V televizi běžel spot, který dojímal. Mladý Terry onemocněl nevyléčitelnou formou rakoviny. Kvůli chorobě přišel o nohu. Ale našel v sobě sílu a odhodlal se běžet kolem Kanady. V rámci Maratonu naděje uběhl v roce 1980 5000 km a sbíral peníze na výzkum rakoviny. Po 7 měsících běh přerušil – rakovina se mu dostala do plic. Po několika měsících dostal zápal plic, upadl do kómatu a zemřel. Bylo mu 22 let.
Dnes, v době sociálních médií, narážíme na desítky podobných příběhů. Nemocní i zdraví lidé udivují neobvyklými sportovními nebo jinými výkony, aby upozornili na nějaký společenský problém. Dá se říci, že dnes jsme už takovými činy přesyceni. Ale v 90. letech všichni znali jen jednoho hrdinu, který se vydal ze všech sil, aby ukázal na vážný problém. Který se ostatně nepodařilo vyřešit dodnes.
V Kanadě a dalších západních zemích se první Běhy Terryho Foxe konaly už dříve. V Česku první proběhl v roce 1993 a organizovali jej pracovníci kanadského velvyslanectví v Praze.
A pak to šlo rychle. Běhy Terryho Foxe se během pouhých dvou let rozšířily do všech koutů republiky. Konaly se i v malých městech a zapojovaly se do nich i školy. Žáci základních škol nevěřícně zírali – cože, dnes nemáme výuku a budeme běhat? A ještě dostaneme zdarma tričko?
České děti vyrůstající v 90. letech měly jen nejasnou představu, co je to rakovina. Ale Terry Fox, který dokázal odložit písemku z matematiky, byl populární. Autor tohoto článku si vzpomíná, jak se spolužáky pořádali Běh Terryho Foxe prakticky každou přestávku. Od jednoho konce chodby k druhému a zpátky. Dokud nezasáhli učitelé a nezačaly lítat poznámky…
Zajímavé je, že dnes se Běh Terryho Foxe už nepořádá nikde. Ne že by o to nebyl zájem. Ale změnilo se vedení kanadské nadace a nový management s odvoláním na velmi přísné kanadské zákony začal striktně vyžadovat od zahraničních organizátorů složení vysoké finanční částky – prý milion kanadských dolarů. To mělo sloužit ke krytí eventuálních pojistných událostí spojených s Běhy Terryho Foxe.
Jedna zemí za druhou od akce odstupovala. Běh Terryho Foxe byl pořádán dobrovolníky, kde by vzali milion kanadských dolarů? Naše země dlouho odolávala. Česká republika na konci 90. let byla druhou zemí světa hned po Kanadě co do počtu běhů i účastníků. Běh Terryho Foxe Češi milovali a nechtěli si ho nechat vzít. Za pokračování pořádání běhů se přimlouval i kanadský velvyslanec.
Ale nakonec kapitulovalo i Česko. Akce však přesto pokračuje na některých místech dodnes, jen nese jiný název Běh naděje.
Příště bude řeč o České sodě.
Zdroj: behej.com