru Prahy přijal, protože „země, která dala světu Jaromíra Jágra, od něj může žádat cokoliv“.
Tančící dům ale nese i rukopis českých umělců. U návrhu Gehrymu asistoval již zmíněný Vlado Milunić. Interiéry kanceláří v budově zase projektovala Eva Jiřičná.
V roce 1996 Tančící dům získal nejvyšší ocenění v kategorii designu v anketě amerického Time. Stavba je dodnes vyhledávanou turistickou atrakcí. Oblíbili si ji i Pražané, přestože zpočátku mnozí Tančící dům kritizovali. Tvrdili, že narušuje městské panorama. Tentokrát hlas liberálně smýšlejících zvítězil, o několik později ale podobně odvážný projekt Národní knihovny na Letné realizován nebyl.
Příštím tématem bude hokejový klub HC Petra Vsetín.
Zdroj: autorský článek
