Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Společnost

Fiala vysvětloval výrok namířený k LGBT komunitě. Slovenský moderátor ve vysílání pronesl ostrá slova k politikům

Slovensko se stále vzpamatovává z vražedného útoku 19letého mladíka, který minulou středu zastřelil dva návštěvníky bratislavského baru, ve kterém se schází LGBT komunita. K otřesnému činu se vyjádřil také moderátor nedělní politické debaty ve slovenské televizi TA3. Souběžně s ním vysvětloval v televizi Nova svůj dřívější výrok adresovaný k LGBT komunitě také premiér Petr Fiala.

zdroj: Shutterstock
zdroj: Shutterstock

Moderátor TA3 Rastislav Iliev nemohl začít nedělní relaci V politice jinak, než zmínkou k událostem, které minulý týden otřásly celou zemí, a vyvolaly otázky, jak ochránit společnost před podobnými projevy nenávisti. Ostře odsoudil politiky, kteří podle něj lidi s odlišnou orientací dlouhodobě zesměšňují, a vyzval je k nalezení řešení, jak potrestat ty, kteří středeční brutální útok na sociálních sítích schvalují.

Iliev se veřejně přihlásil k LGBT komunitě a vyzval k tomu také ostatní veřejně známé osobnosti, herce, umělce a politiky. „Vás, které už teď pálí prsty a chcete mi poslat hejt, vyzývám, běžte za svými dětmi. Možná jste je celý týden neviděli, zeptejte se jich, co je trápí, možná je už nikdy neuvidíte.”

Od členů LGBT komunity zaznívají v souvislosti s útokem označovaným za teroristický silná slova odsuzující projevy nenávisti. „Žádám ochranu pro nás všechny. Ne prázdné omluvy, ale přiznání. Zabili jste kus mne, kus nás všech. Vy všichni jste vrahové, jelikož jste svým ignorantstvím dopustili, že se to stalo,” vzkázal národu bývalý partner zavražděného muže.

Promluvil i majitel podniku, ve kterém k tragickému činu došlo. „Máte na rukách krev. Všichni, kteří nás roky chcete zakázat ve veřejném prostoru. Vinní jste i vy a vaši blízcí, kteří mlčíte. Mnozí mlčíte proto, že ve vašich srdcích nás ani nepovažujete za lidi.“

zdroj: Shutterstock

Fiala manželství homosexuálů nepodporuje, je ale připraven je tolerovat

Organizátoři shromáždění v ulicích Bratislavy vyzvali vládu, aby přijala okamžitá opatření ve školství. Žádají také přijetí legislativních změn, které lidem s odlišnou sexuální orientací zaručí všechna práva vyplývající z evropských a mezinárodních lidskoprávních dokumentů, stejně jako právo na uzavření manželství a adopce dětí i pro páry stejného pohlaví.

Uzákonění možnosti uzavírání manželství stejnopohlavních párů je diskutovanou otázkou také v Česku. Vláda zaujala k ochraně manželství jako svazku muže a ženy neutrální postoj. V souvislosti se středečním vražedným útokem se dostal do popředí nedávný výrok premiéra Petra Fialy, který v Deníku N v reakci na postoj prezidentského kandidáta Pavla Fischera označil vztahy gayů a leseb za životní styl. V nedělním pořadu Napřímo v TV Nova Fiala svá dřívější slova nejprve popřel. „Takový výrok si od sebe nepamatuji, pochybuji, že bych ho kdy řekl.” Později se na sociálních sítích omluvil s tím, že si na svůj výrok nevzpomněl.

„Když člověk udělá chybu, je třeba to přiznat. Dnes jsem v TV Nova popřel výrok, jenž opravdu zazněl v rozhovoru pro Deník N. Důvod je jednoduchý: opravdu jsem si nevzpomněl na tuto konkrétní formulaci, navíc prezentovanou vytrženě bez celkového širokého kontextu daného rozhovoru, takže mi nepřišla ani přesná, ani adekvátní. Upozornili mne na to až následně moji spolupracovníci. Omlouvám se tedy divákům TV Nova i čtenářům Deníku N,” napsal Fiala.

Premiér se netají tím, že není stoupencem toho, aby byly v Česku postaveny svazky stejnopohlavních párů na roveň manželství. Fiala dodal, že se nikdy nebránil debatě o tom, jak zlepšit životy těch, kteří žijí v registrovaném partnerství a jak posunout legislativu, aby měli více práv a lepší možnosti. Jak ale dodal „institut manželství by se neměl posouvat tímto směrem”. „Ale jsem demokrat, takže když tyto názory budou většinové, budu respektovat většinovou vůli,” řekl v TV Nova premiér.

Zdroj:
TA3, Deník N, TN.cz

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...